Vanhukselle liesi

Anonyymi

Äidilleni tarvittaisiin uusi liesi. Mikä olisi hyvä ratkaisu? Turva-systeemi olisi tarpeen. Kumpi sopisi paremmin, valurauta- vai keraaminen liesi?

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Induktiotakin voisi harkita. Ei kuumene pinta pahasti eikä härveli lähde edes päälle, jos ei ole kattilaa liedellä.

      Tosin haittakin on. Jos laittaa tyhjän kattilan induktioliedelle ja lämmöt päälle, niin kattila ylikuumenee hetkessä.

      Rautaliesi on paha. Levyt lämpenee hitaasti. Kun levyn jättää vahingossa pienelle teholle, niin sitä ei heti huomaa.... minulle kävi kerran tämä moka, kun piti kiirehtiä telkkarin ääreen. Seuraavalla mainoskatkolla kuumuus löi vastaan jo keittiön ovelta. Kummasti tyhjä levy muuttuu ajan mittaan punahehkuiseksi pienelläkin teholla. Ja säteilee hurjasti lämpöä. Ei tarvi siinä liedellä olla mitään, että saa palon aikaan - ajan mittaan paahde sytyttää tavarat hellan lähellä.

      Liesivahteja on sellaisia, mitkä asennetaan lieden kaapeliin ja ne mittaavat tehonkulutusta ja aikaa. Isolla teholla sähköt katkaistaan "nopeasti", esim. jo 30 min jälkeen ja pienellä teholla vasta parissa tunnissa, jotta mm. uunissa hauduttaminen onnistuu. Omien kokemusteni mukaan ei kovin vahva suoja, kyllä noiden aikarajojen puitteissa tuhoa saa aikaan.

      Paremmin toiminee liesituulettimen yhteyteen asennettavat, lämpösäteilyä mittaavat värkit.

      Keraaminenkin on parempi. Siinähän on aina termostaattiohjaus levyissä, joten ei härveli sentään sula, vaikka unohtuu päälle, ja lämpenevä levyn vastukset hehkuvat kirkkaan punaisina = todella näkyvä tyhjän levyn "merkkivalo".

      Liesiähän saa myös "munakellolla" varustettuna. Kello katkaisee sähköt asennetun ajan kuluttua, mutta tässäkin taitaa ehtiä huonommalla tuurilla jotain sattumaan.

    • Anonyymi

      Kyllä liikkeissä osaavat neuvoa, mitähän seuraavaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22269
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      86
      2049
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe