Venäjän interventio Kazakstanissa

Venäjän interventio Kazakstanissa vertautuu Ukrainan tilanteeseen.

Venäjän on saatava naapurimaihinsa venäläismielinen hallinto. Muuten Venäjä ei voi olla varma sen lojaaliudesta.

Varmistaakseen venäjämielisyyden naapurimaiden hallinto koostetaan oligarkeista, jotka ovat valmiit myymään kansan edun oman rahanahneutensa tyydyttämiseksi.

Näin yksinkertainen on totuus, jonka Venäjä haluaa peittää suurella valhekampanjalla.

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei todellakaan vertaannu. Venäjä valloitti yksipuolisesti Krimin. Kazakstan pyysi apua itäiseltä puolustusliitolta CSTO:lta. CSTO:n sopimuksessa on pykälä, jonka mukaan jäsenvaltio voi pyytää toisten tukea konfliktitilanteessa. Kazakstanissa ei ole vain Venäjä, siellä on ivy-maiden sotilaista koostuva "rauhanturvaoperaatio",

    • Anonyymi

      En nyt tarkoittanutkaan Krimiä, joka oli pelkkä imperialistinen toimenpide Venäjältä.

      Sen sijaan nykyinen Ukrainan tilanne vertautuu hyvin Kazakstaniin, sillä samanlainen autoritäärinen hallinto kansan kurinpalautuksineen on odotettavissa Ukrainassa, jos Venäjä saa tahtonsa läpi.

      • Anonyymi

        "samanlainen autoritäärinen hallinto kansan kurinpalautuksineen on odotettavissa Ukrainassa, jos Venäjä saa tahtonsa läpi."

        Se on tietenkin totta.


    • Anonyymi

      Jos Venäjä saa Ukrainan etupiiriinsä, sen on myös varmistettava Ukrainan pysyminen etupiirissään.

      Se varmistetaan vain asettamalla sinne Venäjämielinen hallinto.
      Se merkitsee samantyyppistä hallintoa kuin Venäjällä on.

      Korruptoitunut valtaeliitti, feikkivaalit, sananvapauden rajoitukset, ihmisoikeusrikkomukset ja poliittiset tuomioistuimet ovat kohta arkipäivää Ukrainassa.

      Ukrainalaisista tulee alistettuja omassa kotimaassaan.

    • Anonyymi

      Uskon, että koko Kazakstanin tapaus oli Putinin porukan suunnitelma! Tokajevhan piipahti reilu viikko ennen "kansannousua" Pietarissa ottamassa Putelta ohjeet, miten toimitaan.

      Putinilla oli "rauhanturvaajat" jo aseissa, kun avunpyyntö tuli. Sen vuoksi joukot niin nopeasti pääsivät tappamaan "lännen tukemia terroristeja" enempiä kyselemättä!

      Taisi siinä vahingossa työn touhussa tulla mukiloitua Kirgisialainen huippupianistikin, mutta tärkeintähän oli vain näyttää tehokkaalta, että meiltähän kyllä lähtee!

      Ainoastaan jälleen yksi brutaali episodi kalsarimyrkyttäjäkäppänän kansansuosia vahvistamiseksi omien kansalaistensa keskuudessa!

    • Anonyymi

      Juuri näin! Nyt venäjä, murhaaja-putinin käskystä, horjuttaa ja sabotoi Ukrainan vaalein valittua hallintoa ja demokratiaa. Psykopaatit jäivät vielä todistettavasti tästä kiinni Britannian tiedustelupalvelulle. Nyt joutuvat taas pöyristyttävästä agressiosta valehtelemaan. Jännä nähdä kuinka pitkälle venäjän jatkuva disinformaatio ja kansainvälisesti tapahtuva rikollisuus kantaa?

    • Anonyymi

      Mites CIAN touhut? Oma mies Afkanistaniin, Libuaan ja Irakiin esim.?
      Ja Ukraina haaveissa.

      • Anonyymi

        Entä whataboutismi?


      • Anonyymi

        CIA ja USA eivät ole koskaan anastaneet muiden maiden alueita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        CIA ja USA eivät ole koskaan anastaneet muiden maiden alueita.

        "CIA ja USA eivät ole koskaan anastaneet muiden maiden alueita."


        Huh, aika hurja väite. Aloitetaan USAn oman maan valtaamisesta ensin alkuperäisväestöltä ja sitten Englannilta.

        USA valtasi 1785 Luoteisia alueita Intiasta. 1800-luvulla USA nitisti useita alueita Pohjois-Amerikassa häätäen muita siirtokuntia ja alistaen lukuisia alkuperäiskansoja, unohtamatta Texasin valtaamista ja liittämistä USAan.

        USA tuki kolonialisteja Kiinassa alkuperäiskansaa vastaan Brittien ja Ranskan puolella siirtomaa alueilla 1856 alkaneessa konfliktissa. Koko 1800-luku on itse asiassa yhtä pitkää sotaa alkuperäisiä intiaanikansoja vastaan ja heidän alueiden valloittamisia.

        Jo 1871 USA taisteli Koreassa perustaen siirtokunnan. 1898 USA soti Samoalla saarten hallinnasta. 1898 USA soti Karibian alueella vallaten Espanjan kolonoimia alueita mm. Puerto Ricon alueella. 1899 USA taisteli kapinoivia Kiinalaisia vastaan, jotka halusivat kolonialistit ulos Kiinasta. Oikeasti lista on pitkä, mutta tuossa muutamia esimerkkejä 1800-luvulta.

        1900-luku:
        Intiaanialueiden valtaukset jatkuvat, 1912 Kuubalaiset yrittivät eroon USAn siirtokunnista epäonnistuen. 1912 USA valtasi Nicaraguan. 1914 oli yksi viimeisiä aluevaltauksia USAn maaperällä hävittäen Pauite-intiaanien vastustuksen.

        1914 USA valtasi Veracruzin Meksikossa ja 1915 valtasi Haitin Port-Au-Princen hallitakseen maita.
        1916 USA hyökkäsi useisiin latinalaisen Amerikan maihin saadakseen alueita hallintaansa mm. Dominikaaniseen tasavaltaan, perustaen kolonisaatioita.

        1. Maailmansota ei sisältänyt kolonisaatioita, mutta toisen maailmansodan jälkeen Saksa jaettiin ja USA hallitsi yhtä aluetta. Samoin Japaniin perustettiin tukikohtia, kuten lukuisiin maihin ympäri maailmaa. USAlla oli siis toiseen mailmansotaan mennessä ympäri maailmaa runsaasti muilta mailta anastettuja alueita.

        Vietnamin sota 1955-1975 oli vahva yritys pitää alue hallussa, samaa yritettiin Laosissa 1953-1975.

        1961 USA epäonnistui Kuuban valtaamisessa sikojenlahden maihinnousussa. 1965 USA valtasi jälleen Domikaanisen tasavallan ja istutti nukkepresidentin ennen poistumista. 1966 USA torjui P-Korean hyökkäykset pitäen tukikohtansa. 1967-1975 USA yritti hallita Kambodzaa yhtä epäonnisesti kuin Vietnamia.

        1983 USA valtasi Grenadan saarivaltion ja otti hallintaan, 1986 pommitti Libyaa yrittäen laittaa sen ruotuun. Sai aikaiseksi Iranin vallannousun sotkeutumalla shaahin kaatamiseen ja sittemin takapiruna 1987 Iran-Irak-sodassa. Äärimuslimit pääsivät näin valtaan.

        1980-luvulla CIA sotkeutui lukuisiin taisteluihin Keski- Ja E-Amerikassa. Mm. 1989 täysin kohtuuton hyökkäys Panamaan, presidentin kaataminen ja sen infrastruktuurin tuhoaminen, sekä oman nukkehaltisijan asettaminen, tarkoituksena hallita tärkeää Panaman kanavaa.

        1991 alkanut Irakin sota oli puhtaasti valloitussota ja "muiden maiden alueiden anastamista" katsoipa asiaa miltä kantilta tahansa. 1990 alue oli jo rauhoitettu ja kuten tiedämme, syyt hyökkäykselle oli lavastettu - Irakissa ei ollut joukkotuhoaseita, tarkoitus oli hallita öljyä.

        1992 USA osallistui Somalian sisällisotaan yrittäen asettaa omat nukkehallitsijat siinä onnistumatta. Bosnian sota oli pitkälti rauhaan pakottamista, tosin Länsimielisiä johtajia tukemalla.

        1994 USA teki invaasion Haitiin ja kaatoi vaaleilla valitun presidentin. Kosovossa toistettiin Bosnian sodan kaava 1998.

        2001 alkanut Afganistanin konflikti oli 100% yritys hallita muiden maiden alueita. Voimakas miehitysarmeija, tukikohdat ja nukkehallitsijat päättyi yhtä epäonnisesti kuin Vietnamin sota.

        2002 alkaen alueellista hallintaa USA on harrastanut Jemenissä, yrittäen saada Länsimieliset valtaan. 2004 USA sekaantui Pakistanin konfliktiin tukien Länsimielisiä.

        2007 USA sekaantui toistamiseen Somalian tilanteeseen yrittäen nostaa Länsimielisä johtoon. 2011 USA kaatoi Libyan, kun Gaddafi halusi kansallistaa amerikkalaisten hallussa olleet öljylähteet. Alueellista anastamista mitä suurimmassa määrin.

        2011-2017 USAlla oli tukikohtia Ugandassa, joissa koulutettiin Länsimielisiä joukkoja. 2014 alkaen Obaman johdolla nitistettiin Irakissa nousevaa vastarintaa valloittajia kohtaan ja 2015-2019 USA joutui tukemaan Libyassa asettamaansa Länsimielistä johtoa Islamisteja vastaan.


        Tässä siis pintaraapaisu suuremmista alueellisista hallitsemisyrityksistä USAn ja CIAn toimesta.
        USA TODELLAKIN ON YKSI MAAILMAN SUURIN MUIDEN MAIDEN ALUEIDEN ANASTAJA.


        En tiedä missä olet historian tunnilla ollut, mutta et ainakaan paikalla tai läsnä. Etkä seurannut viimeisten vuosikymmenien tapahtumien uutisointia.


    • Anonyymi

      Putinistit ovat mieleltään rikollisia.

    • Anonyymi

      Mielipiteitä voi kirjoittaa, vaikka ne eivät olisi faktoja.

      Jos haluatte faktoja, katsokaapa oikeaa videomateriaalia tuolta.

      Ei jää epäselväksi että siellä on ollut täydet taistelut päällä. Kohdassa 0,45min näkyy kuin autolla tuodaan takakontillinen aseita miehille jotka juoksevat niitä hakemaan, selvästi tietävät ennalta. Siitä alkaen alkaa täysi sota ja video onkin pelkkää taistelua ja tykitystä.

      Siellä on tosissaan yritetty kaapata valta. Joukossa mellakoitsijoita ja kohtuu paljon taistelijoita päätelleen kohtuu raskaasta aseistuksesta.

      Oliko sisäinen vallankaappaus, ulkomaisia taistelijoita? Ei todellakaan vain tyytymättömiä kansalaisia organisoi hetkessä moista taistelutilannetta ympäri maata.

      https://funker530.com/video/carnage-in-kazakhstan-a-video-mashup-nsfw/

      Ja te jotka syytätte Venäjää interventiosta. Tilanne oli jo ohi kun joukot saapuivat. Toiseksi kyse oli IVY-maiden turvajoukoista. Vastaa YK-joukkoja, mutta IVY-maiden alueella.

      Venäjäviha on niin syvässä, että ihmisien on usein vaikea nähdä miten asiat oikeasti ovat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2358
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2018
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1997
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1708
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1632
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      158
      1341
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      190
      1294
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe