Eniten arvostan Sailing Umaa

Anonyymi

-Kaksi fiksua nuorehkoa ihmistä
-Sisältöä ainakin yritetään tehdä ilman liioittelua ja paljasta pintaa. Sisältö on myös amatöörien tuottamaksi peruslaadukasta.
-Paljon on tehty itse, vanhasta veneestä on saatu kelpo maailmanmatkaaja.
-Moottorina sähkömoottori, jonka rajoitteista ei vaieta, joskaan ei niitä mainostetakaan. Moottoria käytetään vain rannan lähellä. Tämä pariskunta ihan oikeasti purjehtii.
-Purjehdusta pohjoisessa jäiden seassa, ei vain lämmintä ja aurinkoa.

Kaikkinensa esimerkki siitä, että kun on järki päässä ja pitkänteisyyttä, voi tehdä onnistuneesti poikkeavia valintoja.

https://www.youtube.com/channel/UCXbWsGV_cjG3gOsSnNJPVlg

7

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Makunsa kullakin...

    • Anonyymi

      On mielenkiintoinen!!!

    • Anonyymi

      Kyllä olen katsonut jo yli 50 kertaa kaikki jaksot, ihan mahtavaa, upeeta pelkkää asiaa, ei yhtään asian vierestä, nyt kaikki tilamaan tämä super hyvä yotube kanava, just!

      👍👍👍👍👍⚓⚓⚓⚓⚓👄👄👄👄🤭

    • Anonyymi

      Parhaasta päästä, tienasivatkin tolla hommalla melkein 200 000 dollaria vuonna 2020 ilman pyllistelyä ja paljasta pintaa. Ja alun videoita kun katsoo, niin eivät lähteneet millään ahneella pyrkyrilinjalla liikkeelle, suosio yllättänyt varmasti.

      Tuossa kerrotaan mistä ja miten ansiot kertyi

      https://youtu.be/NQ-5l8MAGVg

    • Anonyymi

      Itsellä taas meni maku sähkömoottorihehkutukseen. Ei mukamas kiire mihinkään, mutta hyvin useissa jaksoissa tuskaillaan kun ei meinata päästä kevyessä kelissä "koskaan" perille.

      Perustelevat sähkömoottoria ekologisuudella, mutta aivan hyvin voivat käyttää kumivenettä bensamoottorilla vaikka omistavat myös torqueedon sähköperämoottorin.

      • Anonyymi

        Olen ehkä turhan sivusilmällä seurannut Umaa, mutta suurin tuskailu sähkömoottoorin tuppaa olemaan rannikkopurjehduksessa, jossa perille pääseminen on usein tärkeämpää kuin purjehdus. Pimeässä ahtaissa vesissä ohjauskyvyttömän on hieman ahdistavaa. Mikäs sitä oikealla merellä on pläkässä lillua.

        Uma on kyllä hyvä. Erityisesti rehelliseltä vaikuttava kerronta ilman mitään ihme draamaa parista pikku aallosta tai navakasta tuulista. Heiluuhan se vene, mutta sellaistahan se purjehdus on.

        Uma taitaa olla harvoja wanhoja kanavia, jotka eivät ole heittäytyneet kokonaan parempaan elämään tulojen kasvettua samalla tuhoten katsojakokemuksen täysin. Esim. Sailing Project Atticus oli mielenkiintoinen vanhalla ruoskalla tiukalla budjetilla seilatessa ja seikkaillessa, nyt ollaan paremman väen veneessä niin kermapeseenä, ostetaan kunnostustyöt ulkopuolelta ja eksoottisin seikkaulu on luokkaa satama ilman laiturisähköä.
        Käytännössä moni vanha ja eteenkin menestyneet kanavat ovat muuttuneet lähinnä purjehdusvlogien kardashianeiksi. Mikäs siinä jos tykkää muovista meressä.


    • Anonyymi

      How to Sail Oceans youtubessa. Kahvelirikattu muovivene, ei moottoria. Kauan Sitten purjehti pallon ympäri ilman konetta, nyt näyttää purjehtivan USAn itärannikolta Karibialle ja takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1611
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1561
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1462
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1268
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1124
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      941
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      139
      924
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      799
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      772
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      205
      743
    Aihe