millä attribuutilla voidaan saada selville var teksti = "olipa kerran onnimanni"; teksti-muuttujan pituus?
Vastaukset 7
teksti.length antaa jonkinlaisen pituuden.
Toimii suomenkielen kohdalla mutta joillakin muilla merkeillä (esim. hymiöt) pitää ymmärtää enemmän miten Unicode toimii ja että minkälaisen pituuden haluat tietää.
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Global_Objects/String/lengthEi kun ei tämä toimikaan niinkuin voisi olettaa aina suomenkielenkään kohdalla. Esimerkiksi "ä" kirjaimen pituudeksi tuo voi antaa 1 tai 2 riippuen siitä miten tuo "ä" on koodattu merkkijonoon.
Tekstin "pituus" ei ole yksiselitteinen asia Unicode:n kanssa.- Anonyymi
vastauksen tulisi olla kuusi merkkiä
Anonyymi kirjoitti:
vastauksen tulisi olla kuusi merkkiä
Vastaus riippuu siitä mitä tarkoitat "merkillä".
- Anonyymi
Unicodella pitänee hieman koodailla. Tuossa on joku tehnyt koodinpätkän ja testannu kiinalla tai vastaavalla merkistöllä.
Kohta "Counting Characters".
https://coolaj86.com/articles/how-to-count-unicode-characters-in-javascript/ - Anonyymi
Ottakaa huomioon että attribuutin tulisi olla 6 kirjaiminen!!!
- Anonyymi
öö, haluatko siis saada tuosta tuon muuttujan nimen pituuden? En keksi mitään järkevää syytä tuolle, mutta kyllähän tuo onnistuu:
var teksti = "olipa kerran onnimanni"
var pituus = Object.keys({teksti})[0].length
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560