Kotitesteistä tutkijan havainto

Anonyymi

Pikatesti oli THL:n tutkimuspäällikön kokeilussa tarkempi ainoastaan nenänielusta testatessa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n tutkimuspäällikkö, epidemologian dosentti Maarit Leinonen sai lapseltaan koronavirusinfektion.

Leinonen kirjoittaa verkkopalvelu Twitterissä, että hän päätti käyttää tartuntansa hyödyksi ja testata kahta eri pikatestiä kahteen kertaan, kerran pelkästään nenänielusta ja kerran sekä nenänielusta että nielusta.

Viime päivinä on keskusteltu koronan pikatestien luotettavuudesta, kun testi otetaan ohjeiden mukaisesti ainoastaan nenänielusta.

– Kun meillä nyt on tällainen uniikki n=1 case report, jossa lapsi tuo koulusta tartunnan aikuiselle, niin uhrasin itseni tieteen alttarille ja testasin kaksi eri pikatestiä. Ja koska A.Järvinen sanoi, ettei pidä tehdä valmistajan ohjeiden vastaisesti, niin tein senkin, Leinonen kirjoittaa.

Leinonen viittaa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin infektioylilääkäri Asko Järvisen lausuntoon, jonka mukaan pikatestit tulee aina tehdä valmistajan ohjeiden mukaan. Suomessa ohjeistetaan ottamaan testi ainoastaan nenänielusta.

Leinosen yhden hengen kokeilun tulos on selkeä: pikatestit näyttävät tarkempaa tulosta, mikäli testi on otettu ainoastaan nenänielusta.

Negatiivista tulosta osoittava toinen viiva on molemmissa testeissä huomattavasti selkeämpi, kun testi on otettu ainoastaan nenänielusta. Toisen valmistajan testi jopa näytti negatiivista tulosta, kun testi oli otettu sekä nielusta että nenänielusta.

https://www.verkkouutiset.fi/thln-tutkija-sai-tartunnan-ja-teki-kokeen-nain-toimivat-pikatestit/#439b70a4

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääkö maailmalla liikkuva tieto paikkansa, että kotitesteissä on käytetty natriumatsidia, joka on kovan luokan myrkky. Useita onnettomuukisa on tapahtunut laboratorioissa ja sairaaloissa maailmalla, kun tuo aine on päässyt kosketuksiin näytettä käsittelevän henkilön kehon kanssa. Miten käytetyn näytteen hävittäminen on ohjeistettu, jos kyseessä on tuon tason kemikaalia sisältävä pakkaus?

    • Anonyymi

      Neuvovatko esim. apteekit, mistä näitä koronatauti pikatestipakkauksia saa. Nou hätä... toistaiseksi itsellä ei ole em. tautioireita, mutta vastaisen varalta olisi hyvä tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe