Jos aluevaalien äänet jakautuisivat kuntavaalien äänten tavoin.
Ehdokasasettelussa onnistuminen on yksi aluevaalien suurista kysymyksistä. Joka näyttää keskustan osalta hyvältä.
Keskusta saisi puolueista eniten paikkoja yhdeksään aluevaltuustoon, jos käytävien aluevaalien äänet jakautuisivat kuten kuntavaalien äänet jakautuivat kesäkuussa.
Kokoomuksella olisi eniten paikkoja kuudessa aluevaltuustossa, SDP:llä kolmessa ja RKP:llä kahdessa aluevaltuustossa. Lisäksi Kokoomus ja SDP jakaisi ykköspaikan yhdessä aluevaltuustossa.
https://kuntalehti.fi/wp-content/uploads/2021/09/kl-krut-kartta-768x1256.png
Keskusta olisi suurin puolue yhdeksässä aluevaltuustossa
5
140
Vastaukset
- Anonyymi
Vasureilla eikä persuilla ole yhtään aluetta.
- Anonyymi
Silti ne uhoaa !
Mielenkiintoista. mutta keskusta ei saisi yksin enemmistöä valtuustopaikoista yhdessäkään aluevaltuustossa. Sen sijaan RKP saisi enemmistön eli yli puolet paikoista Pohjanmaan aluevaltuustossa. Epäilen kuitenkin, että siellä RKP hajoaa tiukoissa äänestyksissä kahtia tietyissä asioissa. Sentään 200 kilometrin etäisyys Pietarsaaren ja Kristiinankaupungin välillä.
Varmaankin vertasit kuntavaaliin valtuustopaikkoja, jota minä en tehnyt kun tuon pohjan sain Kuntalehdestä. Enkä nyt enää viitsi, kun tässä lähdettävä nukkumaan. Mutta, katson huomenna miten on. Minulla kyllä tuntuma että menisi jopa enemmistönä jossain ? Pohjoispohjanmaa ?
Lappi ? Saattaapi tosiaan olla pikaisella katselulla ettei olisikaan enemmistöä? Se nyt olisikin ihmeellistä poliittista herkkua jota RKP saanee alueillaan.
Mielenkiintoista ! tulee näistäkin vaaleista.
Poistun.Arska-Tampereelta kirjoitti:
Varmaankin vertasit kuntavaaliin valtuustopaikkoja, jota minä en tehnyt kun tuon pohjan sain Kuntalehdestä. Enkä nyt enää viitsi, kun tässä lähdettävä nukkumaan. Mutta, katson huomenna miten on. Minulla kyllä tuntuma että menisi jopa enemmistönä jossain ? Pohjoispohjanmaa ?
Lappi ? Saattaapi tosiaan olla pikaisella katselulla ettei olisikaan enemmistöä? Se nyt olisikin ihmeellistä poliittista herkkua jota RKP saanee alueillaan.
Mielenkiintoista ! tulee näistäkin vaaleista.
Poistun.Kuntavaaleihin Kuntalehti arvionsa ymmärtääkseni perusti ja totesithan itsekin avauksessasi " Jos aluevaalien äänet jakautuisivat kuntavaalien äänten tavoin" sekä "jos käytävien aluevaalien äänet jakautuisivat kuten kuntavaalien äänet jakautuivat kesäkuussa".
Linkkaamassasi kartassa on teksti "Pohjanmaa: RKP:llä on enemmistö 31/59 valtuustopaikkaa" sana enemmistö alleviivattuna. Muiden maakuntien osalta ei ole vastaavia mainintoja tai korostuksia.
Siihen ainoastaan kommenttini perustin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251258
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89924- 94904
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede23847Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat286746- 93727
- 34638
- 109636
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50571Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet129550
