Älkää koskaan maksako aiheettomia huijareiden lähettämiä laskuja.

Anonyymi

Suomi on täynnä tunnettuja huijareita. Esim:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b436a361-598a-485b-bcf4-11c51a68b6b7

Viranomaiset eivät tee mitään. Laiskuutta ja osaamattomuutta.

Teille ei koskaan tule mitään seuraamuksia, jos jätätte aiheettoman laskun maksamatta. Te kyllä tiedätte, onko lasku aiheeton. On tietysti oltava tarkkana ja pitää tietää mitä tekee. Mahdolliset perintäkirjeet riittää kiistää.

Ei mikään tilaus jatku automaattisesti, ellette te ole siitä itse tietoisesti ja harkiten sopineet. Eikä mikään jonkun lähettämä tarjous jostakin tuotteesta koskaan johda sopimuksen syntyyn, jos te ete mitenkään reagoi tarjoukseen. Eihän sitä Posti ole useinkaan edes jakanut teille tai sitä ei ole edes lähetty. Huijareiden höpinöistä ei tarvitse välittää.

Jos maksatte yhdenkin aiheettoman huijarin lähettämän laskun, tuette rikollisuutta ja aiheutatte muillekin paljon harmia. Älkää ole laiskoja ja maksako. Tapelkaa vastaan. Saatte kyllä aina apua. Kertokaa muillekin huijauksista.

6

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On parempi maksaa kuin korvvata kalliit perintäkulut ja mahdolliset oikeuskulut päälle ja ne ne vasta maksaakin!

      • Anonyymi

        Noin puhuu paha ilkeämielinen huijari. Sairasta.

        Älkää ikinä usko näitä huijareiden uhkauksia. Heti kun ensimmäinen huijari haastaa jonkun oikeuteen, siitä tehdään satoja lehtijuttuja.

        Huijarit ja heidän itsensä omistamat perintäfirmat eivät voi haastaa ketään oikeusteen eikä aiheuttaa kenellekään mitään maksuhäiriöilmoituksia. Niisähän päättää aina oikeus. Ei ikinä rikolliset huijarit. Kaikki perustuu tyhmien uhrien osaamattomuuteen ja ymmärtämättömyyteen. Eivät tiedä laeista tai huijaustavoista mitään. Huijarit valehtevat työkseen. Koko organisaatio.


    • Anonyymi

      Mitä viranomaiset tuolle tekisi? Ihminen tilannut itse tuotteen ja maksanut sen itse ja silti ei halua sitä. Todella vaikea puuttua. Ajatusten lukukoneet ovat vielä kalliita ja epävarmoja

      • Anonyymi

        Jatkat valehteluasi. Kukaan ei ole tilannut mitään sinulta eikä muilta provisiopalkkaisilta kusipäiltä.

        Huomaatteko jo mistä on kysymys? Huijarit ja heidän palkkaamansa puhelimarkkonointiyritysten valehtelevat soittajat yrittävät kaikin keinoin saada uhrin uskomaan olevansa jollakin tapaa väärässä ja muka sitotuneensa tilaamaan jotain. Kaikki on valhetta. Uhreja aivopestään isolla porukalla.

        Eihän kukaan täysijärkinen puolustuskykyinen henkilö ikinä joudu heidän uhreiksiin. Valitsevat aina heikommat. Arvaatte kyllä mitä porukkaa suurin osa näistä huijareista on. Oikein arvattu!


    • Anonyymi

      Viranomaiset ovat saaneet tästäkin huijarista paljoj yli tuhat ilmoitusta. Kukaan ei ole tehnyt yhtikäs mitään. Eivät tuo asiaa edes julkisuuteen. Nostavat kyllä palkkaa ja estävät ketään muita tutkimasta mitään. Kaikki saadut ilmoitukset salataan. Eivät itse joudu oikeuteen. Mikseivät?

      Viimeistään kymmenennen ilmoituksen jälkeen huijaaminen olisi tietysti pitänyt kieltää heti ja laittaa huijarit maksamaan kaikki saamansa maksut takaisin uhreille. Ihan siis kaikki. Kysehän on huijaamisesta. Ei mistään muusta. Jotain kirjanpitoa yrityksellä on ja useita pankkitilejä. Jotain hämäävää oikeaakin toimintaa on varmasti mukana peittämässä huijaamista.

    • Anonyymi

      Huijareille on apunaan kymmeniätuhansia avustajia erilaisissa epärehellisissä puhelin- ja muissa markkinointiyrityksissä. Pitävät suurta ääntä ja puolustavat epärellisiä käytäntöjään. Kytköksiä suoraan valtaa pitäviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe