Keskusta olisi suurin puolue yhdeksässä aluevaltuustossa

Jos aluevaalien äänet jakautuisivat kuntavaalien äänten tavoin.
Ehdokasasettelussa onnistuminen on yksi aluevaalien suurista kysymyksistä. Joka näyttää keskustan osalta hyvältä.

Keskusta saisi puolueista eniten paikkoja yhdeksään aluevaltuustoon, jos käytävien aluevaalien äänet jakautuisivat kuten kuntavaalien äänet jakautuivat kesäkuussa.

Kokoomuksella olisi eniten paikkoja kuudessa aluevaltuustossa, SDP:llä kolmessa ja RKP:llä kahdessa aluevaltuustossa. Lisäksi Kokoomus ja SDP jakaisi ykköspaikan yhdessä aluevaltuustossa.
https://kuntalehti.fi/wp-content/uploads/2021/09/kl-krut-kartta-768x1256.png

5

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasureilla eikä persuilla ole yhtään aluetta.

      • Anonyymi

        Silti ne uhoaa !


    • Mielenkiintoista. mutta keskusta ei saisi yksin enemmistöä valtuustopaikoista yhdessäkään aluevaltuustossa. Sen sijaan RKP saisi enemmistön eli yli puolet paikoista Pohjanmaan aluevaltuustossa. Epäilen kuitenkin, että siellä RKP hajoaa tiukoissa äänestyksissä kahtia tietyissä asioissa. Sentään 200 kilometrin etäisyys Pietarsaaren ja Kristiinankaupungin välillä.

      • Varmaankin vertasit kuntavaaliin valtuustopaikkoja, jota minä en tehnyt kun tuon pohjan sain Kuntalehdestä. Enkä nyt enää viitsi, kun tässä lähdettävä nukkumaan. Mutta, katson huomenna miten on. Minulla kyllä tuntuma että menisi jopa enemmistönä jossain ? Pohjoispohjanmaa ?
        Lappi ? Saattaapi tosiaan olla pikaisella katselulla ettei olisikaan enemmistöä? Se nyt olisikin ihmeellistä poliittista herkkua jota RKP saanee alueillaan.
        Mielenkiintoista ! tulee näistäkin vaaleista.
        Poistun.


      • Arska-Tampereelta kirjoitti:

        Varmaankin vertasit kuntavaaliin valtuustopaikkoja, jota minä en tehnyt kun tuon pohjan sain Kuntalehdestä. Enkä nyt enää viitsi, kun tässä lähdettävä nukkumaan. Mutta, katson huomenna miten on. Minulla kyllä tuntuma että menisi jopa enemmistönä jossain ? Pohjoispohjanmaa ?
        Lappi ? Saattaapi tosiaan olla pikaisella katselulla ettei olisikaan enemmistöä? Se nyt olisikin ihmeellistä poliittista herkkua jota RKP saanee alueillaan.
        Mielenkiintoista ! tulee näistäkin vaaleista.
        Poistun.

        Kuntavaaleihin Kuntalehti arvionsa ymmärtääkseni perusti ja totesithan itsekin avauksessasi " Jos aluevaalien äänet jakautuisivat kuntavaalien äänten tavoin" sekä "jos käytävien aluevaalien äänet jakautuisivat kuten kuntavaalien äänet jakautuivat kesäkuussa".

        Linkkaamassasi kartassa on teksti "Pohjanmaa: RKP:llä on enemmistö 31/59 valtuustopaikkaa" sana enemmistö alleviivattuna. Muiden maakuntien osalta ei ole vastaavia mainintoja tai korostuksia.

        Siihen ainoastaan kommenttini perustin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1602
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      812
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      773
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      749
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      700
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      680
    Aihe