Mestis-seurojen ahdinko syvenee

Anonyymi

YLE tänään:

Mestis-seurojen ahdinko syvenee – menot on jo karsittu minimiin ja seurojen pääomat syöty: "Usealla seuralla on jo nyt palkanmaksuviiveitä"

Pitkittynyt koronakriisi ja yleisörajoitukset ovat heikentäneet Mestis-seurojen taloustilannetta entisestään. Seurojen tilanne on nyt epävarmempi kuin vuosi sitten ja monet taloudelliset oljenkorret käytetty.

– Viime kaudella oli selvää, että yhteiskunta tukee meitä jotenkin, jos emme pelaa. Vuosi sitten oli mahdollista lomauttaa määräaikaisia työntekijöitä, kuten pelaajia. Nyt sellaista mahdollisuutta ei ole, TuTon toimitusjohtaja Dani Aavinen toteaa.

Hänen mukaansa Mestis-seuroilla oli talousvaikeuksia jo ennen koronakriisiä.

– Nyt tulovirrat pysähtyvät ja kulut jatkavat juoksemistaan. Siitä tulee äkkiä muutamien kymmenien tuhansien eurojen kassavaje. Kun palkkapäivä lähtestyy ja laskut pitäisi maksaa, niin on siinä ihmeteltävää, mistä ne rahat otetaan, Aavinen sanoo.

TuTossa palkat on toistaiseksi saatu maksettua ajallaan. Tuloja yritetään hankkia myymällä uusia tuotteita ja palveluita.

Sarjakärki Imatran Ketterä on TuTon tapaan pystynyt maksamaan palkat, vaikka tilanne tukala onkin.

– Tyhjille katsomoille pelaamisen takia kassamme on tiukilla. Jonkinlaista tukea valtiolta tässä odotellaan, kommentoi Ketterän toimitusjohtaja Mikko Partanen.

Seuratoiminnan loppuminen ei kuitenkaan Imatralla ole näköpiirissä. Epävarmuus rajoitusten pituudesta ja valtion tuista mietityttävät silti Partasta. Seuralta on jäänyt hänen mukaansa koronakriisin ajalta "useampi satatuhatta" euroa saamatta.

– Jos tämä jatkuu ja jatkuu, niin jossain vaiheessa emme pysty enää maksamaan palkkoja.

Mestiksen operatiivinen johtaja Olli Aro totesi olympiakomitean seuratoiminnan tuoreessa tilannekatsauksessa, että sarjan toiminta on aidosti uhattuna.

– Joudumme joka päivä miettimään, mistä hatusta kani vedetään, jotta kykenemme vastaamaan jatkuvasti muuttuviin rajoituksiin, Aro kommentoi.

Kahden ja puolen koronakauden jälkeen seurojen omat pääomat on Aron mukaan syöty, joten uudet yleisörajoitukset tulivat hankalaan paikkaan.

– Usealla seuralla on jo nyt palkanmaksuviiveitä ja epävarmuutta siitä, pystytäänkö palkkoja ylipäätään maksamaan. Seuroja tukevat pienyrittäjät eivät voi venyä loputtomiin.

Mestiksen rahoitus on markkinavetoista.

– Nyt valtiovalta on käytännössä estänyt normaalin toimintamme, joten pienyrittäjät kärsivät tässä eniten. Varmin tapa menettää rahansa on olla mukana seuratoiminnassa, Aro sanoi.

Aro korostaa seurojen paikallista roolia. Mestis-seura on monella pienellä paikkakunnalla merkittävä elinvoimatekijä ja tunnetuin urheilubrändi.

– Monella kylällä neonvalot syttyvät vain viikon Mestis-pelissä. Tarjoamme yhteisöllisyyttä ja tekemistä. Seurat innostavat ihmisiä liikkumaan ja kantavat yhteiskuntavastuuta esimerkiksi erilaisten kampanjoiden muodossa.

Mestis on kasvattajasarja. Vuoden 2019 maailmanmestarijoukkueesta 18 pelaajaa on pelannut Mestiksessä."
___

Koronakriisi on näyttänyt sen, että mitä tarkoittaa vähäväkisessä ja ei niin rikkaassa maassa, kun markkinoihin tulee häiriö.

Minun ehdotus on, että Mestitteurat lopettaa pelaamisen tähän päivään.
irstisanoo kaikki pelaajat ja henkilökunnan, mitä ei tarvita ensikauden tekemiseen.
Jos kesällä 2022 näyttää siltä, että Mestistä voisi pelata niin, että seurat pärjää omillaan, niin sitten koneisto uudestaan käyntiin.
Nykyinen tie johtaa konkursseihin ja sitä kautta Mestiksen tuohoutumiseen.

Ei kriisijarrun painaminen ja koko toiminnan alasajo ole häpeä vaan pakko.

0

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

        Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
        Maailman menoa
        274
        3415
      2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        103
        1713
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Luterilaisuus
        209
        1324
      4. 72
        1309
      5. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        62
        1174
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        199
        1097
      7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

        "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
        Taivalkoski
        52
        1029
      8. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        63
        991
      9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

        Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
        Maatila ja metsä
        17
        858
      10. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        42
        847
      Aihe