asemmistolainen hurmos 1970-luvulla - kuin uskovaisia elkeensä

1970-luvun alkuvuosina saattoi vain ihmetellä, miten monet lähtivät hurmokseen mukaan.

Piti vastustaa kolonialismia, neokolonialismia, imperialismia, fasismia, rasismia ynnä muuta. Vasemmistolaiset lisäsivät tuohon kapitalismin ja kaikkein tiedostavin, luokkakantaisin joukko, eli stalinistit, joita myös taistolaisiksi kutsuttiin, lisäsivät siihen myös revisionismin.

Stalinisteilla oli Neuvostoliiton taloudellinen ja henkinen tuki. Opiskelijamaailmassa stalinistit olivat selkeästi merkittävämpi ryhmä.

Politiikasta innostunut kulttuuriväki laittoi innokkaasti vapputervehdyksiä stalinistien Tiedonantaja-lehteen ja lahjakkaat ihmiset tekivät runoja, lauluja ja sävellyksiä luokkakantaisten taisteluiltamiin. Ne eivät todellakaan olleet vain rauhanlauluja ”maailman johtavan rauhanvaltion, Neuvostoliiton” ylistykseksi, kuten esimerkiksi loistavan laulukvartetin Agit-Propin Sinikka Sokka on kirkkain silmin todistellut.

Oli sanoja, joita piti käyttää, mutta oli myös asioita, joita ei voinut kritisoida, Neuvostoliitto oli sellainen.

Nyt on näkyvissä samaa hurmosta vasemmistolaisten keskuudessa, vihreät siis mukana.

22

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sitä kepussakin, edelleen venäjäkiimainen puolue.

      • Anonyymi

        Ei ole. Näet näkyjä.

        Presidentit maittensa työpaikkojen pääluottamusmiehiä
        Vastaan panijat ammutaan tai linnaan.

        Venäjällä, Valkovenäjällä, Kazastanissa, Kuubassa, Pohjoiskoreassa, Kiinassa, Nigaragussa Ortegan vaimo varapresidentti, jo kuudes kausi menossa, vastustajat linnassa. jne..

        Mitä meidänkin vasemmisto heistä hehkuttanut ? Kuinka hyvin heillä asiat.


      • Anonyymi

        Ja tämä vasemmistohurmos tuli -- Ei venäjältä vaan länsimaista mikä oli TÄYSIN HULLUA


      • Anonyymi

        💣💥😠😡🤬


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Komeitas lippuja. Varmaan jo hyräilit kommunistein marssilauluja.


    • Anonyymi

      Halonenkin lähti vielä vanhoilla päivillään Helsingin Yliopiston hallituksen puheenjohtajaksi.
      Ero 1970-lukuun tuntuu hämmästyttävältä. Nimittäin se, että silloin oli stalinistien ja muunväristen kommunistien propagandaa kouluista alkaen kaikissa yhteiskunnan toiminnoissa. Nykyään Suomen ainoat stalinistit näyttävät olevan yliopistoissa, mutta siellä heillä on sitäkin vahvempi asema. Kaikuja 70-lukulaisesta oikeaoppisuudesta kuultiin muun muassa Helsingin yliopiston ja ylioppilaskunnan sekavista julistuksista koskien Afrikan tähti -peliä.

      Kuusikymmentäluvun loppu ja seitsemänkymmentäluku oli suomettumisen pahinta aikaa. Näytti siltä, että maasta tulee kommunistinen. Useat opiskelutoverini liittyivät silloin kommunistien riveihin varmistaakseen paikkansa tulevalla vihreällä oksalla. Nykyiset ”katuvaiset” ja ”erehdyksensä” nöyrästi tunnustavat ”entiset” stalinistit ovat pelkkiä valehtelijoita, jotka viettäisivät ilman katumuksen häivää mukavia eläkepäiviä auringonpaisteisessa Sotshissa, jos suunnitelmat olisivat käyneet toteen. Väärin valinneet olisivat päätyneet Siperian ikiroutakuoppaan.

      Olen seurannut silmät ymmyrkäisinä muutaman yliopiston opettajakunnan vasemmistolaisuutta, valtionhallintoon tulee valmiiksi aivopestyjä nuoria, muutamille aloille lähes kaikki, koska oikean laidan kulkijat eivät ole pitäneet aloja niin tärkeinä, mutta entä nyt mm. oikeusoppineet suurilta osin edustavat vain yhtä näkemystä...
      mm valtakunnan syyttäjä Raija sitä oppisuuntaa, muut tulee rangaista kuten Räsänenkin 15v takaisesta raamatun lauseesta.

      • Kiva että tällä keskustan palstalla kirjoittaa myös kokoomuksen entinen kansanedustaja Heikki A. Ollila kumppaneinaan Pekka Hietala, Kyösti Paavilainen sekä Anttila, jotka hekin lienevät saman puolueen tuntemattomampia jäseniä. Ovathan nuo samat kommentit julkaistu jo aiemmin kokoomuksen Verkkouutisissa.

        https://www.verkkouutiset.fi/mitka-tanaan-ovat-kiellettyja-sanoja/#a85a1347


    • Anonyymi

      Tuomari kunta olla Demla taustaisia, johon vasemmistolaiset saaneet ujutettua ei vasemmistolaisiakin ihan suunnitellusti. Kovinolivat Tarjat..Erkit ym Neuvotoliitto henkisiä, jopa että Suomi siihen liittää. Nyt kun nähneet Putin toiminnat, ottavat takapakkia, Erkkikin sanoi nyt että suhde 40/60 ei Putinin hyväksi. Tarjakin ihmetteli Putinia mihin mennyt. Tarjakin oli Putinin suosiossa aikansa, kun näki papereistaan mitä hyvää saanut aikaan Neuvostoliitolle Suomessa. Kiire oli demari johdolla Stasilistakin laittaa piiloon.

    • Anonyymi

      Tänään tuli radiossa Sinikka Sokan ja Agitpropin Venäjää ihannoiva taistelulaulu. Törkeää. Törkeää nyt ja järjetöntä idealismia silloin 70-luvulla. Sinikka Sokka ei ole irtautunut venäjästä eikä Tarja Halonenkaan vaikka maa murhaa siviilejä.

      • Yleisradio tuleekin yksityistää ja rahoittaa mainoksilla ja asiakas maksaa periaatteella.
        Ihmettelihän YLE:llä joku oikeusoppinut onko laillista auttaa väkivaltaisen terrorin uhria?


      • Anonyymi

        Sinikka Sokka ja Aulikki Oksanen.
        Venäjän puolesta, Suomea vastaan.


    • Anonyymi

      Kuuluin siihen harvojen joukkoon joka ei lähtenyt rauhanmarsseille tai sadankomiteoihin mukaan. Itse koin sen niin kuvottavaksi jo silloin. Kotikasvatukseni oli laaja-alaista, ja asioiden taustojakin käsittelevää. Meille Neuvostoliitto oli pahan valtakunta.

      Ihmeesti vaan moni kiiluvasilmäinen on edelleenkin pysynyt mukana. Vaikkapa nyt Erkki Tuomioja, joka kiihkeänä vasemmistolaisena yritti kaikin keinoin, jopa laittomin (zavidovo vuoto) estää EEC sopimuksen. Tietysti Halonen kuuluu samaan joukkoon. Tällä palstalla ainakin Mielipidepankki ollut noissa riennoissa silloin mukana, ja saanut aivopesun joka näkyy edelleen.

      • Anonyymi

        Huvittaa näin jälkikäteen kun jotkut niistä "Rauhanmarssijoista" jotka piti Neuvostoliiton pommeja rauhanpommeina myöhemmin käänsivät kelkkansa 180 astetta ja nousivat reittä pitkin rautarouviksi


    • Anonyymi

      Halonen oli Helsngin yliopistossa Setan asioilla leipomassa lisää homoja.

      • Anonyymi

        Ja pankkopölhö piikkipaikalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja pankkopölhö piikkipaikalla.

        Pääsin Penaa tirauttamaan takaraivoon. Tietenkin Tarjan luvalla.
        Pieri vain niin pirusti.
        t pankkopölhö.


    • Anonyymi

      Mites tää kopioherjaus on Suomen Keskustan palstalla?

    • Anonyymi

      Stalinisteilla oli Neuvostoliiton taloudellinen ja henkinen tuki. Opiskelijamaailmassa stalinistit olivat selkeästi merkittävämpi ryhmä.
      -yhäkin heitä vbasemsmitotossa Venäjä myönteisiä.

    • Anonyymi

      Edelleen, miten tää herjaus liittyy Suomen Keskustaan?

    • Anonyymi

      Nämä venjä henkiset vasemmistolaiset tulisi kieltää.

      • Anonyymi

        Pankkomajurin fasistinen linja on aivan yhdenmukainen Hitlerin hallitusohjelman kanssa. Viimeistä piirtoa myöten eli valehteluakin.

        Ketä sinä yrität kusettaa? Suomesta EU-parlamentin venäjämieliseen ID-ryhmään kuuluvat persut.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe