EVINRUDE 115 hp V4 vauhtipyörän "välys"

saako olla klappia?

siis saako olla evikan vauhtipyörässä klappia eli sehän on siis kiinni kampiakselin päässä? yläpään laakeri on kaksirivinen rullalaakeri, samoin keskimmäinen, mutta vain yhdellä rivillä ja alapään laakeri on normaali kuulalaakeri! kun vauhtipyörää käsin heilutan siinä tuntuu nyt pieni klappi, onko sallittua??????

4

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C3 yep!

      vastaan siis itse omaan kysymykseeni, kun sain asian selville: moottoreissa(ainakin osassa) käytetään ns C3-tyypin laakereita, jotka saavuttavat lopullisen välyksensä vasta oikeassa käyntilämpötilassa eli sis kylmällä koneella klappi tuntuu vauhtipyörässä!

      Kävin tämän myös emppiirisesti kokeilemalla kahdesta muusta koneesta jotka olivat yamahan 85 ja 90 heppaiset 2-t koneet.

      • Anonyymi

        Sähkömoottoreissa käytetään c3 tyypin laakereita.


    • Anonyymi

      Nyt 16 vuotta myöhemmin kiitän että vastasit. Totesin just vanhassa 90 HP Johnsonissa saman ja mietin että voiko tolla ajaa enää ollenkaan. No täytyy käyttää kone lämpimäksi ja sitten kokeilla välys uusiksi..

      • Anonyymi

        Neulalaakerit vaatii kylmänä muutaman prosentin välyksen, muuten leikkaa kuumetessaan niin rajusti kiinni, että täydellä kaasulla menee kampiakseli poikki. Mulla kävi niin 35hv moottorin kanssa, että vaihdoin yläpään laakerin, ja asensin uuden, mutta oikein viisaana laitoin laakerin öljyreiän väärään asentoon. Sehän kesti muutaman reissun ihan hyvin, ja pitkällä suoralla kaasu pohjassa kuului vain melkoinen musaus, ja kone roplatteli sammuksiin. Koppa pois ja lopulta selvisi, että vauhtipyörä heiluu miten sattuu. Kampiakseli oli kuumunu siniseksi ylälaakerin kohdalta ja heti laakerin alapuolelta irtipoikki. Opinpahan laittamaan öljyreiät kohdalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      444
      6446
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      145
      3755
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      99
      2485
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1949
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      119
      1314
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      65
      1097
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      990
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      983
    Aihe