Olin työntekijä joka sulautui tapettiin

Sitten läksin demareista, alkoi elämä jossa voi itsekkin ajatella.
Siitä jo aikaa kyllin kauan että voi jo keskustellakkin asiasta.
Ostimme suurehkon metsätilan rakennuksineen, ja ei voi näin jälestä sanoa että hyvä oli ostos. Metsän ostamisessa on monta huomioitavaa asiaa onnistuneiden kauppojen tekemiseksi. Ostaa itselleen oman kuntosalin, puuhamaan, jossa voi puuhailla vapaasti ja nauttia metsästä kaikin tavoin. Vaimon kanssa ollaan eräätkin hetket metsässä vietetty, tulee huvi ja hyöty täytetyksi. Metsässä samaan syssyyn saa risusavotta puut uuden muodon ja suoraan tilavaan peräkärryyn joka traktorin perässä. Kätevä sirkkeli traktorin perässä johon saa kouraralla nostettua kerralla useammankin rangan, siitä katkoo ja suoraan hihnaa pitkin peräkärryyn. Kun pienempää raivaus puuta pääosin sitä ei tarve halkaista lainkaan. kotona kippaus väljään talousrakennukseen jossa hyvin ilmastointi pohjassa -kuormalavojen päälle. Siitä sitten käyttöön etukuormaajan lumikauhalla, niin välttyy kaikelta pinoamiselta. Pannuhuoneen eteiseen jossa siilo johon kaato. Siinä sitten ensimmäinen käsi kosketus puuhun kun pesään laitetaan. Siilon rakensin paloturvallisuusyistä, luukku kiinni niin ei tapahdu mitään vaaraa.

Varmaan kaupunkilaisille outoa asiaa, kun itse pitää asuntonsa lämmittääkin. Talven puun saa näine vehkeineen hyvin helposti, kustannusta tule juuri mitään, meillä parilla joutilas eläkeläisellä.
Kumpikin olemme eläkeläis opettajia,niin se "veri" veti tällaiseen silloin eläkkeelle päästiin, kun meillä opettajilla vähän vielä alhaisempi eläkeikä. Tila oli jos hankittuna ennen eläkeikää.

Keskusta väelle suurkiitokset jotka oli apunamme eri koukeroissa kun tila hankittiin. Myös sen jälkeen monissa metsäasioissa olemme kääntyneet puoleensa.

14

170

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Ostimme suurehkon metsätilan rakennuksineen, ja ei voi näin jälestä sanoa että hyvä oli ostos. "

      Tuo tarkoittaa suomeksi: "Ostimme suurehkon metsätilan rakennuksineen, ja voi näin jälestä päin sanoa että huono oli ostos." Otamme osaa suruunne.

      • Punikilla oma mielenilmaus.


    • Anonyymi

      Mitä kärpänen sanoi toiselle ? "Tuu kattoon kattoon, mun kaveri tapettiin tapettiin."

      • Anonyymi

        Kommarit katossa.


    • Anonyymi

      Itse perin vanhemmiltani runsaasti metsää, joten ei ole ollut tarvetta lähteä metsää ostamaan saadakseni kotiini lämmityksen. Toki perintöveroa jouduin aikanaan maksamaan, joten ei tarvitse kuvitella, että ilmaiseksi olisin kaiken saanut, mutta suhteellisen edullisesti kuitenkin.

      Polttopuiden kaatamisen ja rankojen kuljetuksen olen ostanut paikallisilta urakoitsijoilta. Kustannukset molemmista 17 kiintokuutiolta yhteensä vain noin 300-400 euroa. Tähän asti olen hoitanut sahauksen ja pilkkomisen itse, mutta iän lisäännyttyä harkitsen, että jatkossa ostan senkin työn ulkopuolisilta. Sen verran halpaa tuo kokonaisuus olisi, että uskallan äänestää jatkossakin demareita.

      • Anonyymi

        Miksi demareita? Kai tunnet Sdp punakapinan 1918, 60000 Suomalaista kuoli sen aiheuuttamana kaikkiaan, ku Sdp idoli Stalin vielä paenneita punaisia tapatti 30 luvulla.


    • Anonyymi

      Jo on Opella Oulusta harvinaisen paljon virheitä äidinkielen kirjoituksessaan ollakseen mikään ope.

      • Anonyymi

        ... ettei olisi tiedeministerin tekstiä?


    • Anonyymi

      Jestas sentään. Piti tulla siis tänne kertomaan iltasatu aikuisille,

      Juttu kuitenkin alkaa oikeasti: ostimme kylmillään vuosia olleen asumattoman mökin korvesta, johon kuului muutama hehtaari hakattua metsämaata, josta nyt eläkepäivinä yritän saada istutusten jälkeen metsän kasvamaan. Puhaa riittää eläkepäiviksi, mutta aikuisia lapsiani ei paskankaan vertaa kiinnosta tulla avuksi tähän elämäni
      tyhmimpään projektiin, jossa menee lopulta terveys ja loputkin lasteni perintörahat. Eihän kukaan mitään mahtavaa open palkalla saa, mutta voihan minä persuna valehdella, josko joku tyhmä uskoisi!

      • Anonyymi

        Ei ope persu ole, vaan kepulainen, käsitin entinen demari, jossa ei omaa mielipidettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ope persu ole, vaan kepulainen, käsitin entinen demari, jossa ei omaa mielipidettä.

        Samaa saa vain kertoa kuin sosialisti johtajat.


    • Anonyymi

      Ei eläkeläisen virheet ole edes mainittavia, kuin jokin uuno niitä muistelee.

    • Anonyymi

      Jaahas, autokoulunopettaja meni eläkkeellä metsään.
      Hyvä!
      Työssä ollessaan olikin parempi pysyä sieltä pois.
      Kaksi tonttua metsämökin ikkunasta kurkistaa.

    • Anonyymi

      Miksi sinä et pysy totuudessa ?

      Martti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      89
      1430
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1002
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      66
      887
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      851
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      825
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      743
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      585
    8. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      124
      464
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      44
      460
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      31
      434
    Aihe