Aripipratsoli/Abilify ja oksentelu

Anonyymi

Hei, mulla nostettiin Abilifyn rinnakkaisvalmisteen (joku Aripiprazol Krka) annosta 25:een milligrammaan ja etenkin aamuisin on ihan tolkuttoman huono olo. Onko muilla ollut vastaavaa? Mulla on myös Peratsin annoksella 2 mg aamuisin ja 2 mg iltaisin ja sen pitäis just hillitä oksentamista.

Tänään oksensin päivän ainoan ateriani, eikä yhtään tee mieli syödä lisää. Mulla on tosi heikko olo, kun en saa ravintoa kunnolla. Huonovointisuutta on jatkunut jo kuukauden päivät eri asteisena ja oksennan ainakin kerran viikossa, jolloin mikään ruoka ei pysy sisällä. Kaiken lisäksi olen lääkärin mielestä yhä psykoottinen.

8

3295

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä tarkoitus aloittaa tuo ja mitä olen ennalta asiaa tutkinut, niin ilmeisesti on yleisiä haittavaikutuksia tuo pahoinvointi. Todella harmi että sinulla esiintyy se niin rajuna, suosittelisin juttelemaan asiasta lääkärille jollet jo ole. Kun haittavaikutukset on noin pahat, silloin voi olla hyvä miettiä tuon käyttöä uudestaan, tai ainakin pienempää annosta.

      Itseäni tässä mietityttää tuo diabetes riski. Painon nousuakaan en kyllä toivoisi, ainakaan voimakasta sellaista, että tulisi käytöstä paljon ylipainoa. Nuokin on siis vissiin yleisiä haittavaikutuksia. Olen kyllä yleensä avoimin mielin kokeillut eri lääkityksiä, mutta tämä hieman arvelluttaa. Mutta kyllä toimivan sellaisen löytyminen on tärkeää, niin todennäköisesti pitää vaan kokeilla tätä.

      Toivon että sinulle kanssa löytyy sopiva lääke mikäli tämä ei sovi.

    • Anonyymi

      Kun tsekkaa lääkkeiden yhteisvaikutukset drugs.comista siihen tulee ilmoitus että niillä on "moderate" yhteisvaikutus.

      Siinä sanotaan näin:
      "Using perphenazine together with ARIPiprazole may increase side effects such as drowsiness, blurred vision, dry mouth, heat intolerance, flushing, decreased sweating, difficulty urinating, abdominal cramping, constipation, irregular heartbeat, confusion, and memory problems. Side effects may be more likely to occur in the elderly or those with a debilitating condition. You should avoid or limit the use of alcohol while being treated with these medications. Also avoid activities requiring mental alertness such as driving or operating hazardous machinery until you know how the medications affect you. Talk to your doctor if you have any questions or concerns. It is important to tell your doctor about all other medications you use, including vitamins and herbs. Do not stop using any medications without first talking to your doctor."

    • Anonyymi

      Puhu lääkärille asiasta. Pahimmillaan esim serotoniiniin vaikuttavien lääkkeiden yhdistelmä voi johtaa serotoniinisyndroomaan joka voi oireilla monin tavoin.

      Siitä voi olla vaikeampia ja lievempiä ja vaikeampia muotoja.

      Joidenkin maksa metabolisoi lääkkeitä paremmin kuin toiset ja jollakin jo pienemmät määrät lääkkeiden yhdistelmiä tai isommat lääkeannokset voi olla haitallisempia kuin toisille.

      En tosin tiedä vaikuttaako kyseiset lääkkeet serotoniiniin suoraan, mutta tuo oli vain esimerkki että joillekin jotkut lääkkeet voi olla toksisia.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Koska psykoosilääkkeiden puoliintumisaika on suhteellisen pitkä, kannattaa noin pahojen oireiden ilmaantuessa harkita annostuksen vähennystä.Vaikka lääkityksen lopettaisi kestää jopa kuukauden ennen kuin aineet ovat poistuneet elimistöstä.

    • Anonyymi

      Mitä jos koittaisit Rxultia, Aripipratsolin ja Peratsinin sijasta? Rxulti on jatkokehitystä Abilifytä ja sillä on omasta mielestä vähemmän haittoja. esim. Rxulti ei ainakaan aiheuta pahoinvointia jne.

      • Anonyymi

        Ai mun vanha viesti on yhä pinnalla. Rxultj ei sopinut, vaan teki ikuiset kuukautiset. Nyt mulla menee Serenase.


    • Anonyymi

      Syön Aripiprazolea sen 30 mg joka aamu ja näin on jatkunut useita vuosia. Enkä missään nimessä lopeta, mulle tulee lopetettuani epätodellinen-olo. Oksennan n 1krt/3 kk:ssa ja mulla johtuu psyykkisestä voinnista. toivottavasti olet saanut avun tai muut jotka ihmettelevät omaa vointia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1321
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      71
      1247
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      961
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      926
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 48
      806
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      746
    9. 77
      735
    10. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      712
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      698
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      681
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      655
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      605
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      61
      568
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      22
      511
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    20. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      53
      484
    Aihe