Kokemuksia Crypto.com Visa-kortista?

Anonyymi

Näyttäisi olevan hyvät edut kortissa ainakin meille suomalaisille bonuksineen ja ilmaisen Spotifyn ja Netflixin vuoksi.

Onko joku jo käyttänyt tätä korttia ja onko toiminut Suomessa hyvin? Törmäsin nimittäin yhden suomalaisen bloggaajan kirjoitukseen aiheesta:

https://www.sijoitussuomi.fi/crypto-com-opas-maailman-parhaan-visa-kortin-kayttoon/

5

2085

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo onhan tuo käytössä ollut nyt puoli vuotta. En muuten olisi ottanut, mutta meidän taloudessa tuon spotify ja netflix ilmaiseksi on todella kova juttu, kun molempia palveluita käytetään.

    • Anonyymi

      "Kokemuksia Crypto.com Visa-kortista?"

      Tilasin viikonloppuna & Ma tuli virtuaali Visa aktiiviseksi, fyysinen kortti tulee joskus. Virtuaali Visa Curven kautta toimii lähimaksulla missä Visa, testattu JobMeal & Hesburger. Toisin kuin Revolut tai Wise, virtuaalikortti ei tule samantien saataville vaan pitää odottaa. Henkilöllisyys pitää todentaa että pääsee palveluun käyttäjäksi.

      Sininen kortti on ilmainen kuten Curve Basic. Parhaimpana etuna cashback CRO
      cryptona kun korttia käyttää, tuon voi vaihtaa EUR käyttäen kortin ruokkimiseen tai siirtää pankkitilille. Jos tilaat Curve Basic, se on aluksi virtuaali & fyysinen tulee joskus. Curve toimii Google Pay / Apple Pay / Garmin Pay / FitBit Pay kanssa.
      Eurooppalaiset Crypto Visat ei toimi mobiililompakoiden kanssa kuin käytämällä
      Curve korttia välissä.
      ****
      Etukoodi Cryptolle: 36u5fxgbcm
      Curve: DPXPGR3E
      ****

      Curve kortilla on erilaisia Reward diilejä, jotka edellyttää Curve kortin käyttöä. Booking, Hotels, Scandic käytettävissä Suomessa helpoiten.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Itsellä yhdistelmäkäytössä Curve Mastercard ja Crypto Visa. Näiden korttien yhteiskäytöllä cashback 2 - 3%.

      Curve Black:ssä on 1% cashback kuuteen eri vapaa valintaiseen/tarjolla olevaan konserniin (itsellä valittuna: Lidl, Shell, Decathlon, Parkman, Booking.com ja Burger King)

      Crypto.com:ssa (3500€ Stake) 2% cashback 50€/kk asti.

      
Lisäksi vielä käytössä Plutus Visa, jossa taso 6,99€/kk, ja cashback 3% (Curven kanssa 3 - 4%). Lisäksi Plutuksella on ko.tasolla vielä kolme vapaavalintaista/tarjolla oleviin 10€/kk perk:ä eli etua. (alittuna: Lidl, Shell, Curve).

      
Käytännössä maksan kaikki ostokseni Curven kortilla, jonka sisässä siis on Crypton ja Plutuksen kortit. (Curven sisällä tietenkin myös Op pankki ja luotto sekä Norwegian Visa).

      
Curvella saan lisäksi vaihdettua 60vrk ajan jo tehdyn ostoksen toiselle kortille. Esim cashback:n parempaan keräämiseen voin vaihtaa myöhemmin Op luotolle tehdyn maksun Cryptolle (2% cashback( tai Plutukselle (3% cashback).

      
Suosin maksuissa mieluummin Cryptoa kuin Plutusta, koska Cryptolla cashbackin saa heti maksun jälkeen ja sen saa halutessaan helposti vaihdettua euroiksi ja siirrettyä esim kortille käyttörahaksi.

      Plutuksella cahsbackin nostaminen on tällä hetkellä vaivalloista ja vaatii tietokoneen ja erillisen ohjelman esim MetaMask, jonka kautta cashbackin saa nostettua, mutta tästä menee vielä välitysmaksu. 


      Cryptolla cashbackin nostossa ei mene kuin rahanvaihtokustannus, jonka pystyy vielä minimoimaan tekemällä vaihdon Crypto Exchangen kautta (erillinen helppokäyttöinen sovellus). Crypton perus apillakin onnistuu, vaihtomaksu vaan hiukan korkeampi.

      
Plutuksella maksan ilmaisten etujen lisäksi yleensä vain jos Crypton 50€/kk on tullut täyteen. Kuukausittaiset korttiostot jokaiselta kortilta näkee yhdellä silmäyksellä Curvesta.

      
Plutuksella maksan siis kerran kuussa Lidlin ja Shellin maksut ja Curve Blackin kk maksun (9.99€/kk) näin Curve Black etuineen on itselle lähes ilmainen.

      
Jos asiasta virisi mielenkiintoa, löydät lisää sivulta: https://kokemuksia-crypto-visa-kortista.webnode.fi/curve-mastercard/

      
Curve tarjoaa tällä hetkellä uusille käyttäjille ilmaiskorttiin 1% cashback 30 vrk ajan. Etuun löydät linkin yllä olevasta osoitteesta.

    • Anonyymi00006

      Tämä on huijaus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1198
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1016
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      970
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      871
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      671
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      650
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      642
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      618
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      539
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      507
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      105
      454
    Aihe