Presidentti Niinistö saa kehuja ohi mannerlaattojen. Myös Suomi-Ruotsin selvä johtaja on nyt Niinistö.
Mutta toisin kuin suomalainen retoriikka, Ruotsin puolustusministeri onnistui horjuttamaan etäisyyttä sanomalla ulkomaailmalle, ettei Ruotsin pitäisi liittyä Natoon "ei nyt eikä myöhemmin".
Pääministeri Magdalena Andersson välitti saman viestin hallitusjulistuksessaan marraskuussa ja on siitä lähtien ollut huomattavan hiljaa - Venäjän suorasta uhkauksesta huolimatta.
Täysin Kremlin makuun, toisin sanoen.
Sauli Niinistön sanotaan olevan Euroopan johtaja, jota Vladimir Putin kunnioittaa eniten.
Kun muut valtion- ja hallitusten päämiehet ovat välttäneet yhteyksiä Moskovaan vastauksena Krimin laittomaan liittoon, Suomen presidentti on johdonmukaisesti etsinyt vuoropuhelua venäläisen kollegansa kanssa ja ottanut tarvittaessa kovan linjan Venäjää vastaan.
Niinistöä pitää kehua rohkeudesta erottua. Tämäntyyppisellä vuoropuhelulla on myös yksiselitteinen rauhaa edistävä vaikutus, jota Eurooppa tarvitsee enemmän kuin pitkään aikaan.
Venäjä jatkaa konfliktin kärjistymistä lännen kanssa: Yhdysvaltojen, Naton ja sen kumppanimaiden, mukaan lukien Suomen ja Ruotsin, kanssa.
Uhka ei koske enää vain Ukrainaa, jota venäläiset painostavat sekä sotilaallisesti että poliittisesti. Jouluviikolla Venäjän ulkoministeriö puhui selkeästi myös siitä, mitä odottaa, jos Pohjoismaat hakevat Nato-jäsenyyttä.
Ruotsalaisten ja suomalaisten puolustusliittoon hakemuksilla on Moskovan mukaan "vakavia sotilaallisia ja poliittisia seurauksia" ja ne edellyttäisivät "asianmukaista vastausta" Venäjältä.
Se on uskomaton lausunto, joskaan ei yllättävää.
Kreml ilmeisesti elää edelleen kylmän sodan mentaliteetissa, jossa suurvallat voivat jakaa maailman etupiiriin ja sanella ehtoja.
Todellisuudessa on kuitenkin vuosi 2022 ja Venäjä on kaukana suurvallasta. Mutta asemasta riippumatta Kremlillä ei ole oikeutta uhata tai sekaantua Ruotsin, Suomen tai Ukrainan turvallisuuspoliittisiin valintoihin.
Kaikkien asianomaisten maiden tulisi todeta tämä.
Suomi tekee juuri niin ja esimerkillisesti selvästi.
Sekä pääministeri Sanna Marin että presidentti Sauli Niinistö esittivät uudenvuodenpuheessaan Venäjän uhkavaatimuksen ja painottivat päättäväisesti, että maan toimintavapautta ei saa rajoittaa - että Suomella on täysi oikeus hakea Naton jäsenyyttä milloin haluaa.
Onhan kyllä kieltämättä Ruotsilla kuumat paikat siellä eteläisellä alueellaan, joka perehtynyt alueeseen. Venäjällä olisi halu hallita sitä aluetta, eikä Tanskan salmien hallintakaan olisi pahasta Venäläisten ajattelulle. Siinä vain heidän halulleen paha este NATO.
6. tammikuuta on loppiainen eli jouluajan loppu. Laitetaan taas joulu kaappiin odottamaan seuraavaa joulua.
-tiedätkö, miksi sitä vietetään? siis loppiaista ?
– Loppiainen on alkukirkon aikana ollut Jeesuksen syntymäjuhla. 300-luvulta lähtien syntymäjuhlaa on vietetty 25. joulukuuta. Alkuperäisestä syntymäjuhlasta tuli itämaan tietäjien muistojuhla. He tulivat pakanallisilta alueilta kunnioittamaan Jeesus-lasta. Siksi loppiainen on myös lähetystyön päivä, teologi vastasi Alma Median arkistojutun mukaan vuonna 2011, kun loppiaisen syytä kysyttiin.
Monessa seurakunnassa loppiainen näkyy suurena jumalanpalveluksena.
Loppiainen on osa joulun viettoa. Monessa suomalaiskodissa koetaan, että loppiainen päättää joulun, ja moni heivaakin joulukuusen viimeistään huomenna pihalle tai varastoon. Aikaisemmin joulunajan katsottiin jatkuvan aina Nuutin päivään asti eli 13. tammikuuta saakka.
Ennen loppiainen lauantaisin..
Loppiaista ei ole Suomessa aina vietetty 6. tammikuuta. Se siirrettiin 1970-luvulla kuudetta päivää lähimpään lauantaihin, koska työmarkkinajärjestöt niin halusivat.
1990-luvulla loppiainen siirrettiin takaisin alkuperäiselle paikalleen.
Että Ruotsi ja Suomi pysyvät yhdessä, Ruotsi nyt kaikkosi.
9
56
Vastaukset
- Anonyymi
Niinistöä arvostetaan idässä ja lännessä. Niinistön valinta oli Jack pot Suomelle ja juuri oikea henkilö tälläiseen aikaan, kun venäjä taas aloitti pullikoinnin. Luojan kiitos pitivät Naton kasassa kylmän sodan jälkeen. Mutta se kyllä naurautti, että miten äkkiä Varsovan sotaliiton jäsenet vaihtoivat leiriä;)) Ei siinä kauan mennyt, kun aseet kääntyi entistä isäntää vastaan, miksiköhän? Oliko syy venäläisissä vai itäblokin maissa....
- Anonyymi
Lyhyesti; "vapaus" hallita omaa elämäänsä. Sitä ei kommunistinen järjestelmä salli.
- Anonyymi
Meillä haittana, korona aalto ja Riku Aalto.
Ruotsihan ei ole halunnut edes samanlaista Nato-optiota, mikä Suomella. On arveltu, että Ruotsi olisi salaisesti neuvotellut USAn kanssa oman puolustussopimuksensa, mutta ei sellainen tunnu uskottavalta. Sopimus saattaa olla tiettyyn rajaan saakka neuvoteltu, mutta lopullinen päätös varmasti edellyttää Ruotsissakin normaalia päätöksentekoa.
- Anonyymi
Sekä Niinistö että Marin totesivat, että Suomen turvallisuuspoliittinen linja on sotilaallinen liittoutumattomuus. Halutessaan Suomi voi hakea Naton jäsenyyttä. Tämä vastaa turvallisuuspoliittisen selonteon linjausta eikä siinä ole mitään uutta. Nato-trollit voisivat lopulta uskoa. Niinistön piti heitä vielä erikseen muistuttaa ja ojentaa.
- Anonyymi
Ei Asiantieteilijä nyt mikään Nato -trolli ole, tuo vain selkeästi esille monia kannanottoja.
Vaikuttaa upseerita? - Anonyymi
Natoon liittymisen kannattaminen tuskin on trollausta. Jopa demari Eurooppa-ministeri kannattaa sitö.
- Anonyymi
”Joulunvietossa on se perusongelma, että syntymäpäivän juhliminen ei ole kristillistä, kuolinpäivän juhliminen on”, toteaa Söderlund. Koko ajatus juhlia syntymäpäivää on pakanallinen. Myöskään 25. joulukuuta ei ole kovin todennäköinen ajankohta Jeesuksen syntymälle. Mainitsee yhtenä epäkohtana muun muassa kylmän vuodenajan, joka ei sovi yhteen sen kertomuksen kanssa, että paimenet olisivat olleet ulkona.
Mutta oli ainakin helpompaa istuttaa kirkollinen juhlapäivä jo olemassaolevaan suosittuun juhlapäivään. Päivää 25. joulukuuta vietettiin Jeesuksen syntymäpäivänä ensimmäisiä kertoja 300-luvun tienoilla ja viralliseksi se tuli 300-luvun puolivälin jälkeen.- Anonyymi
Pyhille aina keksittyjä selityksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342694Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562264Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171383- 1151052
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003- 94995
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13892Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55788Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50741Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277732
