Mitä kokemuksia porukalla on tästä? Tuntuuko teistäkin, ettei ihan homma toimi? Olitteko asiakkaana edellisessä kokeilussa ja miten vertaisitte nykyiseen? Monenlaista juttua kylillä kulkee ja haluaisin kuulla tuntuuko muistakin samalta kuin itsestäni.
Työllisyyden kuntakokeilu
Anonyymi
484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
T: firman vetäjä jolta kaupunki ostaa kurssit, vai?
Haise vitulle.
Ymmärsin että kaupungin itse tuottamaa palvelua. Ilman konsulttikusettajavälistävetäjiä?
Mainittakoon että aloittaja on myös asiakkaan ominaisuudessa, enkä valitettavasti pääse rahastamaan kursseilla ym. työvalmennushömpällä. Näistäkin voi toki kertoa! On muuten melkoista bisnestä tuo touhu. Työvoimaviranomaiset maksavat summan X työttömästä joka saa passituksen työvalmentajan juttusille, kerran viikossa tunti tyhjänpäiväistä höpinää ilman mitään tulosvelvoitetta. Työvalmentajalle tulee helppoa rahaa tilille jokaisesta työttömästä, joka tuolla kuukauden parin ajan käy. Työvoimaviranomaiset voivat esitellä, miten hienosti työttömiä "autetaan" vaikkei se mihinkään johtaisikaan.
Niinpä. Ainakin työllisyyden hoitoon ja työttömien tukemiseen varatut rahat saadaan kansantalouden kiertokulkuun. Koulutusfirmat voi ostaa niillä esimerksi pomoille kivoja mersuja joiden avulla voidaan maksaa osa palkasta matka-ja kulukorvauksina. Niin ja työllistäähän se auton myyjiäkin ja huoltokorjaamoja.