Eiköhän laiteta STOP tälle kehitykselle.

Anonyymi

Tämä nykyinen hallitus on HÄTÄTILA hallitus joka on suunnattu Persujen TORJUNTAAN,kaikki toimenpiteet viittaa samaan suuntaan ...on se pelko kauheeee ??
Yle on valjastettu luomaan pelkoa ,uhkakuvia esim. tulvat, pandemiat, Venäjä, massiivinen maahanmuutto, nyt uutena sähkön hinnannousu , ilmaston lämpeneminen. Toisinajattelijat asetetaan syytteeseen puheista joita tulkitaan vihapuheeksi tai maalittamiseksi ( vain persut ).Tavallinen kansa ei tiedä mitä vihapuhella ja maalittamisella tarkoitetaan.
Oikeuskansleri ja Valtakunnansyyttäjä suorittaa ns. likaisen työ ! ( Tynkkynen ja Peltokangas maaleina ja ).
Pakkoruotsittajat hio kynsiään ja on tuomassa PAKKORUOTSIN tukemaan virkamiesruotsia, ylioppilaskirjoitukset A P U N A !? Varmaan suunnittelee Ruotsiin LIITTÄMISTÄ. Pakkoruotsin hintalappu lieneen jotain 2-miljardin luokkaa ( RKP estää selvittelyn ) Ylessäkin Ruotsitus ottanut
HARPPAUKSEN eteenpäin.
Pakkoruotsi on PUHTAASTI etuilujärjestelmä ( virkamiesruotsi ) jolla ohitetaan ns. tavallimen "Suomalainen",kaikkea tätä VAUHDITETAAN RKP:n toimesta lahjomalla, kiristämällä ja uhkailemalla.
Kokoomus VÄITTÄÄ että Suomessa on työvoimapula,500 000 haeskelee työtä JOLLA tulis toimeen. Kokoomus hakee HALPAtyövoimaa jotta rikastuisi vielä vauhdiikkaammin ja SOTKIS työmarkkinatilannetta. Kokoomus hakee HUIPPUosaajia , kysymys onko kyse ammattinsa osaavasta siivoojasta tai rakennusmiehistä ? Matut miehittää asuntomarkkinat , KELA maksaa ja asuntosijoittajat korjaa potin ( esim. Kokoomus taustainen ).

Ylessä pyörii henkilöitä jotka esiintyvät ns.asiantuntijoina ja MATUT tunkee mukaan , höystettynä punavihrellä toimittajilla, teemana mollataan toisinajattelijoita ja tietenkin muutkin ohjelmat on valittu huolella ? Ylessä tulee nykyään pelkää HÖMPPÄÄ, ehdotan Budjetin puolittamista ??!!
Päätöksen teossa perustuslaki on kevyttä tavaraa ( keksitään jokin ohituskaista oikeuskanlerin avustuksella ja kehdataan puhua oikeusvaltiosta ! Kansa on unohdettu kokonaan,no edustuksellinen DEMOKRATIA tarkoittaa ME harvat päätetään eikä päätöksillä ole mitään tekemista KANSAN kanssa ??!! me tiedetään menttaliteetilla !
Ulkomaanapuun 1,3 miljardia ( H... Pekka saanut pelimerkkejä) saadut tulokset lähes OLEMATTOMAT, lähinnä organisaatiot työllistyy....lähinnä VIHREET tällä kertaa ??!!
JOS ja kun henkilö tienaa vuodessa n.30 000 € niin se tarkoittaa 40 000 työntekijän työpanoksen viemistä ulkomaille jos taas ajatellaa verotuksen kautta ( 20 % ) tuo lukumäärä pitää kertoa ( 5 ) eli viidellä. Afrikkaa menee 200 000 työntekijän V E R O T.
Jos taas ajatellaan EU:n- tukipakettia 6,7-miljardia joista palaa 2-miljardia,nuo edellä mainitut luvut pitää kertoa n. 4 ( neljällä ) ( 160 000 ja 640 000 ).
Holtiton Matutus tuo Suomelle ainakin 2-miljardin menot ( 60 000 työpanos jos veroina 300 000 )
Nyt sitten UUSI tukipakketti on työnalla ( työstönimi ilmasto ) Suomen osuus 0,1 %, eli ei mitään käytännössä. Tottakai ilmastoa pitää suojella , mutta hallitusti hötkyilemättä ??
OLETKO TYYTYVÄINEN VEROTUKSEEN, pienipalkkainen TUUNARI ??????
Nyt hallitus poseraa poliisin ja kunttuukin LEIKKAUSTEN suhteen, ensin leikataan ja SITTEN palautetaan.
Veikkauksessa HÖYNÄYTETÄÄN köyhä palamaan yli varojen ...jotkut jopa voittaa mutta ylijäänyt rahan vie eteetti millon mihinkin ( ja sitä on paljon ).
Vappusatasella saatiin höynäytettyä SDP:lle vaalivoitto ja hoitajatakuu siirrettiin tuleville hallituksille...sitten hoetaan: vastuullisesti, tarkkaan harkittu , yms., näinhän se on muttei Suomalaisten EDUKSI !
Ihan uusimpana Tynkkystä mukiloidaan mielipiteittensä takia ( Persu ).
Vaikuttaa siltä että yritetään ajaa SUOMI konkurssiin,oikein väkisin ??!!

1

2844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehdään se .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4590
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3185
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2789
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2787
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1961
    Aihe