Kevytmoottoripyörän vakuutukset aikuiselle?

Anonyymi

Ajattelin ostaa uuden moottoripyörän vanhan tilalle ja luulen että päädyn pieneen 125 kuutioiseen koska vauhtia en kaipaa ja nykyiselläkin ajan maksimissaan 80kmh.
Kiihtyvyydellä ei ole väliä. Mitä tuollaisessa on vakuutukset aikuiselle? Olen siinä käsityksessä että kevytmoottoripyörissä on todella suuret vakuutukset. Nykyisessä 500 kuutioisessani ne on muutaman satasen osakaskon kanssa.

4

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ATK-laitteella internettiin.
      Sieltä Google auki ja hakukentään "vakuutuslaskuri".

      Jos ei vielä ole ajoneuvoa, niin nettimotosta etsii samanlaisen rekkarin.

    • Anonyymi

      Yleisesti siis. Eihän sitä tiedä kuin kysymällä vakuutusyhtiöstä. Haluaisin siis kokemuksia tai muuta yleistä keskustelua.

      • Anonyymi

        100-2000€. Hinta riippuu esim. kaikesta, eli menet nyt jonkun vakuutusyhtiön sivulle ja syötät sinne haluamasi ajoneuvon rekkarin ja se toivottavasti näyttää hinnan sulle.


    • Anonyymi

      Vakuutukset kannataa kilpailuttaa. Niissä on isoja eroja ja säästää satasia. Itse maksan vajaan satasen puolen vuoden ajoista 1000 cc Bemarilla. Tosin bonuksia 80%.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe