Nyt kun on joululoma, olisi syytä kerrata pyöräilysäännöt, ettei jalankulkijat jää pyörän alle. Kaksi yläkouluikäistä poikaa oli ajaa päälle ja vielä huudeltiin törkeyksiä.
Idioottipyöräilijät
4
726
Vastaukset
- Anonyymi
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Itse et tietenkään tehnyt mitään väärää...
Liikennekäyttäytyminen on aina yhden ihmisen ja yhden tilanteen juttu. Jos joku töpeksii liikenteessä, siitä ei voi päätellä mitään muiden käyttäytymisestä. - Anonyymi
On tiedossa että nuorten älylliset kyvyt eivät ole vielä ihan huipussaan. Eivät aina kykene ymmärtämään ihan kaikkia tilanteita järkevästi.
- Anonyymi
Kannattaisi jalankulkijoidenkin kerrata säännöt ja laittaa se heijastin heilumaan jos kaipaa huomiota. Nykyään jalankulijoilla ei näe heijastimia . Se on silloin vähän oma vika jos ei tule huomatuksi.
- Anonyymi
Riippuu myös, minkälaisella väylällä kulkee. Yhdistettyyn pyörätiehen ja jalkakäytävään liittyen, niin ei ole pelkästään pyöräilijän velvollisuus varautua siihen, että jalankulkija saattaa siirtyä sivusuunnassa. Myös jalankulkijoiden pitää olla tietoisia siitä, voiko siirtyä sivusuunnassa turvallisesti.
Myös jalankulkijoiden tulee siis yhdistetyllä väylällä olla tietoisia siitä, miten pyöräilijät liikkuvat, ei pelkästään pyöräilijät (TLL 4 §). Molempien tulee siis huomioida toisensa liikkeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513575Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1112423Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761690Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361532- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921411