Pikatesti oli THL:n tutkimuspäällikön kokeilussa tarkempi ainoastaan nenänielusta testatessa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n tutkimuspäällikkö, epidemologian dosentti Maarit Leinonen sai lapseltaan koronavirusinfektion.
Leinonen kirjoittaa verkkopalvelu Twitterissä, että hän päätti käyttää tartuntansa hyödyksi ja testata kahta eri pikatestiä kahteen kertaan, kerran pelkästään nenänielusta ja kerran sekä nenänielusta että nielusta.
Viime päivinä on keskusteltu koronan pikatestien luotettavuudesta, kun testi otetaan ohjeiden mukaisesti ainoastaan nenänielusta.
– Kun meillä nyt on tällainen uniikki n=1 case report, jossa lapsi tuo koulusta tartunnan aikuiselle, niin uhrasin itseni tieteen alttarille ja testasin kaksi eri pikatestiä. Ja koska A.Järvinen sanoi, ettei pidä tehdä valmistajan ohjeiden vastaisesti, niin tein senkin, Leinonen kirjoittaa.
Leinonen viittaa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin infektioylilääkäri Asko Järvisen lausuntoon, jonka mukaan pikatestit tulee aina tehdä valmistajan ohjeiden mukaan. Suomessa ohjeistetaan ottamaan testi ainoastaan nenänielusta.
Leinosen yhden hengen kokeilun tulos on selkeä: pikatestit näyttävät tarkempaa tulosta, mikäli testi on otettu ainoastaan nenänielusta.
Negatiivista tulosta osoittava toinen viiva on molemmissa testeissä huomattavasti selkeämpi, kun testi on otettu ainoastaan nenänielusta. Toisen valmistajan testi jopa näytti negatiivista tulosta, kun testi oli otettu sekä nielusta että nenänielusta.
https://www.verkkouutiset.fi/thln-tutkija-sai-tartunnan-ja-teki-kokeen-nain-toimivat-pikatestit/#439b70a4
Kotitesteistä tutkijan havainto
2
139
Vastaukset
- Anonyymi
Pitääkö maailmalla liikkuva tieto paikkansa, että kotitesteissä on käytetty natriumatsidia, joka on kovan luokan myrkky. Useita onnettomuukisa on tapahtunut laboratorioissa ja sairaaloissa maailmalla, kun tuo aine on päässyt kosketuksiin näytettä käsittelevän henkilön kehon kanssa. Miten käytetyn näytteen hävittäminen on ohjeistettu, jos kyseessä on tuon tason kemikaalia sisältävä pakkaus?
- Anonyymi
Neuvovatko esim. apteekit, mistä näitä koronatauti pikatestipakkauksia saa. Nou hätä... toistaiseksi itsellä ei ole em. tautioireita, mutta vastaisen varalta olisi hyvä tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka662382- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww651115EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41077- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82650- 43648
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27571