Ilona (?)

glitter

Mietin tässä yksi päivä ikivanhaa monen teini-iän klassikko-kappaletta Ilonaa. Ihailin jollain oudolla tavalla siinä monia eri asioita. Kundien soittotaidot olivat tuolloin heikkolaatuisempia kuin nykyään eikä sanoituskaan ole mikään tajuntaaräjäyttävä noin päällisin puolin. Mutta siinä on jotain hienoa, jotain vereslihaista... saako joku kiinni mitä tarkoitan? Ei tämä biisi enää uppoa kun siinä ei ole todellisuuspohjaa samalla tavalla parikymppiselle, mutta en näe sitä tusina-angstituotteenakaan..?

8

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä

      apulantaa!

    • !!!

      Ilona? koskettaa.. Vielä koskettavamman siitä tekee se, kun se on kirjoitettu yhden bändin jäsenen tyttöystävästä, joka teki itsemurhan. Taisin tajuta mitä tarkotat..

      • vanhus

        Asiahan ei todellakaan ole noin! Ilona ei kerro kenenkään todellisen henkilön itsemurhasta. Tämä asiahan on puitu loppuun jo monet kerran ja monella eri keskustelusivuilla PISTE!


      • Äiti86
        vanhus kirjoitti:

        Asiahan ei todellakaan ole noin! Ilona ei kerro kenenkään todellisen henkilön itsemurhasta. Tämä asiahan on puitu loppuun jo monet kerran ja monella eri keskustelusivuilla PISTE!

        Olen kuullut myös samaa. Että se ei todellakaan kerro kenenkään oikean ihmisen itsemurhasta,vaan tehty hyvät sanoitukset,joista voi saada sellaisen käsityksen.


      • mie
        Äiti86 kirjoitti:

        Olen kuullut myös samaa. Että se ei todellakaan kerro kenenkään oikean ihmisen itsemurhasta,vaan tehty hyvät sanoitukset,joista voi saada sellaisen käsityksen.

        Kyllä se vaan kertoo... On olemassa sivutkin, missä apulanta myöntää sen, että sen puoleen. En vaan itse nyt muista sen sivun osoitetta.


      • mon_key
        mie kirjoitti:

        Kyllä se vaan kertoo... On olemassa sivutkin, missä apulanta myöntää sen, että sen puoleen. En vaan itse nyt muista sen sivun osoitetta.

        ...koskettava biisi mun mielest! Ja vaikkei se koskisikaan ketään oikeaa henkilöä, se on musta tosi koskettava! Ihan alkaa itkettää kun laulaa kertosäettä. Mua se koskettaa siks, että kun siinä lauletaan "sä olit perhonen, jonka siivet, eivät kauas kantaneet. Sä väsyit kylpyhuoneeseen." se tuo mulla mieleen oman olotilani kun oon niin sairaan masentunu ollu jo pitkän aikaa... :(


    • biisihän kertoo T.Wirtasen tyttöystävän itsemurhasta!Eräät tyypit ylä-asteella pitivät esitelmää kyseisestä bändistä ja heidän biiseistään.

      • hihhuli.

        ei se biisi mistään itsemurhasta kerro.. täällä kumminkin on sellasiakin typpejä jotka on kyseitä bändiä seurannut alku ajoista lähtien niin tietävä.. apulanta levitti alkuaikoina juttuja kuolleesta basistista yms. herättääkseen kansan mielenkiintoa, mutta nämä tarinat ovat ihan takuulla keksittyjä. ei pidä levittää keksittyjä juttuja "tosina", jotka bändi on itse myöntäny keksityiksi. mut jos biisi sillä muuttuu paremmaksi et uskoo sen kertovan itsemurhasta, niin silloinhan pitää uskoa. kyllähän mäkin uskon vaikka sillanpään olevan hetero jos se saa maksalaatikon maistumaan kiinalaiselta.
        käsittämätöntä.!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      80
      2603
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2594
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2352
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      25
      2192
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1796
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1659
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1444
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1402
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      12
      1216
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      6
      1198
    Aihe