Mitä teen?

Kun soitan tuttavani lankapuhelimeen, sattuu usein, että se ei yhdisty oikein. Numero on kännykässäni, joten näppäilyvirhettä siinä ei tapahdu.

Kun soitan, puhelin hälyttää ja joku nostaa luurin sanomatta sanaakaan. Takaa kuuluu epäselvää puhetta, mutta huhuiluuni ei vastata. Sitten puhelu katkeaa.
Tämä on tapahtunut monta kertaa, eilen viimeksi kaksi kertaa peräkkäin, kun yritin päästä tuttavani numeroon. Tunnin kuluttua sitten pääsinkin.

Kun nykyisin varoitetaan häiriösoitoista ja hakkeroinnista, pitäisikö minun huolestua ja ilmoittaa jonnekin tästä?

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs´jos et huhuilisi, vaan sano nimesi niin ehkä he uskaltavat sitten vastata Oletan, että tuttavasi ovat iäkkäitä, joten ovat varovaisia.

      Kysy seuraavan kerran, tuliko heille puhelua ja haluaako he vältellä soittoasi.

    • Arvaa kysyinkö.
      Ei ollut soinut. Kun hän oli luonani soitimme yhdessä hänen numeroonsa ja sama tapahtui. Luuri nostettiin ja sitten suljettiin korvaan. Kotona ei ollut ketään.

      • Anonyymi

        Jos sinun älykännysi on "kaapattu". Jos siinä on "virus". Onko toisessa päässä lankapuhelin,
        kun puhut luurista ?


    • Onpa tosi outoa. Onkohan nuo lankapuhelimet sitten historiaa ja langat on sekaisin.

      Oli minullakin lankapuhelimien aikaan sellaista sotkua, että jonkun toisen puhelu kuului siellä samalla ja mikä nolointa itselleni aivan tuttu jutteli siellä.

      Voisin sanoa, kuten, oliko se Pätkä, siinä Puupäässä, että asiahan ei minulle kuulu, mutta kun kuului ja minähän utelias kuuntelin.

      Itsekin tuli ekana mieleen, että he eivät halua puheluitasi, kuten joku jo ounasteli,

      No nyt meni jotain pieleen, koska en voi jatkaa.

    • Nyt se selvisi. Kysymyksessä on kännykän vastaaja, jonka joku vuosia sitten oli yrittänyt asentaa perheen vanhaan kännykkään. Ei ole oikein osannut, mutta nauhalle on jäänyt tämä yritys. - Jotkut kaapelit ovat tosiaan nyt menneet sotkuun, niin että tämä sanaton viesti on alkanut kuulua lankapuhelimesta, jos känny on kiinni.
      Kännystä se ei kuulu!
      Pyysin hartaasti, että ao. ihmiset heittäisivät kännykän roskiin ja ostaisivat uuden.
      Minun stressinikin vähenisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      81
      7185
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2218
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1532
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe