Kapi-kettu saanut kaverin.
Helsingin Paloheinässä kesy kettu on jo viikkojen ajan juossut laduilla ja lähellä hiihtäjiä. Ketusta on käyty keskustelua myös sosiaalisessa mediassa.
Kesy kettu näyttäytyi jälleen Helsingin Paloheinässä
4
199
Vastaukset
Ei tuossa mitään uutta. Monet kerrat kettu on käynyt pihassanikin. Kai metsästäessään city-kaneja ja jäniksiä, joita pihassani käy lähes joka ilta. On siinä käynyt mäyräkin. Metsäpeura ei ole vielä käynyt pihassani, vaikka tuossa keskuspuiston polun varrella sadan metrin päässä kotoani niitä olen useinkin nähnyt. Nythän hiljattain sellainen peura oli eksynyt ihan Stadin keskustaan, jossa se oli nukutettu ja viety Korkeasaareen toipumaan luontoon palautettavaksi - kun oli huonokuntoinen.
Kyllä meilläkin eläimiä on liikkunut mm ikkunaan lensi haukka, siinä
maassa oli muutaman minuutin, ja nousi siitä tangolle istumaan ihan ikkunan kohdalla. Katsoin, ettei tuo selviä, mutta siitä sitten lähti kun lähdin jo minuuttien päästä katsomaan että kävikö pahastikin, ei käynyt hyvin lähti lentämään. Ruskea varpushaukka, jota ensin luulin hiirihaukaksi, mutta tarkennus netistä. Mikä hassuinta juuri siitä suuresta ikkunasta katsoin ulos, kun to siihen tökkäsi, sai lopussa siivet leveälleen niin ei koko vauhdilla ollut törmäys.
https://www.google.com/search?channel=fs&client=ubuntu&q=varoushaukka
Jänikset aika kesyinä käy omenapuiden kimppuun, siihen ei oikeastaan auta verkko kun oksiin yltää, kun ponnistaa niin ylös, iso rusakko kun seisoo takajaloillaan siinä on korkeutta. Ketuista ei juuri nyt ole havaintoa tällä kulmin.Eilen avaukselleni jättämääsi viestiisi vastasin äsken tällä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17268575/loppiaiseen-pyhat-loppuu#comment-112257413
Luepa se. Vastaatko vai oletko vastaamatta, sen näen vasta huomenna, sillä tänä iltana en enää täällä käy. Jos Sinä vielä käyt, ota vastaan Hyvän Yön toivotukseni!- Anonyymi
Ketuista ei juuri nyt ole havaintoa tällä kulmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2356978SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2253634Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293466"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2442405SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1441861Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401837Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1231641Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141186- 1251133
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii191009