Vasta kun Cameron Sawyerin outlet-keskuksen "rakennustöistä" ollaan päästy eroon, niin jo Harri Eela on taluttamassa uutta "varmaa" projektia veronmaksajille. On muistettava, että mitään investointipäätöstä akkutehtaan sijoittumisesta Kotka-Haminen alueelle ei edelleenkään ole. Toivotaan kuitenkin, että Cursor saisi nyt lopultakin edes tämän yhden projektin maaliin asti. On sitä jo niin moneen kertaan medioissa hehkutettu. https://www.kymensanomat.fi/kaupalliset/4415459
Ja taas muuraillaan Cursorin peruskiveä
Anonyymi
231020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No niiden on nyt pakko yrittää rummuttaa median kautta, sillä niiden uskottavuus ja rahoitus on nykyään suurennuslasin alla. Cursor ei ole vielä kymmenen viime vuoden aikana saanut ensimmäistäkään projektiaan onnistumaan. Ja se on syönyt niiden uskottavuuden.
Ongelmallista tuossa on ainakin se, että Cursorin puuhailua ei valvo kukaan.
Päälliköt reissailivat ennen koronaa ympäri maailmaa ihmettelemässä milloin Niagaraa milloin Kiinan muuria. Eihän siitä tietenkään veronmaksaja hyötynyt sentin vertaa.
Kivat hommat varmaan sitte. Varmaan korttisilla istuvat päivät pitkät kun koronan takia ei pääse reissaamaan?
Kyllä täällä Eagle talossa on rampannut Cursorin vieraana väkeä tolkuttoman paljon nyt korona aikana. Minkälainen ohjeistus Cursorilla on koronaan liittyen? Kukaan ei taida valvoa?
Ne ovat varmaan jotain korttiporukoita. Kun Cursor tarjoaa veronmaksajien piikkiin lounaan, juomat ja saunat, niin kyllähän sitä korttirinkiin porukkaa saa.
Silloin kun totuus on epämiellyttävä on kieroon kasvaneilla taipumus valehteluun. Se on bisneksen puolella yleensä johtanut konkurssiin. Se on bisnes ohi sillä hetkellä, kun realiteetit katoaa. Cursor perustuu valehteluun. Se ei ole bisnes. Se on korruptiota verovaroilla.
Harmi vaan, että poliittiset päättäjämme ovat kovin sokeita. Cursor haaskaa vuosittain n. 10 miljoonaa euroa riihikuivaa rahaa. Missä ovat tulokset?
Cursorin kannattaisi oman uskottavuutensa vuoksi kertoa, mitä he ovat saaneet aikaiseksi vaikkapa viimeisen kymmenen vuoden aikana. Väki voisi sitten arvioida kannattaako touhua jatkaa.
Ne on kovia poikia meinaamaan nuo Cursorin veijarit.
Tälläkin hetkellä seutukunnan ihmisille vakuutellaan kahden akkumateriaalitehtaan saamista tänne ruosterajalle. Tosiasiassa vasta ympäristövaikutusten arviointi on tehty ja molemmat todettu toteuttamiskelpoisiksi. Samoin kannattavuuslaskelmat molemmista on saatu päätökseen. Tästä on kuitenkin vielä valovuosia siihen, että mitään konkreettista lähtisi syntymään. Kymen Sanomat ei näistä mitään ymmärrä ja toisaalta Cursor tarvitsee näitä uutisia pystyäkseen osoittamaan edes jollain tasolla tarpeellisuutensa. Cursor nimittäin haaskaa vuosittain 10.000.000 euroa verovaroja, joille olisi varmasti hyödyllistäkin käyttöä.
Piti ennen joulua tulla kiinalaiselta investorilta investointipäätös. Koko ala käy kuulemma Eelan mukaan niin kuumana.
Kummallisinta koko jutussa on se, että kukaan ei ole täälläpäin kommentoinut kiinan ihmisoikeustilannetta.
Kymenlaaksoon nuo on tulossa, ei Kiinaan. Sähköautojen päästöt mitataan siellä missä niitä käytetään, eli ne on lähes nolla. Ja ihmisoikeudet nyt on ihan sama mitä ne on.
Jaa, että ihan kaakonkulmalle sitten?
Kyllä seutukuntamme tunnetaan yritysmaailmassa erityisesti yritysvastaisesta ilmapiiristään ja vanhenevasta väestään. Kyllähän siinä pitää tapahtua isoja munauksia jossakin firmassa, jos se maakuntaamme päättää investoida.
Eela taitaa olla kova poika visioimaan!
Ilta-satujen aika? https://www.facebook.com/Cursor/videos/mitä-cursor-tekee/1081097525654035/
No, Cursor on lähinnä SDP:n masinoimaa tarpeetonta byrokratiaa, joka vain puuhastelee joutavia. Lopputulos tyhjän veivaamisesta on tutkitusti tässä: https://www.kymensanomat.fi/paikalliset/4449851
Ja vuodesta toiseen kotkalaiset äänestävät valtuuston, joka salli tämän toiminnan jatkua. 47 prosentin äänestysosuudella saa mitä tilaa.
Vai pitäisi noiden tyhjähousujen alkaa vielä kehua retostelemaan, heh heh? Eikös se mene niin päin, että ensin pitää olla jotakin mistä voisi ylpeillä. Harvemmin luusereilla ja tyhjän puhujilla ylpeilyn aihetta löytyy.
Mielikuva markkinointia yritysillapiirin paremman gallup kyselyn takia ? On tämä ääliömäistä toimintaa. Jostain Seinäjoelta on ostettu konsultti valehtelemaan korvausta vastaan. Kotkasta kannattaa liiketoiminta lopettaa. Koska siellä on kunnallisessa suojeluksessa oleva lakkoherkkä, laiska, tyhmä ja työvoima.
Cursor edustaa tyypillistä tarpeetonta hallinnointia. Yhteiskunta ei kostu näiden virkamiesten tekemisistä tai tekemättä jättämisistä yhtään mitään.
Mutta vuosittain tuo tarpeeton organisaatio käyttää n. 10 miljoonaa euroa julkista rahaa, jolla voitaisiin palkata vaikkapa 150 kokoaikaista sairaanhoitajaa.
Tässä on poliittisen arvovalinnan paikka.
Missä vaiheessa ne Harri Eelan (Cursor) akkumateriaalitehtaat tällä hetkellä menevät? Joko harjakaisia vietetään vai vasta peruskiveä muuraillaan?
Cameron Sawyer, Henry Lindelöf ja Cursor. Kuka tahansa noista lurjuksista voi luvata vaikka kuun taivaalta ja veronmaksaja maksaa viulut.
Sosisalidemokraattisesta Kotkasta kannattaa myydä asunnot ja kiinteistöt viineistään nyt. On selvää, että omiaan ei saa enää pois, mutta saapahan nyt jotain. Viiden vuoden päästä omaisuusarvoista ei ole enää mitään jäljellä.
Kotka oli suurien mahdollisuuksien kaupunki, mutta täällä on punaisen poliittisen aatteen varjolla tehty jatkuvasti tuhoisaa politiikkaa. Nyt meillä on korkein työttömyys, kirein verotus, surkeimmat julkiset palvelut. Kun vielä teknillinen oppilaitos on ajettu alas, ei tarvita ennustajan lahjoja. Kotka uppoaa nyt yhä nopeammin ja nopeammin.