Lastensuojelu kasvaa hallituksen yläpuolelle

THL:n virkamiehen tehtävä ei ole määrätä ministerejä, mutta lastensuojelu pyrkii kasvamaan Suomen hallituksen yli.

Sosiaalilautakunnan työntekijä on sosiaalityöntekijä ja sen edunajaja on THL, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. THL vetoaa Iltalehden uutisessa 14.1.2022 siihen, että se on "asiantuntija" ja "tiedemies", eikä se halua kuunnella peruspalveluministeri Krista Kiurun paimentamista.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008536000.html

Tiedemies tekee vertaiskritiikkejä väitösten haastamiseksi, eikä koskaan korosta omaa pätevyyttään. Sen sivuilla on julkaistu vanhempia marginalisoivia termejä "eron jälkeinen vainoaminen", jolla THL omaksuu Poliisin oikeudet.

Sosiaalilautakunnalle ei kuulu tietyt tapaukset, mutta se pitää niistä kiinni, koska muuten muut viranomaiset söisivät sen valtaa. Suomalaisten todellinen tekopyhyys on antaa sen tehdä näin, koska muuten lapset kärsivät.

Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen Iltasanomien artikkelissa 22.12.2021 kirjoitti, että "lastensuojelu ei ole oikea taho".

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2ce1cba0-a8b3-4506-a84b-1676eac7a673
"Suomi rikkoo räikeästi lakia sairaiden lasten huostaanotoilla"

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen tyttäreni kanssa yhtälailla viran omaavan pikkutytön mielivallan armoilla, vastaa ja tule mukaan perustamaan yhdistystä...

      • Lokakuun liike. Mites olisi suurmielenosoitus, joka ei lopu koskaan?


      • Kyse ei ole mielivallasta vaan tahallisesta mustamaalaamisesta, jotta viranomainen saa vallan. Se on selvä rikos, mutta se on naamioitu lapsen hädäksi. hallinto-oikeus hyväksyy sosiaalityöntekijän katsovan vielä toiset puoli vuotta. Vanhemman kidutus on ihan yhdentekevä.


    • Puuhaa tuon yhdistyksen kanssa riittää, mielenosoitusten järjestämisestä ja asiaan erikoistuneen laki avun tarjoamisesta vertaistukeen.. Meitä tällä hetkellä asiasta kärsiviä on ainakin satatuhatta, joten jäseniä varmasti ilmaantuu ja itselle mikään ei ole tärkeämpää kuin tyttäreni, joten intoa ja motivaatiota riittää, kun vielä sattuu olemaan tietotaito kaikkeen mitä tuo tarvitsee niin homma on todella nopeasti käynnissä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      115
      3806
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3311
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      26
      2610
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      201
      2497
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      24
      2462
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      38
      1691
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1471
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1366
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1357
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      72
      1152
    Aihe