Ei tällaisia päätöksiä mikään ministerityöryhmä tee

Sannalla hallituksen johtaminen hukassa. Laittaa nyt tyttäsiä tällaisena aikana.
presidentin nyrkki olisi tehnyt asiantuntijoineen selvää työtä, ei tuollaista hallituksen sekamelskaa.

Pääkaupunkiseudun kaupungeissa ajatus koulujen etäopetuksesta on otettu tyrmistyksellä vastaan. Lapset ovat kouluissa valvotuissa olosuhteissa. Maskisuositusta on laajennettu koskemaan koululaisia kolmannesta luokasta ylöspäin, opettajat seuraavat terveysturvallisuutta eikä opetusryhmiä sekoiteta.

Tärkeiden päätösten tulee perustua perusteelliseen valmisteluun ja asiantuntijatietoon sekä kaikkien asiaan vaikuttavien seikkojen huomioon ottamiseen eikä yht’äkkisiin heittoihin

Näyttää siltä, että sosiaali- ja terveysministeriössä yritetään reagoida epidemiatilanteeseen vanhalla työkalupakilla, joka oli käytössä, kun tartuntoja oli noin kymmenesosa nykyisestä.

Päätösvalta mahdollisesta etäopetuksesta on kunnilla ja aluehallintovirastoilla. Viljanen kritisoikin nykyistä ohjaustilannetta sekavaksi.

Erityisen turhauttavaa kunnille on ristiriitainen viestintä. Pääkaupunkiseudun koronanyrkki kokoontui alkuviikosta, eivätkä siinä kokouksessa sen paremmin Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kuin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirinkään (Hus) johtajat edes ehdottaneet etäopetusta.

Keskiviikkona hallituksen ja THL:n yhteisessä koronainfossa kysyttiin suoraan etäopetuksesta, ja THL:n vastaus oli, ettei siihen ole tarvetta. STM:n edustajat eivät tuolloin osoittaneet olevansa eri mieltä.

”Sitten kuluu pari tuntia ja sosiaali- ja terveysministeriöstä viestitetään etäopetuksen puolesta. Kriisitilanteessa pitää nojata toimivaltaisten viranomaisten päätöksiin, ja viestinnän pitäisi olla yhdenmukaista. Ei tällaisia päätöksiä mikään ministerityöryhmä tee”

Vertaa koronatilannetta kuulentoon. Hyvin pitkään on koronatilannetta ohjattu etänä kuten avaruusrakettia.

”Jossain vaiheessa meidän täytyy todeta, että kuun kamaralle on laskeuduttava ja lennonjohto ei sitä enää pysty ohjaamaan. Meidän tehtävämme on nyt hoitaa sairaat, rokottaa, huolehtia testauksesta ja jäljityksestä hoitolaitoksissa ja kriittisen sote-henkilöstön osalta.”

Pitää nykytilanteessa testauksen ja jäljityksen vanhaa ohjeistusta utopistisena. Jäljitys laahaa jäljessä, ja karanteenimääräyksiä on tällä hetkellä odottamassa noin 7 500.

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korona ja muunnokset eivät ole mikään naurun asia missään tilanteessa. Sensijaan etäopetus ei vain toimi kaikilla. Koulunkäynti on muodostunut liian tekniseksi, joten viikko ylimääräistä vapaata tai kaksi ei merkitse lasten kannalta minkäänlaista taantumaa. Ohjeita kotiin voidaan antaa ilman mitään etäopetustakin. Paperille ja siitä se lähtee. Li Anderssonikin äänestäjilleen sanomaan, että lukekaa ohjeet, joka lienee sille porukalle vaikeaa.
      Näitä aaltoja jo liikaa, kun korona aalto, Riku Aalto lakkoineen, ja Putin aaltokin siinä nurkan takana.

    • Anonyymi

      Kepu kuulemma vastustaa etäopetusta Pitääkö se korona saada tarttumaan vielä sellaisiinki jolla sitä ei vielä ole ?10000 olitänään mikä se ois kepulle riittävä ?Oisko100000 vuorokaudessa sopiva?

    • Anonyymi

      "Pääkaupunkiseudun kaupungeissa ajatus koulujen etäopetuksesta on otettu tyrmistyksellä vastaan."

      Ajatusta koulujen etäopetuksesta eivät esittäneet sekamelskasta syyttämäsi Sannan eivätkä hänen tyttösensä vaan sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kirsi Varhila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2827
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1634
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1149
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1148
    Aihe