Onko monella teistä sellainen epäterve ajattelutapa, että "huomenna minä aloitan dieetin, mutta mässään vielä tänään oikein vatsan täydeltä, ja sitten ei enää ikinä"?
Tai että jos syö yhden harkitsemattoman aterian, niin koko päivä sitten menee syöpöttelyksi. ”Huomenna aloitan sitten puhtaalta pöydältä".
Tai että jos syö yhden harkitsemattoman aterian, niin koko päivä sitten menee syöpöttelyksi. ”Huomenna aloitan sitten puhtaalta pöydältä".
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei ole tuollaista
jos yksi ateria menee överiksi, jatketaan siitä eteenpäin niinkuin ennenkin
kun säännöllisesti syö vähemmän kuin kuluttaa, paino laskee lopulta haluttuun lukemaan vaikka matkalla olisi pari ylimääräistä pomppuakin
Toinen supersuosittu lause " mä ajallelin aloittaa paasto huomenna".
Ajattelija itsekin tietää aivan tarkkaan että se jää ajatuksesksi.
Paljon parempi on sanoa ääneen" nyt minä aloitan paaston" ja tiedostaessaan sen, jättää sen ja huomisen ateriat ja kaiken suuhunpantavan pois pois suustaan.
kolmantena päivänä on paljon puhtaampi ja raikkaampi olo.