Mikä on suositus eläkeikä

Anonyymi

Tarkoitetaanko sillä Raimo Sailaksen päiväunta,vai onko se joku laskuoppi jonka jälkeen eläke nousee,senhän se tekee vuosittain muutoinkin.

9

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Enpä ole koskaan kuullutkaan mistään ’suositus eläkeiästä’ ....

    • Anonyymi

      Tarkoittanee tavoite-eläkeikää? Eli, jos jäät vaikka vuoden alimman eläkeiän jälkeen vasta eläkkeelle - on eläkkeesi suurempi. Tai, vasta 69 -vuotiaana.

    • Anonyymi

      Eläkkeestä sen verran je varsinkin se, että Kun Kelan oma lääkäri voi kieltää Sairaalan lausunnot, Mitä kummaa, millä oikeudella Kelan oma lääkäri voi potilasta tutkimatta kieltää eläkkeelle pääsyn jos ammatilääkäri sairaalasta on puoltanut eläkkeelle pääsyä!? Ilmeisesti pitäisi olla käfetön ja jalaton, että eläkkeelle voi päästä tai hullu tai henkisesti sairas silloinkin Kelan lääkäri voi kieltää potilasta tutkimatta eläkkeen! Mikä tai millä oikeudella Kelan lääkäri voi kieltää aluesairaalan päätökset!? Sanotaan, että Suomi on vapaa maa, no joo jos on rikas ja on rahaa maksaa yksityissairaalan tutkimukset niin silloin varmasti eläkkeelle pääsykin helpottuu vai helpottuuko kun Kelalla on oma lääkäri joka tutkimatta potilasta voi kumota kaikki päätökset joilla kaiken järjen mukaan pitäisi laillisesti päästä eläkkeelle.... Ei muuta kuin sitten jos on sairaus sellainen, ettei töitä vou tehdä ja Kelan lääkäri on kieltänyt eläkneelle niin silloin vaan karenssi päälle ja sossun rahojen varalle joka kerran kun töitä tarjotaan. Onhan eläkkeelle pääsyyn myös monia muitakin edellytyksiä kuin sairaus varsinkin ihan vaan peruseläkkeelle eteenkin jos on hankalasti työllistyvä ihminen jolle palkkatuesta ei ole mitään apua työllistymisen kanssa vakityöhön. Päättäjien pitäisi helpittaa eläkkeelle pääsyä koska työttömistä tulee valtavasti menoja toisin mitä on eläkeläisestä. Ilmeisesti päättäjät vähät välittää pitkäaikaistyöttömistä jotka kerta toisensa jälkeen mene kuntouttavaan työtoimintaa jö näin valheellisesti on pois työttömyystilastoista jotka muka on "työssä" Kela silti maksaa työttömyysrahaa tosin vain eri nimikkeellä!

      • Anonyymi

        Aina välillä nousee tämä sama juttu esiin.

        Ihmettelet miksi Kelan lääkäri ei ’päästä’ eläkkeelle, vaikka hoitava lääkäri lausunnossaan on sitä puoltanut.
        En tiedä mitä hoitava lääkäri on lausunnossaan tarkkaan ottaen kirjoittanut, etkä sitä tuo esiinkään, mutta hoitavalla lääkärillä ei ole valtuuksia myöntää eläkettä. Hoitava lääkäri hoitaa potilaan sairauksia ja vaivoja ja antaa tarvittaessa niistä lausunnon eläkepäätöksen teoa varten. Hoitava lääkäri ei anna eläkepäätöstä, vaan eläkepäätöksen teossa tarvittavan asiantuntijalausunnon sairaudesta tai vaivasta, jonka perusteella eläkettä haetaan.

        Eläkepäätös ei ole lääketieteellinen päätös,,vaan juridinen. Ja siksi hoitavalla lääkärillä ei ole pätevyyttä antaa eläkepäätöstä.
        Kelan lääkäri tuskin on kyseenalaistanut hakijan sairautta, josta hoitava lääkäri on lausunnon antanut. Ei vaan korkeintaan todennut sen riittävyyden eläkkeen myöntämiseen ja itse eläkepäätöstäkäön ei Kelassakaan tee yksin vakuutuslääkäri.


      • Anonyymi

        Hakijan ikä vaikuttaa aika paljon miten hakemus etenee kohti myönteistä päätöstä.Kuusikymppisellä e on jo helpompaa,nuoremmista taas yritetään tehdä väkisinki terveitä.


      • Anonyymi

        Mihin perustat väitteesi, että työttömistä tulee ’valtavasti menoja toisin mitä eläkeläisistä’?

        Mihin ne ’menot’ häviävät, jos ihminen siirtyy järjestelmästä toiseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aina välillä nousee tämä sama juttu esiin.

        Ihmettelet miksi Kelan lääkäri ei ’päästä’ eläkkeelle, vaikka hoitava lääkäri lausunnossaan on sitä puoltanut.
        En tiedä mitä hoitava lääkäri on lausunnossaan tarkkaan ottaen kirjoittanut, etkä sitä tuo esiinkään, mutta hoitavalla lääkärillä ei ole valtuuksia myöntää eläkettä. Hoitava lääkäri hoitaa potilaan sairauksia ja vaivoja ja antaa tarvittaessa niistä lausunnon eläkepäätöksen teoa varten. Hoitava lääkäri ei anna eläkepäätöstä, vaan eläkepäätöksen teossa tarvittavan asiantuntijalausunnon sairaudesta tai vaivasta, jonka perusteella eläkettä haetaan.

        Eläkepäätös ei ole lääketieteellinen päätös,,vaan juridinen. Ja siksi hoitavalla lääkärillä ei ole pätevyyttä antaa eläkepäätöstä.
        Kelan lääkäri tuskin on kyseenalaistanut hakijan sairautta, josta hoitava lääkäri on lausunnon antanut. Ei vaan korkeintaan todennut sen riittävyyden eläkkeen myöntämiseen ja itse eläkepäätöstäkäön ei Kelassakaan tee yksin vakuutuslääkäri.

        Niin ja hoitava lääkäri ei ota kantaa muutakuin siihen, että potilas on työkyvytön nykyiseen työhönsä.Vakuutuslääkärillä on monenlaisia työkaluja pakissaan,esim kuntoutukset ja ammatilliset kuntoutukset (koulutus uuteen ammattiin) tai lisäkoulutusta entiseen.Osa-aikaeläke,jolloin voidaan tehdä työtä osa-aikaisesti ja eläke kattaa toisen puolen.Eli pohditaan minkälaiset mahdollisuudet on hankkia toimeentulo jäljellä olevalla työkunnolla.Tietenkään ei iäkästä henkilöä kouluteta insinööriksi.Sitte jos vuosia on kertynyt 60v,niin silloin katsotaan asiaa lievemmällä luupilla ja eläke on se järkevin vaihtoehto.Toivottavasti osasin edes vähän selventää tätä ikuisuus kysymystä miksi hoitavan lääkärin lausunto ei suoraan ohjaa eläkkeelle.Tuttuja lääkäreitä on melkein joka suvussa ja silloin saattaa tulla kiusaus myöntää eläke hyvälle kaverille :-)


    • Anonyymi

      Ilmeisemmin tarkoitit tavoiteikää. se on tavoite joka mahdollistaa sen että ei tarvitse maksaa centtiäkään eläkettä...
      Kannattaa ulosmitata omia kertymiä mitä vain kerkiää heti kun täyttää 61v.

      • Anonyymi

        Eläkemaksut loppuvat 68 v asti sen jälkeen ei enää kerry uutta eläkettä , eikä tarvii maksaa eläkemaksuja, nuo yli 68 vuotiaat ovat työnantajalle halvempia työntekijöitä, kun kumminkin työnantaja maksaa yli puolet eläkemaksua ja duunari loput.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      109
      7068
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5221
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      145
      3211
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2611
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2297
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1123
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      67
      1106
    Aihe