THL:n virkamiehen tehtävä ei ole määrätä ministerejä, mutta lastensuojelu pyrkii kasvamaan Suomen hallituksen yli.
Sosiaalilautakunnan työntekijä on sosiaalityöntekijä ja sen edunajaja on THL, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. THL vetoaa Iltalehden uutisessa 14.1.2022 siihen, että se on "asiantuntija" ja "tiedemies", eikä se halua kuunnella peruspalveluministeri Krista Kiurun paimentamista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008536000.html
Tiedemies tekee vertaiskritiikkejä väitösten haastamiseksi, eikä koskaan korosta omaa pätevyyttään. Sen sivuilla on julkaistu vanhempia marginalisoivia termejä "eron jälkeinen vainoaminen", jolla THL omaksuu Poliisin oikeudet.
Sosiaalilautakunnalle ei kuulu tietyt tapaukset, mutta se pitää niistä kiinni, koska muuten muut viranomaiset söisivät sen valtaa. Suomalaisten todellinen tekopyhyys on antaa sen tehdä näin, koska muuten lapset kärsivät.
Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen Iltasanomien artikkelissa 22.12.2021 kirjoitti, että "lastensuojelu ei ole oikea taho".
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2ce1cba0-a8b3-4506-a84b-1676eac7a673
"Suomi rikkoo räikeästi lakia sairaiden lasten huostaanotoilla"
Lastensuojelu kasvaa hallituksen yläpuolelle
4
154
Vastaukset
Olen tyttäreni kanssa yhtälailla viran omaavan pikkutytön mielivallan armoilla, vastaa ja tule mukaan perustamaan yhdistystä...
Kyse ei ole mielivallasta vaan tahallisesta mustamaalaamisesta, jotta viranomainen saa vallan. Se on selvä rikos, mutta se on naamioitu lapsen hädäksi. hallinto-oikeus hyväksyy sosiaalityöntekijän katsovan vielä toiset puoli vuotta. Vanhemman kidutus on ihan yhdentekevä.
Puuhaa tuon yhdistyksen kanssa riittää, mielenosoitusten järjestämisestä ja asiaan erikoistuneen laki avun tarjoamisesta vertaistukeen.. Meitä tällä hetkellä asiasta kärsiviä on ainakin satatuhatta, joten jäseniä varmasti ilmaantuu ja itselle mikään ei ole tärkeämpää kuin tyttäreni, joten intoa ja motivaatiota riittää, kun vielä sattuu olemaan tietotaito kaikkeen mitä tuo tarvitsee niin homma on todella nopeasti käynnissä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81528- 891155
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1081088Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51953Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62827Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli184749Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253726- 81725
- 35679
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42633