Rokottaminen taudinaiheuttajia vastaan perustuu lääketieteeseen ja sitä kautta evoluutioteoriaan. Rokotteiden vastustajat ovat kaiki siis uskovaisia.
Rokotevastaisuus perustuu uskoon
Anonyymi
166922
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 166
Vanhimmat
OK. Rokottaminen peustuu tutkittuun tietoon. Rokotevastaisuus uskoon.
Mitä sen enemmän on maailmassa tutkittu kuin Raamattua?
Monet palstauskovaiset vihaavat Raamatun tutkimusta enemmänkin kuin ruttoa. Raamattua ei pidä tutkia, vaan vain lukea, kunhan Pyhä Henki ensin on tehnyt opastavan pesänsä pururadalle.
Sinun on ihan turha laittaa ajatuksia muiden päähän.
Liberaalien ja ateistien ”tutkimus” on sellaista, että tulos on etukäteen päätetty. Sama pätee evoluutiotutkijoihin,
Millä tavalla kommenttisi liittyy aloitukseen? Mutta mitä tulee kysymykseesi niin Raamattua on tutkittu todella vähän. Vasta viime vuosisadalla Raamattua alettiin tutkimaan tieteellisesti.
Entä sinun?
Miten se tieteellinen tutkimus on parempaa kuin teologinen tutkimus?
Tieteellinen tutkimus tulee samoihin tuloksiin tutkijan vakaumuksesta riippumatta.
Ja sitten vaan esille Raamatusta kohta, kun uskovaiset menevät taivaaseen tosi Jumalan uhrikultilla sekä kohta missä on pelastuksesta! Kiitän!
Nuo ovat itse ilmaisemianne ajatuksianne.
Tieteellisen tutkimuksen tavoite on tosiasioiden selvittäminen niin hyvin kuin mahdollista, riippumatta siitä millaisia ne ovat ja tuntuvatko mukavilta.
Toki teologiakin on yliopistoissa tiedettä, eikä siinä lähtökohta voi olla ”mitä Jumala haluaa tällä meille kertoa”.
Kun henkilöltä X kysytään millä tavoin jokin hänen esittämänsä ajatus liittyy johonkin tiettyyn asiaan, eikä hän osaa vastat kysymykseen, niin hän saattaa kokea tarvetta väistää kysymyksen. Kun X usein joutuu väistelemään tuollaisia kysymyksiä, on selvää, ettei X:llä olekaan perusteita heitoilleen.
Teologiakin luetaan tieteisiin. Mutta eihän sinun tarvitse niin tehdä.
Rokottaminen korona rokotteella perustuu kokeelliseen aineeseen ,jota testataan ihmisillä.
Rokotetut ovat niin hölmöjä ,että eivät ole älynneet asiaa.
Tämä siis on tieteellinen fakta.
Vastaavasti rokottamattomat kuuluvat verrokkiryhmään, jolla testataan, kuinka mainiosti ihmiset pärjäävät ilman rokotteen antamaan suojaa. Näyttää vahvasti siltä, ettei tuohon ryhmään kannattaisi joutua.
No hehheh! Ei ne tiedemiehet aina ihan rehellisiä ole. Katsos ne tutkimusapurahat on joskus uusista löydöistä kiinni. Se voi hieman laskea luotettavuutta. En sano että kaikki toimivat niin. Omia päämääriä ajetaan monellakin alalla. Historian tutkimus on sikäli kiinnostavaa että sieltä löytyy kaikenlaisia tarinoita. Olettamukset tai uskomukset vaikuttaa myös tiedemiesten päätelmiin.
Olette väärässä.
Näiden koronarokotteiden puolustelu muistuttaa uskontoa.
Niiden vastustaminen puolestaan tarkkaan harkittuun tietoon ja tutkimukseen.
Vaikka mitä todisteita tuodaan näiden rokotteiden vaarallisuudesta ja tehottomuudesta, mikään ei vakuuta koronauskovaista.
Kerron esimerkin.
Mediassa kerrotaan että rokotteet eivät tepsi tai niiden vaikutus 'Omikron-varianttiin' on mitätön. Seuraavaksi kehotetaan ottamaan tämä samainen rokote?!
Miksi?
Koska kysymys on pyhästä asiasta, koronauskosta jonka sakramentti on koronapiikki. Ei sitä saa luokata! Uskoa osoitetaan myös mm. Maskeilla (jotka todistetusti eivät estä viruksia leviämästä).
Koronauskovaiset väittävät että koronarokotteilla ei käytännössä ole mitään haittavaikutuksia! He suosittelevat niitä kaikille, jopa 5-vuotiaille lapsille ja raskaana oleville naisille!
Todellisuudessa esim. USA:ssa koronatokotteista on tehty vakavia haittailmoituksia enemmän kuin kaikista muista rokotteista yhteensä viimeisten 70- vuoden aikana. Suomessa koronarokotteista on tehty yli 30-kertaa enemmän Fimealle haittailmoituksia kuin pahamaineisesta Pandermix-rokotteesta eli 'sikapiikistä'.
Paras+suoja+koronaa+vastaan+on+sairastamalla+hankittu+immuniteetti.
Ai+on+vaarallista?
Riippuu+siitä+minkä+ikäinen+henkilö++on+kyseessä.+Alle+70-kymppisen+koronaan+sairastuneen,+riski+kuolla+ko.+Tautiin+on+0,05%.+Koronarokotteiden+riskit+ovat+suuremmat+kuin+hyödyt.
Maon punaista kirjaa ja Harry Pottereita.
Itse asiassa rokotteet kävivät läpi koko hyväksymisprosessin, joskin nopeutettuna.
Nyt rokotteita on annettu jo useita miljardeja, eikä odottamattomia haittoja ole tullut.
Ei tunneta ainuttakaan tapausta, että rokote olisi aiheuttanut haittoja vasta vuosien kuluttua.
Olet hölmö, kun sorrut rokotedenialsitien propagandaan. Samalla yli kolmekymmenkertaistat riskisi kuolla koronaan. Mutta niinhän se evoluutio toimii. Vähemmän kelpoisilla on isompi riski karsiutua.
Historia ei ole luonnontieteitä.
Kun puhutaan kovista tieteistä, niin epärehellisyys kostautuu melko helposti. Tuloksia liioitteleva saa huonon tutkijan maineen ja tulosten väärentäjän tutkijaura katkeaa kerrasta.
Wakefield on tästä hyvä esimerkki.
"Näiden+koronarokotteiden+puolustelu+muistuttaa+uskontoa.
Niiden+vastustaminen+puolestaan+tarkkaan+harkittuun+tietoon+ja+tutkimukseen.+"
Asia+on+juuri+päin+vastoin.+Kaikki+tutkittu+tieto+näyttää,+että+rokotteista+on+hyötyä.+Vaikka+omikron+läpäisee+rokotejuojan,+se+ei+kykene+rokotetulle+aiheuttamaan+vakavaa+tautimuotoa.+Yli+90+%+tehohoidossa+olevista+on+rokottamattomia.
Mitä+Fimeaan+tulee,+mahdollisuutta+rokotehaittojen+ilmoittamiseen+on+tiedotettu.+Rokotteita+on+huomattavasti+suurempi+määrä+ja+ylivoimaisesti+suurin+osa+haittailmoituksista+koskee+aivan+normaaleja+haittoja,+kuten+kuumeilua+tai+rokotuskohdan+aristusta.
Minkään tutkimuksen mukaan rokotteen haitat eivät ole lähelläkään sen hyötyjä. Suollat salaliittopropagandaa, jolle ei ole mitään tieteellistä näyttöä. Alle neljäkymppisiä perusterveitä ihmisiä on kuollut koronaan ja paljon suurempi määrä vamnmautunut.
Kirjoitat täyttä sontaa
Paras suoja koronaa vastaan on sairastamalla hankittu immuniteetti. Paras suoja tulipalon varalle on polttaa talo.
Miten ihmeessä evosatu liittyy rokotteisiin???
"evosatu" ei liitykään, mutta evoluutio liittyy lääketieteeseen. Ilman tietämystä evoluutiosta ei olisi länsimaista lääketiedettä eikä rokotuksiakaan.
Oletus siitä, että ihminen olisi kehittynyt apinasta ei ole millään tavalla lääketieteeseen vaikuttava asia.
Vaikka et koskaan kykenisi ymmärtämään kuinka lajiutuminen liittyy lääketieteeseen, niin toivottavasti jossain vaiheessa tajuat sen hyvin selkeän pointin, että ne kumpikin liittyvät vahvasti biologiaan.
Niin, ja aika hassua että sika on lähempänä ihmistä, kuin apina. Jossain on vähän mätää...
Evoluutioteoriaa käytetään lääketieteessä monin tavoin mm. syöpähoidoissa ja virussairauksien hoidossa. Useita kertaa julkisuudessa lainattu tohtori Aivelo´, on evoluutiobiologi, joka on erikoistunut loisten tutkimiseen.
Eivät ole uskovaisia, koska eivät usko perusteettomaan armoon.
Kaikelle armoille on peruste.
Laita esille Raamatusta tähän Jumalan sanat. Kiitän!
Minä en ole ottanut rokotetta , koska katson olevani evoluution valittu 🤣
Katsotaan muutaman vuoden kuluttua olenko hengissä ja olen ateisti jumalan pilkkaaja . Ei se jumala ole ainakaan minua 10v hengiltä saanut 🤣🤣🤣
Oletko uudestisyntynyt uskovainen? Kirkoituksestasi voisi päätellä niin.
Olen ateisti. 🤣🤣🤣
No jos et ole tyhmä uskovainen, sitten olet tyhmä ateisti. Olette samasta puusta.
Evoluutio elämä on taistelua ja jos kuolet johonkin rollaattorimummo virukseen niin olet senkin alapuolella .
Hän on vasta 10v.
Miksi evoluutiota pitäisi auttaa rokeitteilla? Eikä siitä sekoiteta sattumaa ja aiheuteta tuhoa koko hienolle järjestelmälle, joka on luonut näin hienon maailmankaikkuden sattumalta.
Miksi meidän ylipäätänsä pitäisi olla hengissä tai maapallon tietylainen? Eihän ole mitään päämäärää?
Ja kun elämää etsitään jostain muualta, niin miksi etsitään vettä aivan kuin se olisi jokin elinehto elämälle? Eihän sattuma tarvitse mitään tiettyä asiaa että elämää voi sattumalta syntyä, vaan kaiken pitää oll mahdollista eivätkä mitään nykyiset luonnonlait ole vaatimus, vaan ovat sattuma. Siis jos uskomme siihen emmekä vain kuvittele olevamme jotain tieteellisiä.
Nyt on näköjään todella tyhmä jeppe palstalla. Miten tollasen kanssa voi keskustella mistään?
Hyvä kirjoitus. Tieteellisesti emme ole sattumaa, vaan atomiytimessä tapahtuu reaktio, mistä kaikki materia koostuu, joka valitsee syylle seurauksen, eikä sen nimi ole evoluutio, koska tuo reagointi tapahtuu juuri nyt ja koko ajan. Mutta mielenkiintoista on se, kun tuota materiaa tieteellisesti tutkitaan aina vain pidemmälle ja pidemmälle, niin se muodostuukin todellisuudessa ajatuksista. Tee nyt sama tekstisi sopimaan tähän, kun vaihdat sattuman tilalle tarkoituksen.Mitä tulee lopputulokseksi?
Oli sillä yksi hyvä pointti, nimittäin se, että elämä ei ehkä kaikkialla ole vesiriippuvaista, vaikka me emme muunlaista tunnekaan.
"Miksi evoluutiota pitäisi auttaa rokeitteilla?"
Rokotteilla autetaan elimistöä tappelemaan tauteja vastaan, minkä ei voi kokonaisuutena katsoa ainakaan auttavan evoluutiota.
"Eihän ole mitään päämäärää?"
Ihmisillä on monenlaisia tavoitteita ja toiveita.
"Ja kun elämää etsitään jostain muualta, niin miksi etsitään vettä aivan kuin se olisi jokin elinehto elämälle?"
Koska vettä kuitenkin pidetään elämän edellytyksenä.
Koeta avartua ulos kuplasta... Kyllä se onnistuu monelle.
Rokotteen ottaminen perustuu uskoon, että se auttaa. Ei se auta. Ei muitakaan rokotteita piikitetä 3-6kk:n välein. Miksi niitä rokotettuja on tehohoidossa, jos ne rokotteet auttaisi?
"Mutta kun se estää sen vakavemman muodon..." "Rokotteet perustuvat titkittuun tietoon...", jne., jne... Usko mihin uskot, oidä se omana tietonasi. Saman olen sanonut ja tulen sanomaan eri uskontolahkojen edustajille tyrkyttäessään uskoaan. Sama koskee uskoa koronapassiin, voi että tätä henkisesti sairasta nykyaikaa. Ajetaan ihmisiä toinen toisiaan vastaan, mutta sitä se vihervasemmistolainen ismi ja siihen usko on.
On loogisesti mahdotonta tutkia, että rokotus suojaa taudin vakavammalta muodolta, koska vaikka olisi sairastettuja koehenkilöitä minkälainen määrä tahansa, joista puolet olisi rokotettu ja puolet ei rokotettuja, niin tilastotiedettä ei voi soveltaa koskaan yksittäistapauksiin niin, että tietäisimme kuka heistä olisi sairastunut siihen vakavaan muotoon, mutta nyt ei sairastunut, kun oli rokotettu. Tuo väite suorastaan itkettää tilastotiedettä opiskellutta, että miten tyhminä ihmisiä pidetään ja itkettää vielä enemmän, kun näkee, että he uskovat tämän, eivätkä tajua, että huijataan. Ja sitten itkettää vielä enemmän, että maailman moraali ja etiikka on vajonnut tälle tasolle.
Mutta minulla on jalo ajatus: lopulta tällä tullaan todella kansalaisille osoittamaan, että minkä verran oli arvoa heidän auktoriteettiuskollaan. Ei yhtään enempää kuin natsi-Saksassa.
Ja mitä sitten tapahtuu? Joka ainoa poliitikko ja virkamies muuttuu kansan silmissä nollan arvoiseksi. Mitä sitten tapahtuu, kun heillä ei ole mitään arvoa? Heitä ei tietenkään tarvita. Ei ollut demokratiaa, He eivät edustaneetkaan kansaa, eivät vastanneetkasn kansan luottamusra=meillä on vain yksi Maailman hallitus.
Sitä saa mitä tilaa.
Ja sanon suoraan - ei harmita pätkääkään. Olen todella niin tympääntynyt ihmisten tyhmyyteen tälläkin palstalla jauhettuani vuosi tolkulla uskovaisille faktoja heidän tosi Jumalan uhrikultistaan Raamatusta juutalaisen opilla, jolla he kuulemma 'pelastuvat'. Tässä teille se pelastus.
Ai niin, mutta ennen kuin läimäisen tämän oven kiinni, on annettava myös palaute. Osion fiksuin tyyppi oli torre - se lyhyt, mutta ytimekäs kommentointi iskee aina riittävän terävästi asian ytimeen ilman turhia selittelyjä. Siitä peukutus. Hän on löytänyt totuuden siemenen ja pitää löytämänsä aseman ryhdikkäästi.
Ajatella. Jos rokotus on estänyt Veijoa, Taistoa, Mirandaa, Unelmaa ja Raineria sairastumasta vakavasti, miksi rokotettu Kyösti kuitenkin on teholla?
Logiikan Nobel olisi sinun, jos sellaisia jaettaisiin.
Ei virkamiesten kuulu edustaa kansaa vaan hoitaa heille määrätyt virkatehtävät mahdollisimman hyvin. Järkesi loppui kesken.
Rokotteiden ottaminen antaa yksilöille suojaa tauteja vastaan vaihtelevasti. Useimmille hyvin.
Koronapassisysteemi kannustaa ottamaan rokotteita ja suojelee passittomia saamasta pöpöä rokotetuilta.
Mistä tiedät, että ilman rokotusta he olisivat teholla? No ainakaan sinua ei siunattaisi logiikan Nobelilla.
Vain logiikka voi tulla johtopäätökseen, ettei logiikka riitä. Logiikan Nobel kuuluu hänelle:
<<Teemu Keskisarjan kolumni: Somepersoona julkaisi koskettavan kuvan uuden rakkaansa sukuelimestä<<
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008501322.html
Ja se alkaa näin:
<<NIIN kuin hyvin tiedetään, on Jumala kaikkivaltias, kaikkitietävä ja kaukaa viisas.
Epäilin joskus Hänen tarkoitusperiään internetin luomisessa.
Hyi kauhistus, kun ihmiset haaskaavat työ- ja vapaa-aikansa pornografiaan, keljuiluun, urkkimiseen, itsekeskeiseen poseeraukseen, panetteluun ja kulutususkonnon epäjumalien palvontaan.
Kuinka väärässä olinkaan!<<
Etpä ole tainnut saada kovin montaa käännynnäistä ei-uskovistakaan. Käytännössä toimimaton oppi ei vedä ketään.
"Osion fiksuin tyyppi oli torre"
Tämä kommentti kertoo sinusta enemmän kuin torresta.
"Rokotteiden+vastustajat+ovat+kaiki+siis+uskovaisia."
Ei+pidä+paikkaansa,+sillä+jotkut+ateistitkin+ovat+sivistymättömiä+itsekkäitä+piikkikammoisia+salaliittohörhöjä.
Toisaalta+vähäinen+tieteen+tuntemus+ja+tiedevastaisuus+toki+korreloivat+uskovaisuuden+kanssa.+Lisäksi+herkkäuskoisuus+ja+salaliittoteorisointi+tihentyvät+uskovaisten+joukossa.+Kun+cocktailiin+lisätään+vielä+itsekkyys+(uskominen+henkilökohtaisen+pelastuksen+vuoksi),+niin+alkaa+olla+melko+selvää,+miksi+rokotevastaisuus+on+yleisempää+juuri+uskovaisten+joukoissa.
Yhdysvalloissa+oli+joulukuun+alussa+sellainen+tilanne+koronarokotteiden+suhteen,+että+demokraateista+oli+rokottautuneita+94%+ja+republikaaneista+54%.+Uskovaisuusprosentit+taitavat+siellä+olla+suurinpiirtein+käänteiset.
ArtoTTT
Jos Trump olisi jatkanut, olisiko prosentit toisin päin. Eikö amerikassa ole tapana ettei väärän puolueen hankkeita kannateta? Ironista tosiaan että rokotuskattavuuden kannalta ajateltuna trumpin olisi pitänyt voittaa.
Rokotevastaiset saattavat olla ateisteja, mutta uskovat silti ufoihin ja telepatiaan.
Donin murskavoittoon päätyneissä ja samalla myös huonosti rokotetuissa vaalipiireissä koronakuolleisuus oli viime lokakuussa 3,2-kertainen Joosefin murskavoittamiin, hyvin rokotettuihin piireihin verrattuna.
Ilmankos republikaanit ovat laajalti heränneet kannustamaan vaalikarjaansa rokotuksiin, jotta tulevia vaaleja ei ratkaistaisi kuolleisuuden eroilla.
Ufoihin uskovat ovat tietysti myös uskovia.
ArtoTTT
Muistan tässä vuosien takaa kiihkeän ateistin joka loppujen lopuksi myönsi uskovansa ufoihin.
mihin ihminen kuolee ? sisäelimistä jokin lakkaa toimimasta .
SYDÄN kuolee varmasti, keuhko ja munuainen onneksi on kaksi !
maksa ja verisuonet hidas kuolema
Jos nämä ovat kunnossa niin miten voi kuolla ???
Esimerkiksi onnettomuuksissa ja väkivallan seurauksena.
Ällistyttävän usein ihminen kuolee oman typeryytensä seurauksena.
<<Tanskassa ilmoitettiin tänään maanantaina 16 164 uudesta koronavirustartunnasta. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun maan päivittäinen tartuntamäärä ylittää 15 000.<<
Mutta onpa kumma, kun tähän ei sitten kelpaakaan tilastotiede - tapaukset lisääntyvät suhteessa rokotuksiin. Täysin rokotettuja Tanskassa 5 miljoonaa, rokoteannoksia pistetty yli 11 miljoonaa, vähintäin yhdellä rokotteella rokotettuja yli 80 prosenttia. Väkiluku muutaman satatuhatta päälle 5 miljoonaa.
Saatte joka haluamamme maan kohdalta suoraan tilastovastauksen rokotustilanteesta, kun lyötte googlehakuun maan nimen ja perään koronarokotukset.
Ja sitten tietysti rajoituksia, ahdistusta, työttömyyttä, työpaikan menetyksiä, toimeentulovaikeuksia, sairaaloiden teho-osastojen täyttymistä, rokottamattomien syyttelyä, lasten ahdistusta, opettajien epätoivoa, itsemurhia, tuhottuja elämiä, tuhottuja perheitä ja lopulta tuhottuja terveyksiä. Ja tekö, että huomaa tässä mitään vikaa?
Miten tästä kehityksestä sitten jatketaan, kun eristyksetkään eivät enää riitä kierteen katkaisemiseksi? Ei ilmeisesti ole sitten mitään muuta mahdollisuutta, kuin tehdä täysin uusi hallituksen selviytymisstrategia hätäjarrulla väestönosalle, joka on enää potentiaalinen selviytyjä tästä katastrofista - muut lopetetaan kivuttomasti haitallisina kansanosina koko yhteiskunnalle.
Missä vaiheessa te alatte sanomaan EI, EI, EI, tämä menee nyt liian pitkälle, jos lehdistö painostaa ja vakuuttaa teille, että enää ei yksinkertaisesti ole mitään muuta mahdollisuutta edetä, jos juuri sinä itse haluat selvtä hengissä seuraavalta katastrofaaliselta ja valtavalta mutanttivirusuhalta? Missä kulkee raja?
Kertokaapa rokotetut, että monesko rokotus on se, joka vie teiltä lopulta uskon ikuiseen elämään?
” tapaukset lisääntyvät suhteessa rokotuksiin. ”
Tapaukset lisääntyvät suhteessa omikronin tarttuvuuteen.
Piparit on syöty pure sinkkikeksiä https://www.iltalehti.fi/suhteet/a/3e6d73a0-4c6f-4dc9-b8e6-ed121e76d944
Mika Niikolla on nyt havaittu koronatartunta. Vastustanut aikaisemmin mm. maskinkäyttöä. Ei näytä järki päätä pakottavan. Eikö se ole helluntailainen?
Päivi Räsänen vastustaa hoitajien rokotepakkoa nyt käytävässä keskustelussa eduskunnassa. Jotenkin osasin sitä odottaakin HehHeh!
Kohta Räsänen varmaan vastustaa hoitajien suojavarusteitakin näiden hoitaessa tehohoitopotilaita. Mistä tuollainen tyhmyys oikein sikiää? Uskonnostako???
:D Tämä oli viikon vitsi...
Rokotemyönteisyys perustuu näkevään uskoon eli tutkittuun tietoon. Rokotekielteisyys perustuu sokeaan uskoon ja tiedevastaisuuteen.
Hihhuleilla menee nyt tosi huonosti. Hävisivät eduskunnassa äänestyksenkin murskaluvuilla.
Kunpa olisikin vitsiä mutta nyt kyllä näyttää, että tietyt uskonänkyrät jopa tässä korona asiassa yrittävät jopa valtiotasolla lietsoa jotain. Vastustivat jopa tuota hoitohenkilökunnan pakkorokotusta mikä nyt ihan älyvapaata, eihän nyt aikaisemminkaan ole moisissa toimissa hyväksytty ihmistä jolla ei ole asialliset rokotteet voimassa. Tuohan on ihan päivän selvää noiden tehtävä on huolehtia sairastuneista ihmisistä ei omaa välinpitämättömyyttään tartuttaa heihin lisää tauteja. Tuossa on myös se ero, toki rokotettukin voi levittää periaatteessa mitä tahansa tautia vaikka vesikauhua mutta se ero siihen jos on hoitanut rokote velvoitteensa on se, ettei se ole tarkoituksellista eikä välinpitämättömyydestä kiinni .
Aikoinaan kun itse olin "avustustyössä" mukana tosin vain kuljettamassa tavaraa ja kalustoa niin jopa meiltä vaadittiin täydet rokotus sarjat vaikka hyvin vähän olimme loppujen lopuksi "kosketuksissa" autettavien kanssa vaikka silloin ei edes ollut tällaista pandemiaa.
Niin kyllä minä ainakin haluan et ihminen joka hoitaa minun äitiä tuolla hoitokodissa on rokotettu. Koskaan ei voi tietää jos huono tuuri käy mutta ainakin on yritetty.
Tärkeintä on, että äitisi on rokotettu koska rokotteella suojataan vain itsensä, ei muita
Rokotettu hoitaja voi levittää virusta ihan samalla tavalla kuin rokottamatonkin.
Rokotteella hoitaja suojaa vain itsensä sairastumasta Koronan vakavaan muotoon.
Älkää levittäkö väärää tietoa! 🤓
Liittykää Elinkeinoelämäntutkimuslaitoksen eläkesäätiöön. Siellä usko on änkyrääntynyt vahvaksi oppiin yhteiskunnista.
> Rokotevastaisuus perustuu uskoon
Jos minä keittelen rokotteen, otatko sen, vai oletko rokotevastainen?
Uskon+sijasta+tietoa
Mitä+tiedämme+covid-19+viruksesta?
Se+tarttuu+ilmateitse,+pisaratartuntana,+kosketuksesta+tai+sairastuneen+koskettamasta+pinnasta.
Ilmateitse+tapahtuvaa+tartunnan+leviämistä+ja+pisaratartuntaa+hillitsee+etäisyyden+pitäminen+toisiin+ihmisiin+ja+maskin+käyttö.+Turvallisena+etäisyytenä+pidetään+1,5+-+2+metriä+mutta+yskähdyksissä+tartunta+voi+levitä+jopa+10+m+päähän.+Sisätiloissa+hyvä+ilmanvaihto+auttaa+pitämään+ilman+viruksista+puhtaampana.
Perusmaski+ei+pysäytä+virusta+vaan+se+menee+siitä+läpi.+Viruksen+pysäyttämiseen+hengitysilmasta+vaaditaan+ns.+HEPA-suodatinta+eikä+niitä+riitä+jokaiselle.+Lisäksi+sen+oikea+käyttö+vaatii+koulutusta+tai+siitä+ei+ole+mitään+apua.
Perusmaski+hillitsee+kuitenkin+tehokkaasti+pisaratartuntaa.+Maski+myös+hidastaa+hengitysilman+nopeutta+ja+siten+pitää+uloshengitetyn+ilman+lähempänä+hengittäjää.+Maski+toimii+myös+tehokkaana+muistuttajana+ihmisille+siitä+että+elämme+tartuntavaarallista+aika.+Ihminen+ottaa+nykyään+melko+luonnostaan+etäisyyttä+maskin+käyttäjään+ja+maskin+käyttö+auttaa+siten+pitämään+ihmisten+väliset+etäisyydet+turvallisempana.
Suorat+kosketustartunnat+leviävät+esim.+kättelyn,+halaamisen+ja+poskisuudelmien+välityksellä+ja+niitä+tulisi+välttää.
Epäsuorat+tartunnat+leviävät+sairastuneen+koskettamien+pintojen+kautta,+kuten+oven+kahvojen,+hissin+nappuloiden,+kaupassa+kosketeltujen+hedelmien,+vihannesten+tai+pakettien+kautta.+Virukset+selviävät+pinnoilla+muutamasta+minuutista+muutamaan+tuntiin+riippuen+pinnan+materiaalista,+kosteudesta,+lämpötilasta+jne.+Epäsuoria+tartuntoja+voidaan+torjua+paitsi+koskettamisen+välttämisellä+niin+myös+desinfiointiaineilla+ja+käsidesillä.+
Ihmisen+elimistöön+päässyttä+virusta+ei+voida+eliminoida+suoraan+lääkkeillä+kuten+bakteereja+antibiooteilla.+Ainoastaan+ihmisen+oma+elimistö+pystyy+vastustamaan+viruksia.+
Ihminen+saa+vastustuskyvyn+virusta+vastaan+vain+joko+sairastamalla+sen+tai+rokotteella+joka+aktivoi+ihmisen+vastustuskykyä+ko.+virusta+vastaan.+Sairastamisessa+on+covid:in+tapauksessa+normaalia+virustautia+korkeampi+riski+kuolla+tai+saada+pysyviä+elinikäisiä+vaurioita+elimistöönsä.
Esim.+tuhkarokkoon+ja+sikotautiin,+jotka+ovat+virustauteja,+on+olemassa+tehokas+kertarokote.+Mutta+covidia+vastaan+kehitetyt+rokotteet+antavat+suojan+joka+kestää+vain+muutaman+kuukauden+kerrallaan.+Todennäköisesti+näemme+tulevaisuudessa+tehokkaampia+rokotteita.+Toivottavasti.
Rokote+ei+estä+sairastumasta+covidiin,+eikä+se+myöskään+estä+tartunnan+saanutta+rokotettua+levittämästä+covidia.+Rokote+vain+aktivoi+kehon+puolustusjärjestelmän+virusta+vastaan.+Valitettavasti+nykyiset+covid-rokotteet+eivät+ole+vielä+vanhojen+ja+tuttujen+virustautien+rokotteiden+veroisia.+Toisaalta+valinta+covid-rokotteesta+on+jouduttu+tekemään+joko+aggressiivisemmin+vastustuskykyä+aktivoivan+rokotteen+ja+mahdollisesti+useampien+sivuvaikutusten+tai+vähemmän+aggressiivisen+ja+vähempien+sivuvaikutusten+väliltä.+Nyt+valinta+on+kallistunut+jälkimmäiseen,+vähemmän+aggressiivisesti+vastustuskykyä+aktivoivaan+rokotteeseen.+Mutta+myös+sen+vaikutusaika+on+sitten+lyhyempi.
Tähän+mennessä+maailmassa+on+ollut+yli+282+miljoonaa+tartunnan+saanutta+ja+5,4+miljoonaa+kuollutta.+Rokoteannoksia+on+annettu+yli+9+miljardia.+Sen+kahden+vuoden+aikana+minkä+covid-pandemia+on+levinnyt+ja+viimeisen+vuoden+aikana+mitä+rokote+on+ollut+saatavilla+on+tullut+selväksi+että+rokote+vähentää+tartunnan+saaneiden+kuolleisuutta.+Ja+heidän+saamiaan+vakavampia+tautimuotoja.+Tutkimuksissa+on+tullut+myös+selväksi+että+rokotetut,+mutta+tartunnan+saaneet,+levittävät+uusia+tartuntoja+keskimäärin+lyhyemmän+aikaa+kuin+rokottamattomat.
Pandemian+alussa+tartunnan+saaneiden+kuolleisuus+maailmalla+oli+n.+4-5+%+luokkaa.+Tällä+hetkellä+koko+pandemian+ajalta+tartunnan+saaneiden+kuolleisuus+on+n.+2+%.+Ja+viimeisen+neljän+viikon+ajalta+n.+1+%.+Ja+viimeisen+neljän+viikon+aikana+ylivoimaisesti+suurin+osa+kuolleista+on+ollut+rokottamattomia.
Yhteiskunnan+velvollisuus+on+suojella+jäseniään.+Alussa+yhteiskunta+yritti+suojautua+covidia+vastaan+suosituksilla+ja+turvaohjeilla.
Jos+ihmiset+noudattaisivat+suosituksia+ja+turvaohjeita+rajoituksia+ei+tarvittaisi.+Mutta+valitettavasti+aivan+liian+moni+katsoo+olevansa+erikoistapaus+jota+suositukset+eivät+koske.+Niinpä+yhteiskunnalla+ei+juuri+ole+muita+keinoja+pandemian+tukahduttamiseksi+kuin+mahdollisimman+laaja+rokotekattavuus+yhdistettynä+erilaisiin+rajoituksiin+ja+pakkokeinoihin.+Jos+ihmisten+välisiä+kontakteja+ei+saada+vähennettyä+pandemian+levitessä,+ei+covid-pandemiaa+saada+ikinä+loppumaan.
Tämä+pandemia+tulee+olemaan+keskuudessamme+vielä+vuosia+ja+kun+se+aikanaan+loppuu+elämme+toisenlaisessa+maailmassa+kuin+mitä+se+oli+ennen+covidia.+Tällä+hetkellä+olemme+vasta+siirtymävaiheessa+eikä+kenenkään+kristallipallo+ole+niin+kirkas+että+pystyisi+sanomaan+minkälainen+se+maailma+sitten+on+silloin.+Se+on+kuitenkin+varmaa+että+vanhaan+aikaan+ja+tapoihin,+aikaan+ennen+covidia+ei+ole+paluuta.
Siinäpä on tilanne selkeästi esitettynä. Sääli vain, että moni on hengellisesti rokotettu tuon ymmärtämistä vastaan.
Sääli alkaa ässällä kuin surukin.
Kulkutautimyönteisten ihmisten keskittymiskyky ja luetun ymmärrys ei riitä valitettavasti tuon hienon kommentin lukemiseen ja ymmärtämiseen.
Kaiki-hoitohan on ryhdyntää reiki- hoitojen peittämiseksi?
Huonot jatkot lakeihin.
Mitä huonoa tuossa oli ? Enemminkin voisi kysyä, että miten ihmeessä tarvitaan erikseen tuosta laki, että onko todellakin hoitoalalla sellaisia ihmisiä töissä jotka eivät tunne mitään vastuuta.
Eikö nyt ihmisellä olekaan oikeus omaan kehoonsa? Mutta abortissa on.
Totta kait on mutta jos ei sen vertaa tajua, ettei hoitajan tehtävä ole levittää tauteja voi sitten mennä vaikka makaroni tehtaalle töihin.
Mutta kun se rokotteen ottaminen ei millään tavalla estä olemasta taudin levittäjä.
Ehkä tämän asian perustaksi olisi ensin käsiteltävä termi 'älykkyys', jotta vastuukysymyskin asettuisi oikealle kohdalleen?
Onhan tuo nyt todettu, että rokotettu levittää sitä lyhyemmän aikaa mikä on tietenkin ihan loogistakin koska kyse on viruksesta. Toisekseen on aivan selvää tällaisessa tilanteessa, että käytetään niitä keinoja mitä on . Ei rokottaminen mikään uusi juttu ole. Kyllä terveydenhuollon henkilöstöllä täytyy muutenkin olla rokotteet kunnossa. Miksi se tämän koronan kohdalla olisi jotenkin eri asia ?
Ei ole todettu muuta kuin, että jokainen ihminen levittää viriusta ihan samalla tavalla. Rokotuksilla voidaan pienentää vain rokotetun risiä sairastua taudin vakavaan muotoon.
Ihan turha väittää rokotteesta muuta.
Höpö, höpö.
Tässä oikeaa tietoa asiasta.
https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19/rokotteet-ja-koronavirus/rokotteiden-teho-koronavirusta-vasta
Totuus on täysin toinen. THL ampuu taas itseään jalkaan kun katsoo tilastoja.
Juttusi on niin höpöä, että sivua ei edes löydy. 🤣🤣🤣
Ehkäpä mutta voidaanhan sitä tehdä lakilisäyksiä , että siinä voi änkyrät miettiä mistä johtuu, että lakilisäyksiä tarvitaan.
Kävikö taas tunteisiin kun älykkyytesi kyseenalaistettiin?
Koronaan kuolleiden keski-ikä on 84v ja koronaan kuollut vähemmän kuin influenssaan vuosittain. Oletko todellakin heikko vanhus, että pelkäät tätä koronaa, sitten ymmärrän? Mutta muista, tuossa iässä pitäisi olla jo tilit muutenkin selvillä kuoleman ja elämän suhteen! Kaikki täältä lähdetään, tsemppiä.
En ole vielä noin iällä. Tässä on kyse ihan järjestä . Onhan se nyt aivan selvää, että hoitohenkilökunta pitää olla rokotettua niinhän asia muidenkin tautien kohdalla.
Ja sinä et sellaista ihmiskoetta edes pysty tekemään, jolla sinä tuon väitteen todistaisit, että rokotus auttaa taudin vakavampaan muotoon. Se on täysin mahdotonta. Se että hoetaan jotakin asiaa, ei tee siitä totta. Uskovaisilla Raamatun mukaan ei ole yhtään sen enempää taivaaseen menoa uskomalla tosi Jumalan uhrikultiin, vaikka he sitä aamusta iltaan yhdessä kuinka hokisivat. Diktatuuria ei voi perustella vastuulla, ainoastaan pakolla.
Minä en ottanjut kantaa uskoviin tai taivaaseen menoon vaan korona-virukseen ja rokotteiden vaikutukseen sen levieämisen ehkäisyssä.
Olet natsi! Jokaisella on oikeus omaan kehoonsa!
Miksei kaikki jotka ovat ihmisten kanssa tekemisissä? Miksi pakotat vain hoitohenkilökunnan?
Hyvähän se olisi, että kaikki rokotettaisiin. Kyllä se minulle sopisi, että se olisi pakollinen kaikille. Vähintä on nyt kuitenkin se, että ihmiset jotka hoitavat sairaita ja heikkokuntoisia rokotetaan.
Pakko ei kuulu demokratiaan. Myös rokotetut voivat tartuttaa nuo sairaat ja heikkokuntoiset jotka muuten pitäisi olla jo kolmannen rokotteen suojassa.
Kyllä se kuuluu erityistilanteessa ja tietyissä ammateissa on omat vaatimuksensa.
Kyllä ihmisten täytyy ymmärtää sellainen, että on olemassa myös tiettyjä kansalaisvelvollisuuksia ei tämä elämä ole vain pelkkiä oikeuksia.
Ei se kuulu, pakko on aina totalitarismia.
Ihmisoikeudet ja koskemattomuus ovat ennen pakkoa.
Myös rokotetut voivat tartuttaa nuo sairaat ja heikkokuntoiset jotka muuten pitäisi olla jo kolmannen rokotteen suojassa.
Totta osittain mutta tässä rokote asiassa on kyse myöskin ihan periaatteesta. Eihän nyt missään nimessä suomessa voida toimia siten, että hoitohenkilökunnalla on puutteelliset rokotukset koskien ihan muitakin sairauksia.
Periaattesta pakotat ihmiset ottamaan rokotteen. Tulihan se sieltä. Niin toimitaan totalitarismissa.
Miksei se kolmaskaan rokote sitten suojaa?
Ihan turhaan siitä minulle kiukuttelet. Kyllä nuo asiat on kerrottu julkisuudessa moneen kertaan, että mikä tässä koronan kohdalla on vaikeinta.
Suomessa on rokotettu vuosikymmeniä erilaisia sairauksia vastaan. Sanomattakin on selvää, että hoitohenkilöstön pitää huolehtia rokotuksistaan vielä tarkemmin kuin muiden koska hoitavat sairaita.
Enhän minä mitään kiukuttele vaan esitän tosiasioita joita sinä et näköjään ollenkaan huomioi pakkorokottamisvimmassasi. Ota siis kritiikki vastaan, älä sokeasti aja asiaa joka ei ole ratkaisu.
Koskaan maalmassa ei ole roketettu valtavia massoja rokotteilla joista on niin vähän tutkimustietoa ja kokemuksia kuin koronarokotteista on.
Jos sairaat on rokotettu kolmasti, heidän pitäisi olla turvassa vaikka rokotettu levittäisi heihin virusta?
No onhan tuo ollut tiedossa, ettei rokote anna sataprosenttista suojaa. Ei tuo silti ole asia joka kävisi perusteeksi , ettei hoitohenkilöstöä rokotettaisi.
Tuolla sinun logiikallasi voitaisiin sitten luopua myös suojavarusteiden käytöstä koska eiväthän nekään suojaa sataprosenttisesti.
Tietääkseni kukaan ei ole kieltäytynyt suojavarusteidan käytöstä. Suojavarusteet eivät riko ihmisen koskemattomuutta.
No tuo on ammatinvalinta kysymys . Rokottamisten kohdalla puhe ihmisen koskemattomuudesta on silkkaa potaskaa.
Teet ihan omat sääntösi koska kannatat totalitarismia.
Ei tuossa ole kyse minun säännöistä vaan onhan se nyt roti oltava noissa hommissa.
Kyllä terveydenhuollossa muutenkin henkilöstöä "paimennetaan" esimerkiksi erilaisilla testeillä , ovatko nuo mielestäsi myös turhia. Pitäisikö noiden saada vapaasti vetää kaikki mikä lampussa palaa tai onko esimerkiksi kirurgien testit turhia joissa tietenkin varmistetaan, ettei ole mitään veri tai pisaratartuntana leviävää sairautta.
Menisitkö itse kirurgille jolla hiv . Riski siihen, että saisit sen häneltä leikkauksessa on tietenkin varsin pieni ja toisaalta saatat saada hivin jostain muualtakin. Miten on ? Ja pitäisikö mielestäsi tuollaisen ihmisen saada jatkaa kirurgina ?
Sinun rotisi on totalitarismi. Samalla kun kannatat viattomien lasten surmaamista äitiensdä kohtuihin pakotat ihmiset ottamaan vasten tahtoaan rokotuksia joita ei edes ole tutkittu riittävästi ja niiden vaikutuksista ihmisiin ei tiedetä.
Unohdat koko ajan sen, että myös rokotetut tartuttavat virusta.
Ilmeisesti kuvitteelet, että hiv tartuu ilmateitse? En syrji ketään sairautensa tähden kuten sinä ilmeisesti teet.
En luule hivin tarttuvan ilmateitse mutta onhan olemassa pieni riski, että kirurgi viiltäisi omaan käteensä. No tuo on hienoa, että et syrji.
Varmaan nuo testaukset voidaan sitten turhana lopettaa.
Ja sen pienen riskin takia sinä olisit valmis kieltämään häneltä ammattinsa harjoittamisen.
Mitähän testauksia nyt tyarkoitat?
Onko jotain jäänyt ymmärtämättä, kannattaa lukea huolellisesti ja pohdiskellen.
”Eikö nyt ihmisellä olekaan oikeus omaan kehoonsa?”
Kyllä on, eli kyse ei ole pakkorokotuksista. ”Eduskunta päätti äänin 107–32 rokotusvelvollisuudesta sosiaalialan työntekijöille, jotka ovat tiiviissä kontaktissa eri potilaiden kanssa. ”
Työnantajalla on velvollisuus siirtää rokottamaton tehtäviin, jossa riskiä sairastuttaa muita ei juuri ole.
Meillä on sellainen kuin tartuntatauti laki, jossa mm. sanotaan näin:
47 §
Pakollinen rokotus
Valtioneuvoston asetuksella voidaan säätää järjestettäväksi pakollinen rokotus, jos kattava rokottaminen on välttämätöntä väestön tai sen osan hengelle ja terveydelle vakavaa vahinkoa aiheuttavan yleisvaarallisen tartuntataudin leviämisen ehkäisemiseksi. Pakollinen rokotus voidaan rajoittaa myös tiettyyn väestön osaan, ryhmään tai ikäluokkaan.
48 §
Työntekijän ja opiskelijan rokotussuoja potilaiden suojaamiseksi
Työskentelyyn sosiaalihuollon ja terveydenhuollon toimintayksiköiden asiakas- ja potilastiloissa, joissa hoidetaan lääketieteellisesti arvioituna tartuntatautien vakaville seuraamuksille alttiita asiakkaita tai potilaita, saa käyttää vain erityisestä syystä henkilöä, jolla on puutteellinen rokotussuoja.
Työntekijällä ja työharjoitteluun osallistuvalla opiskelijalla on oltava joko rokotuksen tai sairastetun taudin antama suoja tuhkarokkoa ja vesirokkoa vastaan. Lisäksi edellytetään rokotuksen antama suoja influenssaa vastaan ja imeväisikäisiä hoitavilla hinkuyskää vastaan.”
Samoin voidaan ottaa tuberkuloosi koe ravintolatyöntekijöiltä ja jos ilmenee sairaus, hän ei saa enää työskennellä ja muutenkin seuraamuksia tulee koko ravintolalle yms.
Rokotuksilla ei näytetä koronaa pysäytettämän joten mitään se ei voi olla välttämätön.
Tänäänkin lähes 10 000 uutta tartuntaa vaikka rokotukset alkaa olla tapissa.
Ja sitten tietoa viruksista:
15.11.2020, YLE
Ilman viruksia maailma ja sen elämä olisivat kehittyneet aivan muuksi kuin se, mihin olemme tottuneet. Millaisia me ihmiset olisimme, vai olisiko meitä ollenkaan? Olisiko elämää ylipäätään? Sitä voi vain spekuloida.
Useimmat ihmiset taitavat ajatella viruksia vain pahalla, varsinkin tänä koronavuonna, mutta valtava enemmistö viruksista ei ole meidän tai muiden bakteereita suurempien eliöiden vihollisia, saati tappajia. Valtaosa on meille haitattomia, ja osa on jopa hyödyllisiä.
Ykkösen jälkeen 32 nollaa. Sata kvintiljoonaa. Niin paljon viruksia lasketaan olevan, paljon enemmän kuin maailmankaikkeudessa tähtiä. Viruksia on kaikissa ja kaikessa, kaikkialla ja koko ajan.
Kvintiljoona = 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000<<
https://yle.fi/uutiset/3-11632755
Kaikki uutisoidut koronaluvut perustuvat PCR-testin positiiviseen vastaukseen. Ajatelkaa miten huikeasti tiede on kehittynyt, että tuosta määrästä se pysty sanomaan pumpulitikulla tökättynä limakalvolle pienessä ajassa BINGO juuri koronaviruksen kohdalla. Ja löytämään sen jopa oireettomasta ihmisestä. Kaikki julkiluetut koronasairastumisluvut perustuvat tämän testin tuloksiin. Jos kukaan ei kävisi testissä, meillä ei olisi edes mitään sairautta. Eläisimme kuten ennenkin, toisilla olisi flunssa ja toisilla ei, ja sitten se tarttuisi ja menihi ohitse ja toiset voisi saada myös jotakin jälkitauteja.
https://ihanamaki.fi/?utm_campaign=Tunnetut sivustot - Display&utm_source=google&utm_medium=display&utm_content=2838484xEAIaIQobChMI_LCh7t-I9QIV1JgYCh3KrQRfEAEYASAAEgL3gPD_BwE
Pään tiedoilla ei tee mitään tilanteen päälle tullessa.
Niinpä - älä aukaise tuota linkkihirviötä. Jos sinä et osaa sanoa mitään muuta asiasi tueksi, niin ehkä kannattaa jättää tuokin sanominen väliin.
Ja jotta nyt päästään alkuun tässä maailman putsauksessa, niin aloitetaan vaikka siitä, että kaikki ne, jotka perustelevat sanaa 'vastuu' auktoriteettiuskolla, siirretään leireille ja mietitään sitten seuraavaa siirtoa.
Ja nämä auktoriteettiuskovastuuihmiset voivat tässä nyt aikansa kuluksi etsiä maailmasta valtion, jossa diktatuurilla - kuten Stalin ja Hitler tai Idi Amin - ovat pelastaneet kansalaisten ahdingon diktatuurilla.
Suomen hoitajien pakkorokotusasia oli niin merkittävä uutinen maailmalla, että se uutisoitiin jopa 50 miljoonan asukkaan Espanjan valtion pääuutislähetyksessä, jonka maan tausta on Francon diktatuurissa. Saksalaisten ahdinkoa ei kukaan varmasti pysty edes kuvittelemaan, koska heidän taustansa on Hitlerin diktatuurissa. Italialaisista en tiedä, joiden tausta on vastaavasti Mussolinin diktatuurissa. Me emme edes tiedä mitä näissä maissa tapahtuu. Me tiedämme vain mitä sensuroidut uutiset meille kertovat. Juuri ennen kuin natsi-Saksan keskitysleirikauheudet paljastuivat, Ruotsi vielä ehdotti Hitlerille Nobelin rauhanpalkintoa. Tämä on paras esimerkki luuloista ja kuvitelmista auktoriteettiuskolla ja jopa maailman korkeimmalla tasolla.
Spaghetilla laattojen sijainti suoraan.
Ensinnäkin hoitajille ei tule pakkorokotuslakia.
Kaarlo Tuori totesi osuvasti: ’Nyt ehdotettu sääntely ei sisällä rokotuspakkoa. Minun on vaikea nähdä henkilökohtaisen koskemattomuuden rajoituksena sääntelyä, jossa työnhakijan tai työntekijän edellytetään osoittavan, että hän täyttää työtehtävän luonteesta seuraavat terveydelliset edellytykset ammateissa, joiden harjoittajien vastuulla on muiden henkilöiden henki tai terveys, olipa sitten kysymys liikennelentäjästä, palomiehestä, lääkäristä tai sairaanhoitajasta. En myöskään voi nähdä tällaisessa vaatimuksessa perustuslain 18 §:ssä turvatun perusoikeuden rajoitusta. Oikeus harjoittaa elinkeinoa tai ammattia ei tarkoita, että jokaisella olisi oikeus harjoittaa jokaista ammattia. Oikeuden toteutumiselle voidaan asettaa tehtävien luonteen perustelemia lakisääteisiä edellytyksiä, koskivatpa nämä sitten koulutusta, terveydentilaa tai rokotesuojaa, ilman että näitä edellytyksiä tulisi tarkastella perusoikeusdoktriinissamme tarkoitettuina perusoikeusrajoituksina tai että niitä vailla olevien henkilöiden perustuslaissa suojattua yhdenvertaisuutta loukattaisiin.’
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/muillakin-kuin-rokottamattomilla-on-perusoikeuksia-nyt-kohulaista-puhuu-perustuslakivaliokunnan-johtaja/e1ed1e2c-df82-4e98-907f-2c309696a2de
Uskovaisia on kaikki.
Sinäkin uskot, että rokote auttaa, eikä siinä ole haittavaikutuksia.
Kumpikin voi kuitenkin olla väärin.
Tuskin kukaan on rokotevastainen itsessään, mutta kun viimaikoina on ollut huonoja sivuvaikutuksia rokotteista.
Sellainen rokote, jota otetaan vain kerran ko. tautia kohti tuntuu luoetettavammalta, kuin sellainen, joka täytyy uusia muutaman kuukauden välein. Jo se todistaa rokotteen heikosta laadusta. Pitää keksiä parempi.
Näin artikkelin, jossa mainittiin, että virussta tutkimalla on löydetty parempi menetelmä, kuin nykyinen piikkiproteini. Sen vaikutus variantteihin pitäisi olla myös laajempi, kuin nykyisten.
Kyse on vain siitä, milloin saadaan markkinoille.
Ehkä se on sitten se kymmenes rokote, kymmenennen aallon jälkeen. Tämä virus onkin hakannut kaikki tähän mennessä viruksesta tiedetyt tosiasiat, joten koko virustiede on varmasti menossa täysin uusiksi. Nimittäin mikään virusepidemia ei ole ennen tätä kestänyt muutamaa kuukautta kauemmin tai muuten me kaikki olisimme jo kuoleet sikainfluenssaan tai ebolaan tai mies mihin. Ja niin olisi viruskin kun tappaisi isäntänsä, se ei ole viruksen logiikka, vaan pitää isäntänsä hengissä. Lukee tuossa virusartikkelissa, jonka linkin laitoin YLEn uutiseen.
Ja jos joku vaivautui edes lukemaan sen artikkelin, niin jos meillä, meissä ei olisi näitä viruksia, me olisimme apinoita. Se erottaa ihmisen ja apinan. Ehkä nyt sitten rokotetut virustorjunnallaan muuttuvatkin apinoiksi, joten sen oman pihapuun etsiminen muuttuu nyt entistä välttämättömämmäksi.
<<– Perimässämme on paljon virusten jäänteitä, ja me ihmiset olemme hyvin pitkälti perimämme tuotoksia. Sillä tavalla olemme jossakin määrin velkaa viruksille, vaikka ei se tietenkään tarkoita, että vaikutus olisi aina hyvä, Jalasvuori sanoo.
Hän ottaa esimerkiksi ne muutamat virukset, jotka ovat evoluution varrella päätyneet meidän perimäämme mutta eivät lähisukulaisiimme simpansseihin.
– Kukaanhan ei tiedä, miten ne ovat vaikuttaneet siihen, että ihminen on kehittynyt tällaiseksi ja simpanssi sellaiseksi kuin se on.<<
Demaristi iski jälleen ja syntyy simpanteissaan aina uudeestaan ja uudestaan.
On aivan selvä asia ettei rokottamattomia saa päästää ihmisten lähelle jotka ovat itse avuttomassa tilassa eivätkä pääse pakoon. Se on aivan sama asia jos ilman suojavarusteita oleva hoitaja päästettäisiin hoitamaan potilaita. Jotka eivät ota rokotetta, menköön pihahommiin jos ei joudu lähikontakteihin ihmisten kanssa.
OK. Rokotevastaisuus perustuu yksinomaan ihmisen tietämättömyyteen, tyhmyyteen, perusteettomiin pelkoihin, primitiivisiin uskomuksiin ja maagiseen ajatteluun
Autatko minua ja linkität rokotteen toimintamekanismin, kun olen päässyt vain siihen asti, että laitettiin lähetti solun sisään. Miten se lähetti alkaa toimimaan yhden solun sisällä? Meneekö se siitä sitten muihin soluihin? Miten se pääsee niitten sisälle? Miksi se menee solun sisään, kun virus kuitenkin vain tarttuu pintaan? Miten se vaikuttaa immuniteetin muodostukseen siitä yhdestä solusta? Miksi tarvitaan monta rokotusta? Vaihtoehtoisesti, kun rokotus ei auta kuin siihen vakavaan tautimuotoon, niin laitatko sen, että miten tuo asia on tutkittu. Siis sen tutkimusraportin. Kiittää! Minulle kun ei riitä pelkkä maaginen uskoajattelu - ei kumpaankaan suuntaan - niin kaipaan aina asioista faktaa.
Niinpä, rokotemyönteisyys perustuukin yksinomaan ihmisen tietämättömyyteen, tyhmyyteen, perusteettomiin pelkoihin, primitiivisiin uskomuksiin ja maagiseen ajatteluun.
Vain tiedossa on voimaa.
Uskotteko, että jos ihminen kidutetaan kuoliaaksi ristille hakattuna nauloilla ja vähän sohittuna keihäällä ja sanotaan, että tämä oli Jumala, joka pelastaa sinut, kun syöt tämän teurastettuna lampaana ja juot veren kuvitellen ruumiin olevan todellisesti läsnä (Augsburgin tunnustus)? Siinä vasta sitä maagista ajattelua onkin! Kyllä koronarokotukset puolesta ja vastaan ovat vielä pientä - ainoa mikä yhdistää niin virusvarianttien lukematon määrä.
Olenkin ajatellut, että tämä on kristinuskobakteerin sisarvirus, koska kummallakin on kaikenlisäksi Q-lähde takanaan, eikä kumpaakaan ole saatu faktana esille.
Mikähän näiden Q-lähteiden anti on, jos niitä vertaisi keskenään, niin löytyisikö yhteläisyyksiä tai minkälaisia eroavaisuuksia?! Kysytään wikiltä.
Ensimmänen osuma:
<<Q-lähde (saksan sanasta die Quelle, "lähde") eli Logia-lähde on hypoteettinen Jeesuksen puheiden kokoelma, joka sisältyy synoptisten evankeliumien syntyhistoriaa selittävään nk. kaksilähdeteoriaan.<<
Toinen osuma:
<<Q-liike on lokakuussa 2017 alkunsa saanut äärioikeistolainen salaliittoteoria[2][3][4], joka liittyy pääasiassa Yhdysvaltain politiikkaan. Sitä pidetään joskus aiemman pizzagate-salaliittoteorian jatkeena.[1]<<
Jälkimmäinen liittyy väitteeseen, että maan alla luolissa pidetään vangittuina lapsia ja naisia, jotka synnyttävät näitä lapsia, joiden verta käytetään nuorennuslääkkeenä ja pizzagate liittyy tältä osin Hilary Clintoniin, jonka sanotaan käyttävän näiden lasten verta (josta syystä nämä ovat vangittuna), koska siitä valmistetaan nuorennuslääkettä.
Mutta rouva Clinton pääsi kyllä TV-ohjelmassa puolustautumaan näitä rajuja väitteitä vastaan:
<<Hillary Clinton: En kiduta lapsia tai juo heidän vertansa
Pitkän linjan poliitikko otti harvinaislaatuisesti kantaa häntä koskeviin salaliittoteorioihin. Vuosikymmenten ajan USA:n poliittisen elämän keskiössä olleet Clinton ja hänen puolisonsa, ex-presidentti Bill Clinton, ovat varsinkin verkon syövereissä useiden hämäräperäisten teorioiden aiheita. Heidän on väitetty muun muassa yhdessä surmanneen tai surmauttaneen useita ihmisiä, mutta mitään rikoksia ei ole onnistuttu näyttämään todeksi.
Monien, mukaan lukien Hollemanin ja Russellin, yllätykseksi itse Hillary Clinton ilmestyy mukaan jaksoon kommentoimaan miesten puheita. Vuoden 2016 presidenttiehdokas on ollut julkisuudessa varsin vähäsanainen oudoista puheista häneen ja mieheensä liittyen.
– Tiedän että olette kuulleet minusta juttuja, jotka saatatte uskoa. Ja tiedän, että ette ole yksin, Clinton sanoo Hollemanille ja Russellille nauhoitetussa videoviestissä.
Samaan hengenvetoon hän toteaa, että miesten puheet ovat täysin VIRHEELLISIÄ.
– Ollakseni rehellinen, se satuttaa. Se satuttaa minua ja perhettäni, mutta myös ystäviäni ja muita ihmisiä, jotka tietävät, että puheet ovat paitsi virheellisiä, joskus myös kivuliaan VIRHEELLISIÄ, Clinton lausuu.<<
Iltalehti 27.05.2021
Hämmästyksen kummastus; hän ei väittänyt, ettei jutuissa ole mitään perää, vaan sanoo, että ne ovat virheellisiä, mutta ei oikaissut, että mikä tämä virhe on?! Onpa kummallista.
Jeesuksen puheista en tiedä, mutta uskonto käyttää verenjuontirituaalia ja verenjuonti näemmä yhdisti nämä Q-lähteet.
<<....pizzagate liittyy tältä osin Hilary Clintoniin, jonka sanotaan käyttävän näiden lasten verta (josta syystä nämä ovat vangittuna), koska siitä valmistetaan nuorennuslääkettä.<<
Löytyyhän sieltä taustalta yhdistävänä tekjänä myös 'ikuisen elämän' etsiminen. Kyllä rokotetuistakin tulee sellainen olo, että he kuvittelevat ja haluavat piikein saada itselleen ikuisen elämän, eivätkä ymmärä, että jokaiseen flunssa-aikaan on aina liittynyt epidemiana jälkisairauksia ja sairaalahoitoakin vaatineita reaktioita, ettei tämä nyt ole mitenkään poikkeus normaaleista kausivirusjutuista. A-virus taisi olla tässä menneisyydessä se ehdottomasti pahin, kymmeniä kertoja - ellei enemmänkin - pahempi kuin nyt. HUS:ssakin oli jonossa yhden päivän aikana 3000 sairaalahoitoa tarvitsevaa potilasta, eikä kukaan kertonut mistään paniikista. Se oli luonnollista, että sairastettiin. Nyt on kuin kaikilta olisi mennyt todellisuudentaju. Hämmästyttää ihmisten manipuloitavuus.
Mutta hämmästyttä tietysti aivan yhtä paljon tämä maailmanlaajuinen manipulointi, jota ei normaalijärjellä varustettu ihminen voi kuin kummastella ja hämmästellä, jotka joka maassa käynnistyvät samalla kellonlyömällä kuin pelottelu sähkön hinnannoususta.
Eikä tarvitse todellakaan olla Einstein ymmärtääkseen (vrt. koronapassi), etteihän koko jutussa ole edes mitään logiikkaa! Ja seuraavaksi en kaipaa mitään ikuista elämää, vaan nimenomaan tuon logiikan tähän juttuun.
Kommentti edeltä:
<<Rokotetut levittävät ihan samalla tavalla virusta kuin rokottamattomatkin.
Älä anna väärää tietoa!<<
Niinpä, ja sen vuoksi tässä ei olekaan mitään logiikkaa.
Tautiin sairastumattomat eivät levitä virusta koska heillä ei ole viruksiakaan. Harvat rokotetutkin toki voivat sairastua, mutta hyvin harvoin. Ota siis sinäkin rokotukset ja lopeta idioottimainen "logiikkasi.
Kuule, minusta tuntuu, että olet nyt varoittavana esimerkkinä kyllä rokotuksen seurausvaikutuksista...
Sinua ei siis ole rokotettu, etkä ole käynyt edes rippikoulua. Äitisikin oli siis sekopää. Otan osaa!
melko poikkitieteellinen päätelmä....
tässä toinen ihan noin vertailun vuoksi: kaikki yksin elävät on lesboja tai homoja
Kaikki muita uskovaisiksi haukkuvat, ovat itse jonkin lahkon jäseniä, jotka ovat aivopesty mollaamaan kaikkia muita uskovaisia, paisi omiaan. Kaikki sodathan ovat perimmiltään taisteluja oikean sanoman levittämisen hallinnasta.
ArtoTTT
Ihmisiä kuolee ennätystahtiin, ketään ei enää kiinnosta?
Jes, maailmassa on niin paljon uskovaisia, myös niitä "uskovaisia", jotka mieluummin uskovat valheen kuin totuuden. Näinhän se menee ja näkyy tälläkin palstalla.