Ateistien kootut valheet

Hävettää olla ateisti sen vuoksi, mitä muut ateistit ovat valehdelleet ja jatkavat niiden valheiden levittämistä vielä sen jälkeen, kun ne ovat valheiksi todistetut.

1. Ateistit yleistävät väärin: kun yksi kristitty on tehnyt jotakin pahaa, niin sen perusteella syyllistetään koko kristikunta. On syyllistetty kristityt jopa siitä, että muslimit tekevät terrori-iskuja, sillä samanlaisia teistejähän ne kaikki ovat.

2. Tulkitaan Raamattua tarkoituksella väärin ja tyhmät pitävät totena ne valheet, joita täten synnytetään.

3. Tulkitaan virheellisesti tilastoja, tutkimuksia, mielipidekyselyjä, uutisia, artikkeleita ja kaikkea mahdollista, jotta saadaan koko kristikunta näyttämään "pahalta": demonisoidaan valheilla kokonainen ihmisryhmä, joka muodostaa enemmistön maailmasta ja vähemmistön tosi uskovien muodossa nimeltään kristityssä maassa, jossa enemmistö on "ulkopuolella".

4. False flag operaatiot. Jotkut ateistit tekeytyvät kristityiksi ja kirjoittavat kaikenlaista paskaa häväistäkseen siten koko kristikunnan, ikään kuin sellainen käytös olisi tavallista, ja jopa Jumalan tahto.

5. Tulkitaan väärin Raamattua, ikään kuin kaikki kristityt kannattaisivat Mooseksen lain kaikkien käskyjen noudattamista, sen sijaan, että tunnustettaisiin faktaksi se, että kristityt noudattavat "laista" vain kymmentä käskyä tai rakkauden käskyjä, sekä Apostolien tekojen 15. luvussa mainittuja käskyjä, joista tärkein on haureuden kieltävä käsky (ei ole lupa harjoittaa sukurutsaa, homoseksuaalisuutta, tms.).

Tässä taisivat tulla ne yleisimmät valheet, joihin tällä palstalla törmää, ja ne eivät lakkaa esiintymästä niin kauan kuin epärehellisiä ja tyhmiä ateisteja on foorumilla.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohtui se, että ateistit valehtelevat homoseksuaalisuuden olevan synnynnäistä (no, se sisältyy kohtaan 2). :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4692
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3192
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2929
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1690
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1480
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1274
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      921
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      910
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      894
    Aihe