Miksi Onnibus ajaa vain vanhoilla romubusseilla?
Miksi sinne ei osteta ollenkaan uusia busseja?
Koska onnibussille on esimerkiksi tullut uusia busseja viimeksi? Ei vuosikausiin.
Irvokkainta on se, että OnnibusFlexille ei ole tullut ikinä ainuttakaan uutta autoa, siellä ajetaan vain muiden hylkäämillä vanhoilla romuilla.
Miksi sinne ei osteta ollenkaan uusia busseja?
Koska onnibussille on esimerkiksi tullut uusia busseja viimeksi? Ei vuosikausiin.
Irvokkainta on se, että OnnibusFlexille ei ole tullut ikinä ainuttakaan uutta autoa, siellä ajetaan vain muiden hylkäämillä vanhoilla romuilla.
Vastaukset 70
Vanhimmat
No mitenpä ostat uusia autoja, kun viime tilikausi toi 5 miljoonan euron tappiot ja huomenna päättyvä tilikausi tuonee vähintään saman verran jos ei enemmän.
Onnibussin kalusto on ensiluokkaista ja uudehkoa
No eipä nuo flexit järin uusia ole. Ihan mukavia kylläkin matkustaa.
Onnibussin kalusto on kaukana uudehkosta ja ensiluokkaisesta.
Vanhoja huonokuntoisia romuja kaikki. Matkustaminen niissä on yhtä kidutusta
Kaksikerrosautotkin ovat pian 10-vuotiaita ja suuri osa niistä on teknisesti lähes loppuja. Tässä vaiheessa alkavat näkyä ne säästöt, joita tehtiin huoltoja laiminlyöden jotta saataisiin tilinpäätös näyttämään hieman paremmalta. Tilanne on vaikea, kalustoa pitäisi uudistaa mutta rahaa ei ole eikä ole näköpiirissäkään. flex-autot ovat hieman mukavampia matkustaa, mutta niistäkin lähes kaikki ovat iältään 15...25 -vuotiaita. Ehkä uusi omistaja tuo pelastuksen tähän ahdinkoon?
Tässä hieno esimerkki kuin ajanmukaista Onnibus-kalusto onkaan. 23 vuotta vanha auto vetää pitkää pikavuoroa. Oi sitä onnea. Ja luontokin kiittää, onhan se oikein Euro I -luokan auto. Oujee. https://arktiset.kuvat.fi/kuvat/2019/08/48.jpg?img=img2048
Todella siisti auto ja huippumoderni verrattuna Salmelan raatoihin!
Pian Koiviston paikkurikalusto alkaa sähköistyä vauhdilla. Pysyvätköhän "vanhan liiton" toimijat perässä? Tuskin.
Koivisto, mikäli vielä on hengissä, hankkii sähköbusseja sopimustensa mukaisesti.
Myös muut liikennöitsijät toimivat samoin.
Suunnilleen ainoa joka ostaa sähköautoja isommassa mittakaavassa muuten kuin sopimusten velvoittamana on Pohjolan Liikenne, ja kaikkihan me tiedämme kenen taskusta nuo huvit rahoitetaan.
Paikallisliikenteessä tilaaja nykyään määrittelee minkälaista kalustoa halutaan. Liikennöitsijä sitten hankkii sellaista riippumatta onko se Koivisto vai joku muu.
Oikein siistissä kunnossa oleva vanha sotaratsu. Näillä autoilla tehtäisiin tulosta ja matkustajat olisivat tyytyväisiä tasaiseen kyytiin ja miellyttävään lämpötilaan.
Myös "saastepäästöt" ovat varsin pienet kokonaisuutta ajatellen.
Salmela on jo menneisyyttä ja toisekseen, heidän kalustonsa oli TODELLA siistiä ennen viimeisiä synkkiä vuosia.
On totta, että näillä vanhemmilla autoilla on monia etuja verrattuna uusiin. Päästöistä vouhkataan aivan liian paljon. Vanhempi, pitkään käytössä bussi on hiilijalanjäljeltään useasti uutta parempi. Koiviston tapauksessa koko kalusto alkaa olemaan keski-iältään aivan liian vanhaa ja tekninen järkevä käyttöikä tulee vääjäämättä hyvin pan vastaan. Tämäkin linkittyy epäonnistuneeseen Onnibus-kauppaan siten, että tällä rahalla olisi voitu ostaa huomattava määrä uusia tai uudempia autoja. Onnibus-kaupan myötä konserniin tuli kymmeniä autoja, jotka olivat iältään vielä siedettäviä, mutta teknisesti huonokuntoisia. Monet näistä autoista tarvitsivat heti alkuun kustannuksiltaan kymmeniin tuhansiin nousseen peruskorjauksen aikaisemmin laiminlyötyjen korjausten vuoksi.
"Tässä hieno esimerkki kuin ajanmukaista Onnibus-kalusto onkaan"
Tuo auto lienee Koskilinjat Oy:n, ei Onnibus.com Oy:n.
no entiiä missä bussissa olet ollut, itse kirjoitan tätä juuri onnibussin penkiltä eikä tässä mitään vikaa ole. jos on normikokoinen
Kyllä VanHool Astromega on autojen auto ja kestää isältä pojalle. Mitä niitä suotta uusimaan.
Ne ovatkin hyviä eikä niitä ole mitään tarvetta uusia vielä pitkään aikaan. Flex-puolella kyllä kohta tarvitaan uutta kalustoa mutta ei sielläkään mitään akuuttia tarvetta ole tämänhetkisillä liikennemäärillä.
Hyväkin auto tarvitsee säännöllistä huoltoa ja joskus korjauksiakin. Tämä "unohdettiin" silloin, kun Onnibus oli vielä itsenäinen. Tästäkin on kertynyt Koivistolle muhkea lisälasku.
Kutter 9 on ainoa ja oikea. Sääli, että typerykset kauppasi ne Itä-Eurooppaan. Luotettavaa perusvarmaa kalustoa, jolla ajaisi vieläkin mielellään hiljaisempia reittejä.
"Kutter 9 on ainoa ja oikea. Sääli, että typerykset kauppasi ne Itä-Eurooppaan. Luotettavaa perusvarmaa kalustoa, jolla ajaisi vieläkin mielellään hiljaisempia reittejä."
Eikös nuorimmatkin ysit ole jo 36-vuotiaita?
Jos ei kyyti kelpaa. Voi sitten mennä kävellen.
Tänäänkin lähti joku ihan ikäloppu romu hinaamaan F22sta Tampereelta kohti Raumaa.
Aivan karmea katiska näytti olevan, mutta siitä ei tainnut kärsiä kuin kuski, koska ainuttakaan matkustajaa kyytiin ei noussut
No nyt ei mene lujaa! Että hinurikin oli ikäloppu romu ja sen perässä vielä karmeampi katiska.
On kyllä erikoista linjaliikennettä!
Älä muuta sano. tällainen paska on mahdollista vain onnibussin toimesta.
Tänään taas kerran yksi vanhool hinurin perässä Tampereella. Tämä on jo niin tuttu näky, että ei enää säpsäytä mitenkään. Keskusta-alueella, lähellä linja-autoasemaa. Ei siis ollut startista kovin pitkälle päässyt!
Pääsiäisenä kysyntä on kovaa.
Hinausautoille?
Ihmiset haluavat jo elää normaalisti ja kysyntä Onnibussin vuoroille kasvaa kohisten. Pääsiäisenä on paljon autoja liikenteessä, kaikki eivät ymmärrettävästi kestä.
Osansa on myös Onnibussin uudella kanta-asiakasohjelmalla, jonka ansiosta matkustaminen tulee aiempaakin halvemmaksi. Onnibussin suosio on nyt uudessa nousussa.
Onnibussin etuohjelman OnniEtu-kertymä karttuu myös Onnibussin yhteistyökumppanien lipuista. Kunhan ne on ostettu Onnibussin verkkokaupasta. Niinpä minäkin ostan jatkossa lippuni Valkeakosken Liikenteen vuoroille aina Onnibussin verkkokaupasta.
Siis mitä? Joutuuko Kimmo ostamaan lipunkin että pääsee kuljettamaan tyhjiä penkkejä? Tämä olikin pääsiäisen paras juttu!
Niinhän se piti olla kova kysyntä viimevuoden pääsiäisenäkin, mutta siitä muodostuikin häpeällinen mahalasku. Pääsiäisen tappiot olivat niin suuret, että heti seuraavalla viikolla vedettiin hätäkahvasta ja liikenne supistettiin pieneen osaan entisestä.
Tietääkö kukaan montako bussia Onnibusilla on?
Tuolla olevan listan mukaan 80:
https://bussikirjasto.fi/esb/yrityslista.php?O=OnniBus
...joista kaikki ovat homeisia, ruosteisia, savuttavia romuja, joiden paikka olisi autopurkaamolla, ei tien päällä
Eiköhän ne Salmelan autot olekin jo romutettu?
Länsilinjat on sitten taas Tampereen seudulla se joka on tunnettu vanhahkosta kalustosta vaikka ihan viime vuosina tilanne onkin selkeästi parantunut koska sopimusliikenteeseen ei yksinkertaisesti kelpaisi sellaiset romukatiskat joilla Länsilinjat pääosin vielä monopoliaikanaan Tampereen seudulla liikennöi.
Hetkinen. Miten Länsilinjat liittyy siihen, että onnibus ajaa vanhalla, täysin kelvottomalla ja paskalla kalustolla?
No siten, että markkinointipäällikkö on kateudesta katkera yhtiöille, jotka eivät hassaa itseään konkurssin partaalle tyhjiä penkkejä ajamalla. Sitten se juovuspäiten purkaa täällä pahaa oloaan, kun on ensin päivän ajellut tyhiä busseja 3-tietä myöten.
"Hetkinen. Miten Länsilinjat liittyy siihen, että onnibus ajaa vanhalla, täysin kelvottomalla ja paskalla kalustolla?"
Jos joku kirjoittaa, että Onnibus ajaa vanhalla, kelvottomalla kalustolla, kirjoitetaan tähän sitten, että Paunu ja Länsilinjat ajavat markkinaehtoista liikennettä ikälopuilla autonraadoilla.
Paunun kaukoliikenne taitaa kaikki olla markkinaehtoista, mutta sitä ei ajeta suinkaan romukalustolla. Lähes kaikki autot täyttävät euro 6 -standardin.
Pääasia, että bussi kulkee. Ei aina uutta se on vihreetä ajattelua.
Niin pä. Mitä sillä on merkitystä ja kuka ajaa ja millaisella voitolla tai tappiolla ?
Vaikka ketju on pari vuotta vanha, niin tässä huomaa miten pihalla porukka on. Koivari osti Onnin ja siirsi kaikki pitkänmatkan autot Onnibus-brändin alle. Miks hitossa joku firma hommais uutta kalustoa pelkästään nimenvaihdon takia? Ne Jyväskylän Liikenteen ja Kuopionliikenteen vanhat ajetaan luonnollisesti loppuun ja Paunun autot palvelee jatkossa Flexin väreissä vielä vuosia! CapMan hoitaa homman!
Mitenpä tuon homman hoitamisen kanssa nyt onkaan? Alkaa taas nuo Tamponin vuorojen perumiset ja alihankkijoiden rukoileminen apuun olla taas vanhaa tasoa.
Nyt ei enää ainakaan Paunua anella apuun :D
Mutta VL on valmiina auttamaan!
Eikö mitä? ob-kuljettajat ovat kertoneet, että Paunun kalusto on sen verran hyväkuntoista, että ne ovat pelastaneet monta vuoroa ajamatta jäämiseltä. Ob joutui nöyrtymään ja ostamaan Paunun kalustoa kovalla hinnalla, koska näin se sai hyvää kalustoa katastrofaalisen kalustotilanteensa korjaamiseen ja samalla ostamalla Paunun kaukoliikenteen ob välttyi uudelta kilpailijalta erityisesti 3-tiellä.
Paunun romut saatiin polkuhinnalla. Ne täytyykin nyt ehostaa Onnibussin korkeat laatukriteerit täyttäviksi.
Paunulta tulevat autot homeisia ja huoltamatta. H.Ukkosellakin niitä kaupan romumetallin hintaan mutta eivät siltikään mene kaupaksi.
Hyväksyn tämän kommentin.
Kansan huvittaminen jatkuu tänäänkin, nimittäin lukuisia muita kuin onnibus-autoja taas linjalla. Huomion arvoista on, että nykyään korvaavia kuljetuksia hoitavat yleensä hyvämaineiset yritykset, kuten Wasa Bus, Oravainen, Åberg jne. Aikaisemmat Vuolteet ja ML_Charterit on hyllytetty. Tähänkin on selitys löytynyt. Eräs ob:n konttorilla työskennellyt henkilö kertoi, että näillä b-tason yrityksillä on niin paljon epäselvyyksiä mm. palkanmaksussa, että tilaajavastuun ja mainehaitan eliminoimisen vuoksi käytetään hyvämaineisia yrityksiä, vaikka hintalappu olisikin hieman korkeampi.
Paunulta saivat muutaman hyvin huolletun auton, mutta sen vaikutus on aika pieni kun suuri osa kalustosta alkaa olla romutuskunnossa.
Niitä laina autoja ajaa kyllä ihan OB kuljettajat että palkanmaksusta ei ole kyse Johan tässä yksi mainitsemistasi yrityksistä joutui toteamaan että ei ole autoa mitä antaa.
Auton vuokraaminenkin on liiketoimi ja liiketoimi toisen kanssa edellyttää tilaajavastuulain mukaan että asiat ovat kunnossa myös vuokraavassa firmassa. Näissä mainituista yrityksistä löytyy romurivistä varmuudella auto joka päivä, jos tarvetta niille olisi. Kyse on mainehaitan ennalta ehkäisemisestä ja siitä on kerrankin annettava ob:lle pisteet.
Atro Vuolle auttaa aina kun pystyy. Atro oli varsinkin Onnibussin alkuaikoina tärkeä tukijalka maailman myrskyissä. Herrasmies.
Kyseinen hämäräfirma on ollut lukuisia kertoja raastuvan vieraana palkkaepäselvyyksien vuoksi ja aina on tullut tuomio, ellei ole kerinnyt maksamaan juuri ennen oikeudenkäyntiä. Yhtiön maine näkyy myös siinä, että sen on hyvin vaikea löytää kuljettajia. Ob tietää tämän, ja käyttää Vuolteen "palveluita" vain silloin kun muualta vapaita autoja ei löydy.
Muistuu mieleen, kuinka ob yllytti Vuolletta aloittamaan oman linja Helsinkiin koronan hieman helpottaessa. Oli kuuleman mukaan luvattu kuinka Vuolle pääsisi kultaa vuolemaan. Totuus oli täysin toinen ja linja loppui lyhyeen, aiheuttaen kuitenkin suuret tappiot. Tämä oli ainakin hetkeksi aiheuttanut särön ob:n ja Vuolteen suhteisiin.
Aika monta vuotta Vuolle niitä kyllä ajoi, kuten myös Tampere-Pori, Tampere-Kouvola ja Tampere-Kotka linjoja.
Atro nauttii suurta arvostusta alalla. Sitä Atron omaa vuoroparia liikennöi nyt SL ylellisellä OB FLEX kalustollaan. Atrolle tuli muita kiireitä kalustolle ja hän luovutti slottinsa SL:lle.
Et taida itsekään oikeasti uskoa kirjoittamaasi...?
Jokohan Cap Manin salkkuherrat ovat sisäistäneet, että Onnibus-kaupassa tuli ostettua hatullinen p***aa? Muutaman vuoden saavat tehdä töitä, että saavat edes osan sijoituksistaan takaisin. Tuotoista sijoituksille on turha haaveilla.
Varmasti ovat huomanneet, mutta mitkä ovat vaihtoehdot? Ei auta kuin purra hammasta ja yrittää minimoida tappiot.
En hyväksy tätä kommenttia.
siellä takapenkeillä tuoksuu
ihan kissan pissa
en osta lippua enää näiltä
VR on parempi vaihtoehto
Hyvää matkaa. Kannattaa paljon lukemista ja syömistä mukaan kun ei tiedä koska junalla pääsee perillä ja pääseekö ollenkaan. Bussillahan ne suurimmaksi osaksi kuitenkin kuljetaan kun VR:ää ei huvita hoitaa hommiaan.
Onnibussin korjaamolta kuultua että Paunulta halvalla ostettujen romujen ehostus Onnibussin korkeat laatukriteerit täyttäviksi on erikallista puuhaa. Mutta romut saatiin niin halvalla että niitä on kuulemma onneksi varaa kunnostaakin. Osaan on jouduttu uusimaan moottoritkin jottei savunmuodostus olisi niin sankkaa että Kampin terminaalin palohälyttimet laukeaisivat.
Onnibussin korjaamolta vai 😂😂😂. Onko niillä muka sellainen 😂😂. Ei voi olla, kun katsoo missä kunnossa ne niiden rytöläjät on. Jos korjaamo sattuisikin olemaan niin ne varmaan ryyppää päivät pitkät- ei ainutkaan vakavasti otettava korjaamo antaisi sellaisten paskakasojen liikkua maantiellä kun mitä noi onnibussit on. Niin flexit kuin megat
Täällä taas toiveajattelu rehottaa kuin rikkakasvimaa. Tänään viimeksi yksi ob-kuljettaja sanoi, että saatiin autoja joissa kaikki toimii eikä ole kojelauta vikavaloja täynnä. Omissa kuulemma on tilanne tällainen. Paunun autoja on kuitenkin niin pieni määrä, että ne eivät vaikuta paljoakaan konsernin katastrofaaliseen kalustotilanteeseen. Uusiin ei ole varaa ja tällä hetkellä hyviä käytettyjä ei löydy Suomesta eikä maailmalta. Tulevaisuus näyttää erittäin huolestuttavalta. Tänäkin viikonloppuna on taas suuri määrä alihankkijoita hoitamassa linjoja, vaikka pakkaskausikin on jo ohi.
Romurivit ovat taas menneelläkin viikolla kasvaneet konsernin varikoilla. Joissakin paikoissa näyttää jo siltä, että korjaamohenkilökunta olisi heittänyt hanskat tiskiin.
Näistä Paunun entisistä autoista huomion arvoista on se, että jopa vanhin aktiivikäytössä ollut auto on ollut linjalla päivittäin kaupan jälkeen. Näyttää siis siltä, että ei ne autot kovin huono hankinta olleet. Kuten edellinen kirjoittajakin totesi, määrä on kuitenkin niin pieni, että se ei kalustotilannetta juurikaan helpota.
Tamponikuskithan soittelevat päivystäjille, että paunulaiset on kaikki romuna, kun kojetaulussa ei pala yhtään keltaista eikä punaista valoa, eikä summeri soi ja uskaltaako tällä lähteä linjalle.
Eikä vessan ovessa ole Epäkunnossa-lappua.
Ilo ei ole pitkäaikainen. Kun puoli vuotta ajetaan ilman huoltoja, niin jokainen ex-paunulainen on aivan yhtä huonossa kunnossa kuin muutkin ob-autot.
Huollot on kalliita