tää ois spekkulaatio
et kun sekamelskassa nuorista alkaen uuden ajan eläkesäästäminen ei täyty suurella määrällä ihmisiä
silloin ollaan tilanteessa, että suurella määrällä ihmisiä ei ole rahaa
eläkesäästö ei täyty suurella määrällä uusia ihmisiä
7
77
Vastaukset
- Anonyymi
isossa kaupungissa pärjää joten kuten, vaihtoehtoisesti, yhdellä jalalla hyppien, silloin tällöin niin loppujen lopuksi vanhuutena ei enää jää mitään käteen
ja moniako on sellaisia ihmisiä olemassa?
onko tämä uuden ajan sosiaalitalouden muutos aikaa?- Anonyymi
sosiaalitoimisto väsyy hoitamaan jokaista ja juoksemaan perässä, koska ei resurssit riitä
silloin pitää sovittaa sellaisen, että köyhät hoitavat itse itseään
antaa heille ne leivän itselleen tai siis rahaa
- Anonyymi
ja maahikset voivat pystyttää pystyyn oman epävirallisen talousoppiinsa
jonka nimi on Mustapörssi
miksi?
Koska virallinen talous on rasisti ja elitisti
Maassa alkaa elää kahta taloutta samaan aikaan.- Anonyymi
Vaikea mahdoton byrokratia on rasisti-elitismin pesä.
Se ei palvele työtä tekeviä eikä ulkomaalaisia.
- Anonyymi
Jos ei varaudu yhtään tuleviin vuosiin niin se on lyhytnäköistä talousoppia ja enteilee pitkää köyhää vanhuutta. Elinolosuhteet pitää jo hyvissä ajoin järjestää sellaisiksi, että on eläkkeellä helppo olla vähäisin kustannuksi .
Suosittelen omaa pientä asuntoa ja auton , viinan sekä tupakan hylkäämistä.- Anonyymi
Eläkkeelle jäädessä on hyvä olla maksettu oma asunto ja kaikki ne isommat jutut, mitä eläkkeellä katsoo tarvitsevansa, hankittuna ja maksettuna. Velattomuus antaa jo hyvät eväät eläkkeellä hyvään elämään, vaikkei eläke kovin suuri olisikaan.
Se on hyvä mieltää ihan tosissaan se tosiasia, että elintaso ei parane eikä tulot kasva eläkeaikana. Jos on työaikana taloudellisesti tiukkaa, niin sitä se on ihan varmasti sitten eläkkeelläkin. Ja jos vielä velat painaa, niin entistä tiukempaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkkeelle jäädessä on hyvä olla maksettu oma asunto ja kaikki ne isommat jutut, mitä eläkkeellä katsoo tarvitsevansa, hankittuna ja maksettuna. Velattomuus antaa jo hyvät eväät eläkkeellä hyvään elämään, vaikkei eläke kovin suuri olisikaan.
Se on hyvä mieltää ihan tosissaan se tosiasia, että elintaso ei parane eikä tulot kasva eläkeaikana. Jos on työaikana taloudellisesti tiukkaa, niin sitä se on ihan varmasti sitten eläkkeelläkin. Ja jos vielä velat painaa, niin entistä tiukempaa.Juuri näin. Maksoin asuntolainan samassa kuussa kun täytin 50. sen jälkeen on hankittu tai vaihdettu vain kulutushyödykkeitä ei vanhoja autoja ja kodinkoneita.
Näin menetellen eläkkeelläkin pärjää mainiosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262668
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562137Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241721- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641288- 681283
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891055
- 90979
- 128931