Selkeästi C40 volvosta tullut jonkinlainen kulttiauto jo. Sillä haetaan statusta. Nämä C40 volvot ovatkin jo monilla puolin maailmaa myyty loppuun valtavan kysynnän vuoksi. Ehkä tässä mallissa tulee hyvin esille se volvon ruotsalainen geeniperimä joka sitten toteutetaan belgian gentissä jaloksi tuotteeksi.
C40 noussut jo legendojen joukkoon
Anonyymi
26400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
heh heh
varsinainen legenda
Upein coupe elämäntapa maasturi. Kaiken lisäksi hienoin volvo sitten pyhimys volvon. Myös nopein volvo kautta aikojen.
juujuu
legendapa hyvinkin
Kaikkien+aikojen+nopein+tuotantovolbo+on+C40.+Vaikka+nimellisteho+on+sama+kuin+T8+mutta+tässä+C40+se+on+käytössä+koko+ajan+ilman+viivettä.+Vaikka+uudessa+T8+onkin+455hv+paperilla+on+sekin+melko+säyseän+tuntuinen+verrattuna+C40.+Ongelma+on+näissä+T8+esim+se+että+jo+voimansiirto+hullaa+-15%+tehosta+pois.+Ja+se+huipputeho+on+tosiaan+vain+huipputeho.+Kuvataan+vielä+eri+tavalla…kun+C40+painat+”kaasua”+sulla+on+408hv+ja+660nm+joka+hetki…kun+T8+painat+kaasua+sulla+on+siinä+aluksi+vain+esim+200-300heppaa+tehoa+käytössä+ja+menee+hetki+ennenkuin+huipputehoa+saavutetaan+ja+sekin+on+sen+-15%+pienempi+voimansiirron+häviön+vuoksi.
Volvon T8 ottaa huipputehon vasta 6000rpm. Tämä näytti olevan sama 390-455hv malliversioissa. Käytännös suprituskyky varmasti näillä aika sama.
Juu, legenda jo syntyessään. Polttisalustalle tehty puolivillainen sähkisviritys.
Tesla myi 2021 vähän alle miljoona sähköautoa. Volvo vähän alle 26.000 ja niistä C40:ä taisi olla jopa "muutama". Volvo on tukevasti kymmenen vuotta Teslan takana!
Tesla ei sovi suomeen. Rumia ja lelun näköisiä autoja. Todellisuus on vaan se että volvo myy suomessa enemmän kuin tesla kunhan saa mallit kauppoihin. Teslalla jo kompastuskivi on se etteivät käytännössä ota vaihtoautoja muutakuin kumppani liikkeensä kautta surkeaan hintaan, tämä estää jo monella kauppojen syntymisen.
Sitä en myöskään koskaan ole ymmärtänyt miksi model 3 ja Y on niin järkyttävän rumia? Halvalla tehtyjä ja ei tunnu premiumilta koska ei tietenkään sitä ole.
Volvo C40 on upea ilmestys, tänään kävin kokeilemassa biliassa. Hallissa oli fjord blue 20 vanteilla ja sillä sinimatto sisustalla, todella upea. Voin myös kertoa että C40 vie kiihtyvyydessä model Y long rangea 0-100 takuuvarmasti, vaikka volvo sitä halvempi. Joossakin testeissä sanottu että volvo menisi lähempänä 4 sekuntia, jopa XC40 ajettiin 4,5sekuntiin.
Eiköhän näihinkin saa vielä polestar softan kuten polestar 2 jo saa..sillä tehot nousee mukavaan 476hv joka riittää jo valtaosalle arkitarpeisiin.
Poika tarttui koukkuun tuollaiseen kehnoon provoon.
https://www.thesun.co.uk/motors/16865271/volvo-c40-recharge-review-too-fast-and-too-pricey/amp/ Nopeampi kuin uusi porsche cayman. C40 on jopa liian nopea.
On kaunein volvo heittämällä. Uskomaton tuo perän muoto kun katsoo sivulta. Tulee mieleen maseratin coupe mallit. Pysäyttävä muoto. Näissä on usein heikkous sitten näkyvyys taakse kuten lambon maasturissakin.
Koeajoin ensin lambon ja sitten volvon. Ostin lopulta volvon. Jotenkin lambon muoto ei sillain miellyttänyt.
piti ihan googlettaa nyt tämä legendaarisen kaunis ja nopea volvo
no, onhan se... on kertakaikkiaan
sanotaan nyt näin että kauneus on katsojan silmästä paljon kiinni
Taitaa olla hintaluokassaa ainakin kauneimpia ja nopeimpia maastureita. Onhan sitä hienompiakin ja nopeempia mutta 60 hinta vaihtuu sitten 120 hyvin äkkiä.
Kyllä+kyllä,+juuri+näin.
Nopeus+ja+kauneus,+siinä+on+auton+kaksi+tärkeintä+ominaisuutta.
60.000+euron+on+iso+raha+laittaa+autoon,+sillä+saa+ihan+kohtuullisia+asuntoja+Suomessa.
Jos+siis+nuorilla+miehillä+on+asunto+ostettuna,+perhe+perustettuna+ja+tilillä+on+kaksi+miljoonaa+niin+sittenhän+tuo+on+ihan+"järkevä"+ostos.
Ymmärrän+että+se+testosteroni+hassuttaa+autojenkin+muodossa,+mutta+järki+käteen.+Se+on+kallis+peltilodju+jossa+on+kumipyörät+alla.+10+vuoden+päästä+saat+sen+90%+alennuksella+uuden+hinnasta.
Vai saa Suomesta 60ke kohtuullisia asuntoja, no kuolevista syrjäkylistä, mutta ei sivistyksestä. Tuo 60ke auto ei ole mikään sellainen asia, että pitäisi olla miljoonia tilillä ja elämä ehtoopuolella perheineen ja kersoineen. Perus duunarille ruuhkavuosina tai teinille ensimmäisistä tuloista typerää, mutta vähän rajaa kiitos.
Niino, jos mieltää että Suomi on Helsinki ja pk-seutu niin sitten ei saa 60t eurolla asuntoja, mutta esim sellaisesta käpykylästä kuin Turku, saa kolmion tuolla rahalla.
"Tuo 60ke auto ei ole mikään sellainen asia, että pitäisi olla miljoonia tilillä ja elämä ehtoopuolella perheineen ja kersoineen."
On se, mutta sinä olet mies, etkä ymmärrä raha-asioita, joten pistät haisemaan isolla riskillä niinkuin huomista ei olisi olemassakaan.
😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣👍👍👍👍
60ke saa lasiterrassin täällä pk seudulla okt talon pihalle jos haluaa kunnollisen. Helsingin ulkopuolelta saa 120neliöisen uudehkon okt sillä 500 tuhannella jossa on jo vähän pihaakin ja tosiaan muutaman vuoden vanhan. Hki-espoo alueelta sitten 600 alkaen ja käytännössä 700-800 tuhatta niin saa kunnollisen muttei mitään luxus okt.
60 auton lyhennys on semmoiset 600-1200e kuussa riippuen kuinka suuren viimeisen erän ottaa ja onko maksuaika esim 4 vaiko 6 vuotta. No joo ei mikään kovin kallis auto vielä. Mitään tekemistä luksus autojen kanssa.
Volvo C40 varmasti pätevä peli luokassaan, eihän 60 saa kuin volkkarin ID4 GTX joka kuitenkin on vain 300 heppainen vs volvo 408hv.
Jos tulot 3000-5000e käteen niin ei ole mikään ongelma maksaa vaikka 6-8 sadan euron osamaksua. Kuitenkin sähköllä ajaa halvalla niin se kompensoi mukavasti kuluja.
Leesaa eu alueell
https://www.leasingmarkt.de/listing?v=2&nc=1&mn=93&mlpt=100&sort=popularity
https://www.leasingmarkt.de/listing?v=2&nc=1&mn=39&mlpt=100&sort=popularity
https://www.leasingmarkt.de/listing?mn=98
Ei maksa monta krooni..vain sulle käteismaksu hyvä ystävä.
On se legenda ainakin siinä mielessä että lyhin gange pakkasella akun kokoon nähden.
Suorkeaakin surkeampi hyöysuhde. Miten niin tehty pohjolan oloihin... tuo on tehty etelä-Kiinaan kotimarkkinoille.
Volvo ilmoittaa rangen lähemmäs todellisuutta. Esim kialla 500 range on oikeasti vain 350km jo ilman pakkasia.
Ja mitä väliä sillä rangella näissä on? Jos ajelee 250-300km pakkasellakin niin eikös se riitä sun pävittäisiin ajoihin? Muista myös että se ajo on todella halpaa ja sähköautoilijalla jää rahaa muuhunkin. Volvo myös päivittyy pikkuhiljaa paremmaksi myös rangen suhteen. Ja tässä volvossa kiihtyvyys 4,3sekuntia 0-100kmh…tämä oli testissä jossa xc40 meni 4,5sek. Ostappa joku vasstaavaan pystyvä nensa auto niin maksat itsesi kipeeksi ja bensaa kuluu.
Siis C40:lä päästiin testissä 0 C kelissä 225 km. Ei edes 250 km:ä. Pakkasilla ei varmaan pääse kuin 160-180 km.
Ja mitä väliä sillä kiihtyvyydellä näissä on? Jos kiihtyy 10 sekuntiin pakkasellakin niin eikös se riitä sun pävittäisiin ajoihin?
Saako avo mallisena, akkulavettina californian kuivuuteen?