Lastensuojelu kasvaa hallituksen yläpuolelle

THL:n virkamiehen tehtävä ei ole määrätä ministerejä, mutta lastensuojelu pyrkii kasvamaan Suomen hallituksen yli.

Sosiaalilautakunnan työntekijä on sosiaalityöntekijä ja sen edunajaja on THL, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. THL vetoaa Iltalehden uutisessa 14.1.2022 siihen, että se on "asiantuntija" ja "tiedemies", eikä se halua kuunnella peruspalveluministeri Krista Kiurun paimentamista.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008536000.html

Tiedemies tekee vertaiskritiikkejä väitösten haastamiseksi, eikä koskaan korosta omaa pätevyyttään. Sen sivuilla on julkaistu vanhempia marginalisoivia termejä "eron jälkeinen vainoaminen", jolla THL omaksuu Poliisin oikeudet.

Sosiaalilautakunnalle ei kuulu tietyt tapaukset, mutta se pitää niistä kiinni, koska muuten muut viranomaiset söisivät sen valtaa. Suomalaisten todellinen tekopyhyys on antaa sen tehdä näin, koska muuten lapset kärsivät.

Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen Iltasanomien artikkelissa 22.12.2021 kirjoitti, että "lastensuojelu ei ole oikea taho".

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2ce1cba0-a8b3-4506-a84b-1676eac7a673
"Suomi rikkoo räikeästi lakia sairaiden lasten huostaanotoilla"

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen tyttäreni kanssa yhtälailla viran omaavan pikkutytön mielivallan armoilla, vastaa ja tule mukaan perustamaan yhdistystä...

      • Lokakuun liike. Mites olisi suurmielenosoitus, joka ei lopu koskaan?


      • Kyse ei ole mielivallasta vaan tahallisesta mustamaalaamisesta, jotta viranomainen saa vallan. Se on selvä rikos, mutta se on naamioitu lapsen hädäksi. hallinto-oikeus hyväksyy sosiaalityöntekijän katsovan vielä toiset puoli vuotta. Vanhemman kidutus on ihan yhdentekevä.


    • Puuhaa tuon yhdistyksen kanssa riittää, mielenosoitusten järjestämisestä ja asiaan erikoistuneen laki avun tarjoamisesta vertaistukeen.. Meitä tällä hetkellä asiasta kärsiviä on ainakin satatuhatta, joten jäseniä varmasti ilmaantuu ja itselle mikään ei ole tärkeämpää kuin tyttäreni, joten intoa ja motivaatiota riittää, kun vielä sattuu olemaan tietotaito kaikkeen mitä tuo tarvitsee niin homma on todella nopeasti käynnissä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe