kaunista huomenta. Nyt yövuorolaiset mäkisukset mukaan ja suunta Tähtitorninmäelle, sieltä aivoihin tarttuu happea vaikka ei haluaisikaan.
Hiukan vauraammat voivat käydä näin aamusta Kaivopuiston loskaisilla poluilla treenaamassa Martinan tahtiin.
Nyt Martinan treenit on super-alessa, tartu tilaisuuteesi.
Luin järkyttyneenä tästä Martinan ja Hannun suhteen päättymisestä. He olivat niin kaunis ja toisiaan täydentävä pari, älyllisestikkin olivat samalla tasolla. Ikävää etteivät ehtineet laittaa uuniin yhteistä superälykästä bonuslasta muhimaan.
Varsinkin Martinan kohdalla se olisi ollut erinomainen suorite, olisi päässyyt nuorella iällään tasoihin äitinsä kanssa eri isien määrässä.
Miten nyt käy Hannu poloisen, joutuuko asunnottomaksi, kun Martina varaa asunnon seuraavalle sulholle, mikäli tälläkään ei ole omaa asuntoa.
Minä luulen että Martina tarvitsee nyt koko yhteisön avun seuraavan sulhon etsinnässä, sillä hänellä itsellään ei millään riitä aika vaativien opiskelujen takia(ja nehän suoritetaan enkankin kielellä, sillä natiivilla).
Sulhon pitäisi olla elävä ja eloisa, joka ei turhista säikähdä(esim naama lähestyvää nyrkkiä, kun Martina purkaa paineita).
Varallisuutta pitäisi olla jo ihan sen takia, jos sulho on Martinan elämän viimeinen oljenkorsi, niin vauras elämä olisi turvattu Martinalle, Vicortille, sille toiselle, Eskolle ja Annelle.
Ja Martinahan ei mielellään anna vähävaraisille(ellei ole komea palomies), kuten on itsekkin kertonut.
Hyvä olisi sulholla olla jossakin heppatila, ja siellä joku polle koninkaulus, niin Martina seuralaisineen pääsisi taas fiiliksiin. Olisi kiva nähdä Eskokin ratsastamassa hevosella Annen kanssa.
Harmi kun se yksi aatelinen myi omaisuutensa ja muutti rahasäkin kanssa Epsantjaan, juuri sinne missä Nunnu ja Martina pitivät ohjattuja kaljailtoja. Se aatelinenhan etsi suomalaista naista joka haluaisi synnyttää sukuunsa jälkeläisen. Hänhän lupasi turvata tulevan äidin ja lapsen talouden, ja ukkelin kuollessa lapsi perii kymmenien miljoonien omaisuuden ja aatelisarvon. Voisi sopia Martinalle.
Moikkelis:) vaan kaikille ja hyvää
15
117
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä plagiointi on vain plagiointi, ei voi mitään.
- Anonyymi
On se kuitenkin joskus jotain blogia tai päiväkirjaa? kirjoittanut kun osaa kappalejaot tehdä.
- Anonyymi
Oikealla "moikkeliksella" oli sarkasmi kohdallaan, lyhyitä ja ytimekkäitä kommentteja. Tämä plagioija on vähän pitkäpiimäinen, ei jaksa lukea, sorry vaan.
- Anonyymi
Mulla olis pakka ja pinkka kunnos,mutta en oo tehny niitä itse. Mua se asia vähä häiritsee,en oo voinut itse päättää otanko vastaan vai en.
Haittaako Martinaa tuollaiset epäkohdat,vai saisko siltä noilla meriiteillä?
Enkä ole myöskään instassa,facessa,tiktokeissa.- Anonyymi
Ei haittaa, kunhan vaan (raha) pakka on kunnossa.
- Anonyymi
Moikkelis taas :=). Olettehan muistaneet nauttia kauniista päivästä?
Kyllä Martinalla on vielä pieni mahdollisuus saada pyydykseen tämä Eskanjaan muuttanut rikas ja komea aatelinen. Martinalla on se etu puolellaan että on synnyttänyt kaksi superkuuluisaa lasta joilla on taivas rajana mallimaailmassa.
Ja sen kun Martina lyö pöytään että hän on kirjaimellisesti vanha synnyttäjä niin mahdollisuuksia on.
Ja onhan Martina itsekkin kuin kala vedessä suihkuseurapiireissä.
Kyllä olisi mukavaa jos Martina olisi kreivitär, ja koko Kortelampi-Aitolehti perhedynastia olisivat aatelisia, ja ehkä joku titteli tulisi myös uskolliselle palvelijalle, Eskollekin.
Ja parhaillaanhan Martina sivistää itseään monivuotisessa kansainvälisessä oppilaitoksessa, missä käyttökielenä on enkanki.
Mutta jos aatelinen ei jää rysään, niin Martinalla on siunatun onnellisena ja itsenäisenä naisena aina varanumero pahan päivän varalle.
Pahan päivän varan nimi on Arska.
Arska on peruskoulun läpäissyt 52 vuotias, osa-aikatyötön Inexin varastolla.
Hänen varallisuutensa lasketaan kaksissa kalsareissa, toiset kesäkalsarit ja toiset talvikalsarit. Kaksi raitaiset verkkahousut iltakaljan juontiin, pohjasta rikki kuluneet Reiska-tossut, kaksi T-paitaa, yhdet puutarhamuovikengät, Karjala-lippis, rikkinäinen toppatakki.
Eli omaisuutensa mahtuu hyvin Martinan hallinnoiman(pankin omistaman) asunnon komeroon.
Vuokraa Arska pystyy maksamaan yhtä paljon Martinalle kuin edellinen vuokralainen.
Arskakin varmasti tuntisi olonsa onnellisen siunatun rakastuneeksi jos Martina valitsisi hänet, voisi jopa loihtia lausmaan, tätä naista en laske käsistäni pois, tämä rakkaus on ikuista. Ja Martina saisi tarpeeseensa Arskalta jätkänkäyrää.
Kun menette haukkaamaan happea ulos, niin laittakaa jalkaanne laadukkaat luistonestopohjilla varustetut kengät, niin ette liukastu. - Anonyymi
Vanha pukki, Kanervan Iluhan voisi vähän lohduttaa Marttaa nyt eron hetkellä.
- Anonyymi
Ei kelpaa Kanervalle, ja silloin menee naisella jo huonosti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kelpaa Kanervalle, ja silloin menee naisella jo huonosti.
Olisi ollut mielettömän mahtavaa ja järjettömän jännä juttu, jos meidän kaikkien rakastama julkisuuden tyrkky olisi napannut aatelisen hemmon, edes lapsen tekoa ajatellen. Siinä olisi vanha mamma olla jo kreivitär ja ex aviomiehelle voisi olla sopiva hovimestarin arvostettu virka ja nimi voisi olla jo tutuksi käynyt Escobar. Nykyisillä jälkikasvuillahan on jo nimet valittu Martinan oman " statuksen " mukaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi ollut mielettömän mahtavaa ja järjettömän jännä juttu, jos meidän kaikkien rakastama julkisuuden tyrkky olisi napannut aatelisen hemmon, edes lapsen tekoa ajatellen. Siinä olisi vanha mamma olla jo kreivitär ja ex aviomiehelle voisi olla sopiva hovimestarin arvostettu virka ja nimi voisi olla jo tutuksi käynyt Escobar. Nykyisillä jälkikasvuillahan on jo nimet valittu Martinan oman " statuksen " mukaisesti.
Ehkä Martinalla on ollut jo aikojen alussa mielessä Kreivittären paikka. Siinä voisi olla kummankin yllärin vähän poikkeavat nimet.
Selvästihän Martina ja sukunsa ovat ansainneet aatelisen arvonimen, kuten myös Tuksu ja Sofia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä Martinalla on ollut jo aikojen alussa mielessä Kreivittären paikka. Siinä voisi olla kummankin yllärin vähän poikkeavat nimet.
Selvästihän Martina ja sukunsa ovat ansainneet aatelisen arvonimen, kuten myös Tuksu ja Sofia.Kreivitär Minna Martina Kotrelampi-Aitolehti-Eerikäinen-melkein Therman-ei ainakaan Pikkarainen saapuu sieltä seuraavana presidentin kättelyyn.
Hän on pukeutunut muodikkaasti lenkkareihin ja verkkareihin. Hänen perässään laahustava tursas on kreivittären lakeija Estro Geenikäinen.
Näin seuraavissa itsenäisyyspäivän bileissä.
- Anonyymi
Hmmmm
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524528
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253790
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433615Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394