Kaksikielisyyden viralliset ja tarkistetut kustannukset (VTK) ovat yli kaksi miljardia euroa vuodessa.
Se tekee 30 vuodessa 60 miljardia euroa, joka on kaksi kertaa enemmän kuin koronan vuoksi otettavat valtion lisälainat tai HX-hävittäjien hinta.
Tämä kaikki vai 200 tuhannen ruotsinkielisen takia, joista lisäksi suurin osa puhuu sujuvasti Suomea!
Suomen virallinen kaksikielisyys maksaa enemmän kuin korona tai HX-hävittäjät
15
94
Vastaukset
- Anonyymi
Se tekee 300 000 euroa jokaista ruotsinkielistä kohden ja suomenkieliset suomalaiset maksavat tämän kaiken!
- Anonyymi
Suomi olisi umpirikas valtio ja menisi Ruotsin ohi ilman virallisen kaksikielisyyden taakkaa!
- Anonyymi
Julmaa.
- Anonyymi
Niin, ja se ruotsinkielen kustannus on 2 mrd / 100% väestöstä, jonka maksaa 95% väestöstä, eli suomenkieliset suomalaiset, eikä ne hyödy siitä mitenkään.
- Anonyymi
On lottovoitto syntyä ruotsinkieliseksi Suomeen, ja suomenkieliset suomalaiset maksavat sen.
- Anonyymi
Hävytöntä. On suomenruotsalaisilla pokkaa.
- Anonyymi
Tämä on ollut tiedossa jo pitkään, mutta sitä tietoa on pimitetty.
- Anonyymi
Ruotsin kieli on pahempi haitta kuin korona. Ainaki se maksaa enemmän.
- Anonyymi
Järjetöntä rahan tuhlausta!
- Anonyymi
Järjetöntä pakkoruotsitusta!
- Anonyymi
Kaksikielisyydestä ei ole mitään hyötyä, mikäli se on akselilla Suomi-ruotsi.
- Anonyymi
Mera sakliga inlägg ?
- Anonyymi
No niin on. Hirveän kallista.
- Anonyymi
Suomi olisi rikas maa, jos meillä ei olisi pakollista ruotsinkielisyyttä.
- Anonyymi
Suomi olisi rikas maa jos olisimme käyttäneet nuokin hävittäjä rahat kunnon eurokoneisiin eikä jenkkiromuihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824727- 1842043
- 1321742
- 1741363
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161231- 351076
- 78973
- 52946
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj16937Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78912