Ylen Vaalistartissa: Puolueet kohtaavat, 4.1.2022 oli käsiäänestys siitä, ketkä kannattavat maakuntaveron käyttöönottoa tällä vuosikymmenellä. Vain kaksi kättä nousi ylös. Ne olivat vasemmiston ja vihreiden edustajien kädet. Asian voi tarkistaa Areenasta, ohjelman kohta 1:22. Että näin toimii nämä puolueet.
Vasemmistoliiton ja vihreiden kanta maakuntaveroon
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta entäs se bensan hinta?
Jotkut yrittävät sumuttaa sillä, että nyt äänestetään aluevaaleissa ja heidän puolueidensa teot eduskunnassa ei saisi vaikuttaa äänestyspäätökseen. Kyllä ne vaikuttavat ja ne teot muistetaan vielä pitkään.
Vai vieläkö esimerkiksi demareiden äänestäjille menee läpi lupaus vappusatasesta? Vappusatanen oli demareiden lupaus eläkeläisille jossa luvattiin 100 euroa kuukaudessa lisää nettona.
Hallituspuolueet mainostavat mm. "hyvinvointi vaatii tekoja" ja "vahvistamme lähipalveluita".
Tämmöiset populistiset höpöpuheet kuten vappusatanen uppoaa toki osaan väestöstä joka ei seuraa todellisuutta. Jos antaa äänensä näille puolueille vaaleissa saa ympärilleen vain lisää kurjuutta. Vanhuspalveluista vaahdotaan vuodesta toiseen vaan asiat huononee huononemistaan.
Punavihreiden puheet maakuntaverosta on tarkoitettu suurten kaupunkien punavihreille. Kun nämä saapuu maakuntiin niin ääni kellossa muuttuu.
Kaksi asiaa jotka ovat erityisesti jääneet mieleen noista ns vaalitenteistä.
Yksi on tuo AM Henrikssonin puheenvuorossaan jankkaama fraasi ´´ Me suomalaiset olemme kansainvälisten tutkimusten mukaan maailmaman onnellisin kansa ja meillä on moni asia hyvin `´
Ihmetyttää että tullaiselle annetaan ruutuaikaa joka tavallaan kieltää kaikki ne terbeys - ja sosiaalipuolen epäkohdat joista hän taatusti on tietoinen oikeusministerinä aiemmin toimiessaan ja tehdessään taas samaa työtä.
Voisiko joku selittää mieten tuo Henrikssonin hypetys liittyy tähän mittavaan sosiaali- terveys ja pelastuspalveluiden uudelleenjärjestelyyn ??
Toinen oli tuo Orpon sammakko. ´´ terveyspalvelut ja vanhuspalvelut eivät saa huonontua ´´´
Orpo tarkoittanee että suomalaisten terveyspalvelut ovat olleet tähän päivään asti niin huonot ettei niitä enään voi nykyisestään huonontaa .