Aluehallinnon rakentaminen ja hallinnon sekä palvelujen keskittäminen maakuntakeskuksiin on Ryssän-mallin rakentamista Suomeen. Eikö historiasta, Neuvostoliiton rakentamisesta ja romahtamisesta, ole mitään opittu?
Suurin ihmetykseni kohdistuu Kepulaisiin. Kepulaiset ovat tämän hallinnon ja palvelujen keskitämisen pääarkkitehtejä. Sitä ajaessaan he ovat hyljänneet oppi-isänsä Santeri Alkion opit ja samalla myyneet isänsä, äitinsä, mummonsa ja vaarinsa perinnön, kun ovat alkaneet tällaiseen täysin vasemmiston oppien mukaiseen vallankaappaus- ja keskittämishankkeeseen. Kepulaiset vieläkin naiviuttaan kuvittelevat, että saavat maaseudun äänillä vallan maakuntakeskuksissa. Todellisuudessa keskuskaupunkien Vihervasemmisto tulee vaalien jäljeen hallitsemaan maakuntia kokonaisuudessaan ja SOTE ja muut palvelut katoaa maaseutukunnista nopeaan tahtiin, vaikka verotus ei kevene.
Ajattelevan kansalaisen toimintaympäristö on nyt vaikea. Vaalissa ei ole tarjolla mitään järjellistä vaihtoehtoa. Valtamedia, joka hännystelee nykyistä yhdistynyttä vasemmistoa, ylistää tätä aikamme suurinta hallinnolista munausta ja levittää tästä disinformaatiota suorastaan ilosanomana. Nukkumaan jääminen on näissä vaaleissa paras tapa vaikuttaa!
Nukkuvien puolue on paras puolue aluevaalissa
5
107
Vastaukset
- Anonyymi
Totta töriset. Keskustapuolue osana yhdistynyttä vasemmistoa varmistaa maaseudun tuhoamisen, vallan siirron virkamiehille ja julkisten palveluiden rapautumisen.
- Anonyymi
Kampaniointia on kuunneltu viikko tolkulla. Johtopäätös! Kommenttisi toteutuu varmuudella. Maaseutu tuhoutuu ja valta siirtyy virkamiehille, sekä julkiset palvelut rapautuu!
- Anonyymi
Se on tosiasiassa juuri niin.
- Anonyymi
Ja hölönpölöt. Minä menen huomenna äänestämään demaria. Myös sen takia ettei kukaan muu ole vielä parempaa soten rakentamistapaa esittänyt.
- Anonyymi
Tuollaisia soteja ei olisi koskaan pitänyt alkaa edes kehittelemään. Tästä ei seuraa edes pysähtyneisyyden aikaa, nyt alkaa taantumuksen aika. Tietysti se on uskomatonta, että tästäkin huonommaksi voi terveydenhuolto vielä mennä!
Nukkuvien puolue oli vaalien suurin puolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610947Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623836Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393733Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,893247Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691904Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151237Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154915Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun263876