Maalaisjärkeä

Kokoomus kampanjoi maalaisjärki teemalla. Eiköhän tuota maalaisjärkeä löydy enemmän Keskusta puolueesta kuin Kokoomuksesta. Kaupunkilaisjärkeä kai sitten löytyy enemmän Kokoomuksesta.
23112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Niin kyllä sitä maalaisjärkeä tarvitaankin

Äänestä

Maalaisjärki=muut maksaa elämisen
Arkijärki=tulet toimeen omillasi

Äänestä

Kokoomus on jostain syystä poistanut sen alkuperäisen mainoksensa, jossa ylempänä luki kruusatuilla kirjaimilla "Ei hyvinvointia" ja sen alapuolella tikkukirjaimilla "ILMAN TERVETTÄ JÄRKEÄ".

Äänestä

Aika huono mainos kokoomukselta, jossa kuitenkin on paljon mainosalan osaajia.

Äänestä

Kokoomus on vaan löytänyt sen minkä Keskusta on hukannut. Maalaisjärjen.

Löytäjä saa pitää kun kyse on tuollaisesta immateriaallisesta hyödykkeestä.

Äänestä

Kyllä keskustalla vielä maalaisjärkeä löytyy. Ja onneksi on hallituksessa, sillä muilla hallituspuolueilla ei sitä juuri olekaan.

Äänestä

Keskustalaiset kykenevät yhteistyöhön vasemmiston ja oikeiston kanssa. Persut sen sijaan tappelevat jo keskenään.

Äänestä

Maltillista maalaisjärkeä ja talousosaamista löytyy keskustasta.

Äänestä

Kepu on viemässä terveyskeskukset omiltaan, ja vieläpä saa palkkaa niistä päätöksistä aluevaltuustoissa. Kyllä tuo varmasti keputollojen mielestä järkevältä kuulostaa.

Äänestä

Kokoomuksella ääni ja sanat ovat kultaa, mutta teot pyövelin.

Äänestä

”Vain ilkeyden ilosta”

”Ylen meteorologi Anniina Valtonen avasi Twitterissä sanaisen arkkunsa ja julkaisi palautteen, jonka hän on saanut säälähetyksen katsojalta. Päivityksessään meteorologi harmittelee sitä, että nykypäivänä ihmiset ovat toisilleen ilkeitä ”vain ilkeyden ilosta”.” IL tänään

Iloitsen aina kun ihmisten kasvoilla on enemmän hymyä kuin surun uurteita, silmistä loistaa enemmän toivoa kuin surua ja epätoivoa. Miksi?
Koska empaattisena ihmisenä myötäelän helposti jos jollakin on surua, epäonnistumista tai epätoivoa.

Anniinan hymy ja hieman ehkä hämmentynytkin ilme toisinaan on raikas tuulahdus nuorten vielä tuhoutumattomasta iloisuudesta ja raikkaasta optimismista. Toivoisin, että se tarttuu muihinkin. Tosin Ylen toimittajilla positiivisuus ja hymy välittyy katsojille iloksi ja hyväksi oloksi muidenkin toimittajien tahoilta. Tuntuu, että heidän hymynsä voimaannuttaa harmaudenkin ja surun päivinä. Kiitos teille siitä.

Itse olen mieltynyt enimmän Ylen ykkösen ja YLE puheen puheohjelmista ja Journalisti Johannan ja Maisteri Lindroosin ja Riston valinnan yms. ohjelmista. Ehkä olen persoonallinen tässä. Mutta kaaoksen, mielivallan ja kaikenlaisen pahuuden, kyynisyyden sekä vääryyden voiman lisääntyessä ympärillä, on lohduttavaa, rauhoittavaa ja virkistävää kuulla viisaita pohdintoja, sydämen sivistyksen ääniä ja myös uusien ”toisen maailman” ääniä tulevaisuudesta ja toivosta.

Kaikki kunnioitus myös muiden hyvää tahtovien, objektiivisesti asioita käsittelevien, rakentavien ja polemisoivienkin kanavien ja toimittajien työlle.

Hymyä ja hyväntahtoisuutta me kuitenkin todella tarvitsemme!

Onnea kaikkeen hyvään sinulle Anniina ja te muut ylen toimittajat. Ps. Älkää ottako tehtäväksenne pilata ihmisten elämää saadaksenne ihmiset ilkkumaan toisten yhteiskunnalisen väärin pelaamisen kohtaloilla. Ettehän te toki niin ole tehneetkään!?

Äänestä
  • Anniina Valtonen on jo 32-vuotias nainen. Ei sen ikäisiä yleensä enää nuorten ikäluokkaan lasketa.

    Äänestä

Keskusta puolustaa lähipalveluja vaikka terveyskeskuksia ei olisikaan joka kunnassa.

Äänestä
  • Kepu on ilmoittanut tavoitteekseen, että joka kunnassa olisi terveysasema. Varsinaiset terveyskeskukset olisivat harvemmassa, kuten nykyäänkin.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Kepu on ilmoittanut tavoitteekseen, että joka kunnassa olisi terveysasema. Varsinaiset terveyskeskukset olisivat harvemmassa, kuten nykyäänkin.

    Vihreiden tavoite taasen oli näissä vaaleissa hillitä ilmastonmuutosta. Sen vuoksi lääkäri ja hoitohenkilöstö digitalisoidaan. Silloin ei tarvitse kummankaan liikkua, potilaan eikä lääkärin. Näin säästyy polttoainetta ja ilmasto kiittää.

    Vielä kun potilaskin digitalisoidaan, niin tietokoneet voi hoitaa kaiken.

    Tosin sen verran Iiris oli realisti, että ymmärsi joidenkin jokatapauksessa vaativan sairaalahoitoa. Heille ei kuitenkaan saa tarjota muuta kuin kasvisruokaa, ja taas ilmasto pelastuu.

    Äänestä

Näin on näreet.

Äänestä

Milloin työläinen, milloin maalaisjärkinen, kohta maahanmuuttovastustaja vai onko nämä luettavissa rivien välistä.

Äänestä

Ministeri Kurviselta ei ainakaan näytä löytyvän sitä maalaisjärkeäkään. Rahaa alettiin jakamaan siltarumpupolitiikan hengessä aluevaalien alla. Saattaa Kepun nousu vielä taittua.

Äänestä

Hyvä että rahaa jaetaan joskus maakuntiinkin ettei aina pääkaupunkiseudulle.

Äänestä

Maltillista maalaisjärkeä tarvitaan.

Äänestä

Keskustalla on maalaisjärkeä ja myös yhteistyökykyä, joita molempia tarvitaan kun sotea aletaan kasata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kokoomus kampanjoi maalaisjärki teemalla. Eiköhän tuota maalaisjärkeä löydy enemmän Keskusta puolueesta kuin Kokoomuksesta. Kaupunkilaisjärkeä kai sitten löytyy enemmän Kokoomuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu