Kreationismi on pienen kristittyjen ja vähän suuremman islaminuskoisen porukan vaalima uskomus, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuden kanssa. Kreationismi ei selitä miltään osin sitä, miksi maapallon biodiversiteetti on sellainen kuin se on.
Sikäli kun kreationistit yleensä onnistuvat antamaan minkäänlaista konkreettista sisältöä huuhaa-uskomukselleen, se on räikeässä ristiriidassa kaiken sen kanssa mitä tiedämme biologiasta, geologiasta, historiasta, paleontologiasta tai kosmologiasta - sekä useista muista tieteenaloista.
Kreatrionismi perustuu pelkästään valehteluun ja vääristelyyn. Koska kreationistit eivät tyypillisesti osaa edes kuvata oppiaan konkreettisesti, niin heidän valehtelu kohdistuu etupäässä perättömien väitteiden esittämiseen evoluutioteoriasta.
Kreationismi on pienen kiihkouskonnollisen porukan levittämä valhe
7
96
Vastaukset
- Anonyymi
Viime aikoina nämä ovat olleet aika hiljaa.
Jos nämä haluaa tieteen tontille tunkea, niin silloin luomiskertomus alistetaan tarkempaan tarkasteluun eikä siinä selitykset auta. Silloin vaikkapa käärmeen puhekykyä arvioidaan ihan tässä todellisuudessa eikä ääriuskon psykoositilassa. Ja niinhän siinä kävi, että koko syntiinlankeemuskertomukselta meni pohja, koska oikeassa todellisuudessa käörmeet eivät puhu.
Meillä on pitkä lista Raamatun kohtia, joita tulemme perkaamaan lähiaikoina. - Anonyymi
Miten kreationismi selittää kreatiinin syntymisen tai luoduksi tulemisen?
- Anonyymi
Kreationismi ei selitä mitään. Ei yhtään mitään.
Miksi linnut ovat lintuja eli jakavat lukuisia yhteisiä ominaisuuksia joita muilla eliöillä ei ole? Kreationismilla ei ole selitystä. Miksi ihmisellä on yksi maksa ja kaksi munuaista? Kreationismilla ei ole selitystä.
Kreationismi on tyhjää täynnä.Se on sattumauskonto: asiat nyt vain sattuvat olemaan näin.
- Anonyymi
Mitä "kreationismi" ylipäätään tarkoittaa? Mitä kreationismin mukaan luotiin ja miten? Missä on kuvattu mitä kreationismi todellisuudessa tarkoittaa? Puhutaan jotain pehmeitä "luomisesta", mutta mitään tarkkaa sisältöä tuolla ei ole.
- Anonyymi
Kreationismi on tieteen vastustamista. Sillä ei ole mitään konkreettista sisältöä. Se on etääntynyt jo Raamatunkin kertomuksista, kun on keksitty baramidejä, pikamannerliikuntoja yms soopaa, josta Raamattu ei puhu mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811366