Venäjän kaasu voi menettää arvonsa jo 10 vuodessa

Anonyymi

Putin on ns. nesteessä eli kusessa koska ei pysty irrottamaan maan energian tuotantoa irti fossiilisesta energiasta.

Öljyn ja kaasun jälkeen
Ilmastotoimet johtavat lopulta siihen, että fossiiliset polttoaineet menettävät arvonsa. Se kääntää maailman päälaelleen.

Vaikka asiaa ei ole voitu aukottomasti todistaa, monelle on itsestäänselvyys, mikä sai Yhdysvaltojen ja Britannian liittouman hyökkäämään Irakiin vuonna 2003. Juurisyy ei ollut ydinaseohjelma tai terrorismi.

Se oli öljy.

Silloinen Irakin pääministeri Saddam Hussein oli käyttäytynyt arvaamattomasti. Hän sulki ja availi öljyhanoja yhtenään, kun koki sen edistävän omia poliittisia tavoitteitaan. USA:n silloisen presidentin George W. Bushin ja Britannian pääministerin Tony Blairin johtama liittouma halusi varmistaa, että Irakin öljy pääsee virtaamaan vapaasti maailman markkinoille. Sekään ei haitannut, että sodan jälkeen länsimaiset yhtiöt pääsivät apajille Irakin öljykentillä.

Näitä syitä kuvattiin silloisen USA:n varapresidentin Dick Cheneyn tilaamassa, vuonna 2001 tehdyssä raportissa, joka käsitteli ”energiaturvallisuutta”. Asiasta on kirjoittanut esimerkiksi brittilehti Guardian.

Mutta nyt vanha maailma on jäämässä taakse. Mustan kullan arvo voi pian olla historiaa.

Kansainvälinen yhteisö on pikkuhiljaa alkanut herätä siihen, että fossiilisten polttoaineiden käyttö on oikeasti pakko lopettaa. Jos kaikki sujuu niin kuin odotetaan, investointien ja teknologisen kehityksen myötä uusiutuvan energian tuottamisesta tulee lopulta halvempaa ja kannattavampaa kuin öljystä ja kaasusta. Esimerkiksi tuulivoiman rakentaminen kannattaa jo nyt ilman valtioiden myöntämiä tukia, koska öljyn hinnat ovat olleet korkealla.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a620b1ac-5e99-481f-8ebd-eb4094f599d0

Kukaan ei tiedä, missä vaiheessa energiajärjestelmän murros tapahtuu. Mutta kun talouden rattaat ovat viimein käynnistyneet, muutos voi olla yllättävän nopea.

– Harppaus voi tapahtua hyvinkin lyhyessä ajassa, tietokirjailija ja Helsingin yliopiston politiikan tutkija Veli-Pekka Tynkkynen sanoo Iltalehdelle.

Siinä vaiheessa maailmassa voi tapahtua radikaaleja asioita. Ei ainoastaan taloudessa, vaan myös politiikassa ja turvallisuudessa.

Yksi mahdollisesti pelottava esimerkki löytyy Suomen itänaapurista. Ellei Venäjä ymmärrä tehdä investointeja tulevaisuuteen ja monipuolistaa energiantuotantoaan, öljyyn ja kaasuun perustuvalta Venäjän taloudelta voi parinkymmenen vuoden päästä romahtaa pohja, Venäjän ympäristöpolitiikan professorina toimiva Tynkkynen sanoo.

Siinä vaiheessa Suomen naapurissa olisi ydinasevaltio, jolla on yhä itsevaltainen hallinto, mutta jonka kassat alkavat tyhjetä. Se ei ole suurta mielirauhaa herättävä yhtälö.

Näin Venäjä painostaa öljyllä ja kaasulla
Toisaalta myös Venäjän vaikutusvalta Euroopassa voi vähentyä.

Tällä hetkellä Eurooppa on täysin riippuvainen Venäjän toimittamasta kaasusta. Ja Venäjä käyttää tätä kursailematta hyväkseen.

– Olemme olleet sokeita sille, miten Venäjä on käyttänyt energiaa, etenkin kaasua, hajota ja hallitse -strategian välineenä, Tynkkynen sanoo.

Syyt tähän juontavat juurensa jo Neuvostoliiton aikoihin. Euroopassa on pitkään ajateltu, että kaikenlainen Venäjän ja Euroopan välinen taloudellinen riippuvuus on hyvästä, koska se rauhoittaa Venäjää. Siinä missä Eurooppa tarvitsee Venäjän resursseja, Venäjä tarvitsee Euroopan markkinoita muuttaakseen kaasun rahaksi.

LUE MYÖSSaksalta kovia viestejä Venäjälle
Mutta tämä on ollut harhaa. Eurooppa on paljon riippuvaisempi Venäjästä kuin toisin päin.

– Jos Putin laittaa kaasuhanat kiinni, Saksassa jäädytään. Venäläinen kaasu virtaa suoraan yksittäisten ihmisten koteihin, Tynkkynen selittää.

Jos taas Eurooppa alkaisi uhitella, että kaasun ja ostaminen loppuu, tämä ei olisi Venäjälle yhtä iso kolaus.

– Putinin Venäjä kestää useiden kuukausien rahojen tyrehtymisen.

Toki on selvää, että Venäjä ampuu itseään pitkällä aikavälillä jalkaan. Mutta Ukrainan nyt kärjistyvän tilanteen kaltainen konflikti saattaa kestää vain viikkoja tai kuukausia. Sen aikaisesta tulojen menetyksestä Venäjän hallinto selviää helposti.

Koko syksyn ajan Venäjän ja Ukrainan välinen tilanne on ollut herkkä. Jos konflikti eskaloituu ja Putinin hallinto katkaisisi kaasutoimitukset Eurooppaan, tilanne olisi vaikea.

4

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevonpaskaa. Energian terve ei mihinkään lopu.

    • Anonyymi

      Hyvää rakettipäivää sanoi muhametti

    • Anonyymi

      Oj Dån den Då!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6716
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4361
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3669
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3070
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      626
      1670
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1088
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1063
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      1049
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      199
      1044
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      1019
    Aihe