Lääkitys ja kohtaukset

Anonyymi

Hei!
Kärsin monta vuotta paniikkihäiriöstä kunnes hain apua.
Olen nyt syönyt citalopram 10 mg puolivuotta ja kävin lisäksi 3kk kestävän psykoterapian. Sain suuren avun näistä ja pystyin elämään normaalia elämää. Nyt kuitenkin mietityttää sellainen asia kun olen muutaman kerran saanut paniikkikohtauksen kun olen ollut esim. Väsynyt ja olen ollut paikassa missä paljon ihmisiä (ennen tällainen tilanne laukaisi kohtauksen). Tarkoittaako tämä nyt sitä että lääke ei mulle enää tehoa vai voiko kohtauksia tulla satunnaisesti lääkityksestä huolimatta?

5

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensinnäkin lääkityksesi ei auta paniikkihäiriöön ja toiseksi se auttaa ainoastaan masennukseen lisäämällä serototiinin määrää aivoissa. Käytännössä sama asia kun urheilisit tunnin niin serotoniin määrä aivoissa nousee ja tulee hyvän olon tunne. Psykoterapiakin on hyödyllistä jos se on kongitiivista psykoterapiaa. Paniikkihäiriöön on ihan omat ja toimivat lääkkeet niitä löytyy pilvin pimein. Xanor Depot 1mg yksi suosituimmista ja pitää paniikin todellakin poissa.

      • Anonyymi

        Bentsot ainoat jotka auttavat, mutta koitappa saada lääkäriltä bentso resepti, ei onnistu


    • Anonyymi

      Minulla noin 2-3 kertaa kuukaudessa kaupassa tai muuten tulee paniikkikohtaus. Kysyisin onkohan kukaan saanut nykyisin enään pilleriä joka ottettas tarvittaessa vai pitääkö niitä popsia joka päivä.
      Tuntuu vaan itsestä et olis turhaa syödä joka päivä, jos vähemmällä tulis toimeen.

    • Anonyymi

      SSRI-lääkkeesi auttaa paniikkihäiriöön tutkitusti. Xanor auttaa nopeasti ahdistukseen, mutta aiheuttaa riippuvuutta ja pahentaa ahdistusoireita pitkällä aikavälillä. Lääke on ahdistuksenhoidossa sama kuin ottaisi yömyssyjä ahdistukseen. Lääkkeet eivät ole nin tehokkaita kuin yleisesti ajatellaan, ne eivät poista tai ole poistamatta oreita vaan usein vähentävät paniikkikohtauksia esim 50 %. Eli ihan tavallista että lääkityksen läpi voi tulla muutama kohtaus. Toki jos nämä tiheentyvät voidaan miettiä toista lääkitystä. Varsinaista toleranssia SSRI-lääkkeille ei kehity. Luulen, että sinun on vältettävä laukaisevaa väsymystä. Ihmisinjoukkojen välttelyyn älä ryhdy, se pahentaa ongelmaa pitkässä juoksusa.

      • Anonyymi

        Itse olen syönyt Xanor depottia annoksella 2x2 jo 11 vuotta ja toimii vieläkin yhtä hyvin. Eikä ole pahentanut ahdistusta tai paniikkia. Lääkäri on kirjoittanut myös että minulla on pienoisriippuvuus lääkkeeseen joka ei estä sen käyttämistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5087
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      64
      2870
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1318
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1014
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe