Kreationismi on pienen kiihkouskonnollisen porukan levittämä valhe

Anonyymi

Kreationismi on pienen kristittyjen ja vähän suuremman islaminuskoisen porukan vaalima uskomus, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuden kanssa. Kreationismi ei selitä miltään osin sitä, miksi maapallon biodiversiteetti on sellainen kuin se on.

Sikäli kun kreationistit yleensä onnistuvat antamaan minkäänlaista konkreettista sisältöä huuhaa-uskomukselleen, se on räikeässä ristiriidassa kaiken sen kanssa mitä tiedämme biologiasta, geologiasta, historiasta, paleontologiasta tai kosmologiasta - sekä useista muista tieteenaloista.

Kreatrionismi perustuu pelkästään valehteluun ja vääristelyyn. Koska kreationistit eivät tyypillisesti osaa edes kuvata oppiaan konkreettisesti, niin heidän valehtelu kohdistuu etupäässä perättömien väitteiden esittämiseen evoluutioteoriasta.

7

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viime aikoina nämä ovat olleet aika hiljaa.

      Jos nämä haluaa tieteen tontille tunkea, niin silloin luomiskertomus alistetaan tarkempaan tarkasteluun eikä siinä selitykset auta. Silloin vaikkapa käärmeen puhekykyä arvioidaan ihan tässä todellisuudessa eikä ääriuskon psykoositilassa. Ja niinhän siinä kävi, että koko syntiinlankeemuskertomukselta meni pohja, koska oikeassa todellisuudessa käörmeet eivät puhu.

      Meillä on pitkä lista Raamatun kohtia, joita tulemme perkaamaan lähiaikoina.

    • Anonyymi

      Miten kreationismi selittää kreatiinin syntymisen tai luoduksi tulemisen?

      • Anonyymi

        Kreationismi ei selitä mitään. Ei yhtään mitään.
        Miksi linnut ovat lintuja eli jakavat lukuisia yhteisiä ominaisuuksia joita muilla eliöillä ei ole? Kreationismilla ei ole selitystä. Miksi ihmisellä on yksi maksa ja kaksi munuaista? Kreationismilla ei ole selitystä.

        Kreationismi on tyhjää täynnä.Se on sattumauskonto: asiat nyt vain sattuvat olemaan näin.


    • Anonyymi

      Mitä "kreationismi" ylipäätään tarkoittaa? Mitä kreationismin mukaan luotiin ja miten? Missä on kuvattu mitä kreationismi todellisuudessa tarkoittaa? Puhutaan jotain pehmeitä "luomisesta", mutta mitään tarkkaa sisältöä tuolla ei ole.

      • Hyviä kysymyksiä 1!;


      • Raamattu_on_totuus kirjoitti:

        Hyviä kysymyksiä 1!;

        Hyviä kysymyksiä 1!;


        Äänestä


      • Anonyymi

        Kreationismi on tieteen vastustamista. Sillä ei ole mitään konkreettista sisältöä. Se on etääntynyt jo Raamatunkin kertomuksista, kun on keksitty baramidejä, pikamannerliikuntoja yms soopaa, josta Raamattu ei puhu mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      433
      12911
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5633
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      267
      4249
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      331
      3519
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2176
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      127
      1894
    8. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      15
      1804
    9. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      86
      1401
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1129
    Aihe