Mikä valheellinen litania koska sehän kuuluu EU:lle, ei Suomen kansallle.Iskulause mikä iskulause, ei siitä mihinkään pääse. Puolaa vastaan on nyt käynnistetty ties mitä tutkimuksia ym. koska siellä on menty hävittömyyksissään toteamaan, että Puolan omat valtioelimet ovat Puolassa EU:n yläpuolella. Suomessa ei tällaista toteamusta ole tehty joten EU eli EUn komissio on Suomen valtion korkeinjohtoelin.
Oliko Suomi itsenäinen silloin kun Venäjän tsaari ja hallitus sekä duuma olivat Suomen omien valtioelimien yläpuolella.Eikös tilanne ole nyt de facto täysin sama, vain hallitsijain nimet ovat vaihtuneet ?
Oliko Suomi itsenäinen silloin kun Venäjän tsaari ja hallitus sekä duuma olivat Suomen omien valtioelimien yläpuolella.Eikös tilanne ole nyt de facto täysin sama, vain hallitsijain nimet ovat vaihtuneet ?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tilanne ei ole sama! EU:lla on parlamentti, johon suomalaiset osallistuu.
Ne 13 suomalaista meppiäkö ovat palauttaneet vallan Suomeen ? Ei tuota juttuasi kukaan usko.
Meillä on kokoamme vastaava edustus parlamentissa! Mitä osaa et nyt taas usko?
....Meillä on kokoamme vastaava edustus parlamentissa!...
Niin on 13 ja silläkö jotain päätetään ? Suomi on isojen kynnyksiä nuolevat tahdoton heittopusssi.
-... Mitä osaa et nyt taas usko?.....
Uskon täysin, että Suomen osuus on yhtä tyhjän kanssa, käytännössä ei poikkea nollasta. Mitä sinä itse et tässä usko?
Idootit eivät tiedä edes sitä,että EU-parlamentti ei päätä maittain vaan puolueryhmittäin,joihin kaikki mepit ovat jakautuneet.
Sitä en usko, että ymmärrät mistään mitään! Parlamenteissa saa kukin osapuoili kokoaan vastaavan päätäntävallan! On outoa, jos yksi osapuolista rähisee siitä, ettei saa päättää kaikesta!?
Meillä on EU-parlamentissä kokoamme vastaava vaikutusvalta! SELLAISTA meillä ei ollut 1917 Venäjän duumassa! Vai oliko? Sitähän sinä ITSE kysyit! Älä siirtele maalitolppia!
Tohtori Teemu Keskisarjan mukaan Suomi oli Venäjän vallan alla itsenäisempi, kuin EU: n vallan alla.
Teemu Keskisarjan kolumni: Suomi oli 1800-luvulla itsenäisempi kuin nyt
Suhteemme EU:hun tulehtuu pikkuhiljaa niin kuin aikoinaan Venäjään, kirjoittaa Ilta-Sanomien kolumnisti Teemu Keskisarja.
Teemu Keskisarja
18.5. 8:00
Suomessa oli 1800-luvulla moni asia retuperällä, mutta se ei johtunut itsemääräämisen puutteesta.
Taloudessa, lainsäädännössä ja kulttuurissa suuriruhtinaskunta oli itsenäisempi kuin EU:n jäsenvaltio.
Keisarikunnasta ei vyörynyt yhteisvastuuta saati ”elvytyspaketteja”. Suomalaiset vastasivat itse markkansa metallikannasta ja kadon jälkeen pankkiiri Rothschildilta saamansa hätärahoituksen siemenviljasta. Venäjän kestämätön finanssipolitiikka ei mennyt Suomen vähäväkisen veronmaksajan piikkiin.
Suomalaiset olivat kirkkaasti nettosaajia. Vielä silloinkin, kun Suomi nousi teollisuuden pikkujättiläiseksi ja emämaata vauraammaksi.
Yhteismarkkinat ja sopivat tullirajat olivat Suomelle jymyetu. Vienti veti itään eikä tökkinyt länteenkään. Rahvas puputti huokeaa venäläistä tuontiviljaa.
Hengenelämä oli rutiköyhää aineellisesti, mutta kirjat, taulut ja laulut tuskin huonompia kuin 2020-luvulla. Venäjään kuuluminen ei pidätellyt läntisiäkään vaikutteita. Sensuuri tarkoitti vain sitä, että sanomalehdissä ei kannattanut kirota majesteettia ja pyhimpiä instituutioita. Sananvapauskinat olivat harvinaisempia kuin nykyisin.
Venäjän yleisvaltakunnallisen lainsäädännön määrä vastasi ehkä miljoonasosaa EU:n direktiivien johdoksista. Suomen säätyvaltiopäivät poistivat ruoskimisen rikoslaista tai säätivät elinkeinovapauden, kun parhaaksi näkivät. Pietarin tiellä oli byrokratiaa, mutta ministerivaltiosihteerimme saavuttivat kelpo neuvottelutuloksia.
”
Kauhukseni huomaan potevani russofiliaa.
Venäjän valta oli vakaa. Hallitsijanvakuutukset ja alamaisten valat pätivät melkein sata vuotta. Kirjaimellisemmin kuin EU:n ”perussopimukset”.
Venäjässä oli valuvikoja, mutta eivät ne Suomea tärvelleet. Venäjä-kriittisiä oli aatelissa, papistossa, porvaristossa ja talonpojissa vain salavihkainen vähemmistö.
Maahan- ja maastamuutto soljuivat hyvin. Suomen liikaväestö purkautui Pietariin ja Amerikkaan. Tilalle lappasi länsieurooppalaisia huippuosaajia ja Venäjältäkin hyödyllistä tai harmitonta porukkaa.
Mutta silti: Nyky-Venäjä ei ole sama kuinntsaarinajan Venäjä eikä se aika enää koskaan palaa!
Pahinta, mitä maalle voi tapahtua , on päätyä Venäjän alusmaata! Monta vertaa parempi on kuulua länteen poissa holtittoman Puten vaikutuspiiristä!
Miksi sinä olet lännen kynnyksiä nuoleva lakeija ? Eikö itsenäisyys kelpaa vai mikä on ?
Suomi ei ole koskaan olut yhtä itsenäinen kuin EU:ssa. EU on vapaiden maiden yhteisö. Ei mikää Varsovan liitto.
Valtiovalta Suomessa kuuluu EU:lle ja Euroopan Keskuspankille.
Totta, Suomen kansa on se pässi jota viedään narusta.
EU päättää vain perussopimuksessa määrätyistä asioista.
Jäsenmaat ovat itsenäisiä talousyksiköitä.
EKP päättää EU:n rahapolitiikasta.
Suomen kansa nauttii konjakkia edustajiensa välityksellä.
*****Penna Tervo*****
TUO OLI PUTLER-STALLARIN KOMMENTTI! Hän itse saa trollaamisesta korvauksena Stolisnajaa!
Teemu Keskisarjan mukaan Suomi oli autonomian ajalla jopa itsenäisempi kuin EU-ajalla. Tälle Keskisarjan väitteelle on kyllä ihan hyviä perusteita kunhan ihminen alkaa vain järkeänsä käyttämään.
Eivät ole palstan EU-fanaatikot edes yrittäneet Keskisarjaa kumota, Selvä juttu. Nyt vielä Nato-jäsenyys päälle niin menee itsenäisyyden viimeisetkin rippeet.
Turha valehdella.
Autonomisen Suomen asiat ratkoi Venäjän itsevaltias keisari harkintansa mukaan. Hän saattoi muutamassa tapauksesa tehdä Suomelle myönteisiä ratkaisuja,mutta vain erityisissä tapauksissa ja usein vasta vuosien työn jälkeen.
Suomella oli tietty sisäinen autonomia,mutta Venäjän lakeja ei saanut ohittaa. Venjällä oli koko ajan voimakas kansallinen liike,joka vaati Suomen muuttamista venäläiseksi maakunnaksi.
EU on demokraattisten jäsenmaiden vapaaehtoinen valtioliitto.
Asioista päättävät eri instituutioissa jäsenmaiden edustajat.
Naton jäsenyys on turvallisuuspoliittinen ratkaisu.
Ei se ole vienyt yhdenkään jäsenmaan itsenäisyyttä,vaan on taannut sen säilymisen.
"Suomella oli tietty sisäinen autonomia,mutta Venäjän lakeja ei saanut ohittaa"
Ei pidä paikkaansa:
Aleksanteri I ei myöskään vahvistanut Suomessa, muista reunavaltioista poiketen, jura majestica -periaatetta, jonka mukaan suuriruhtinaskunnan sisäinen lainsäädäntö saattoi olla voimassa vain siltä osin kuin se ei toiminut emämaan etua ja lakeja vastaan. Tämä hankaloitti myöhemmin Suomen ja Venäjän välisten asioiden hoitoa.
Miksi yrittäisi? Keskisarja sanoo saman kuin mekin: näyttö puuttuu!
Duuman päätökset koskivat myös Suomea eikä Venäjän duumassa ollut suomalaisia mukana”
Koomista porukkaa täällä kirjoittelee, ensin kehutaan suomettumista käsitelleet ohjelmat, ja syyllistetään oman aikansa poliitikkoja rähmälläänolosta, mutta itse ollaan sitten löysät housuissa, kun suomettuneisuuden ajan valeet kumotaan.
Ajopuuteoriat ja muut vastaavat nimenomaan ovat sitä YYA- ajan suomettunutta liturgiaa, kun ei uskallettu totuutta julkisesti kertoa.
Myös ns poikkeuslaki vuonna 1974 oli selkeää suomettumista! Suomen vaalit korvattiin poikkeuslailla vaikkei minkäänlaista ’poikkeustilaa’ ollut maassa!
jos haluat olla elää omassa maassa toimia niin sen edellytys on muutos.
jokainen on nähnyt nykytila on sairas se tarvitsee hyvän lääkkeen .
nykyiset politikot ei ole kyenneet ajamaan asioita .
politikot on niin velkaannuttaneet suomen että uudella hallitustulokkaalla
on työtä on myös lääke.
Suomi on demokratia,jota toteuttamaan kansa valitsee eduskunnan vapaissa vaaleissa.
Sellaiset on taas ensi huhtikuussa.
Eduskunta valtuuttaa luottamustaan nauttivan hallituksen toimeenpanevaksi vallankäyttäjäksi.
Muu on huuhaata.