1,5mm jatkojohto ja 16A sulake

Anonyymi

Hajosi tuossa taannoin vanha jatkojohto ja siitä kupareja pelastaessa huomasin että johto oli 1,5mm. Olen vuosikaudet käyttänyt tuota johtoa antamaan virtaa ties mille työkoneille autotallissa ja pihamaalla ja tiedän että kaikki ne pistorasiat ovat 16A sulakkeen takana ja kiinteät johdotukset tehty 2,5mm
Eikös tuo olis periaatteessa kiellettyä kun eihän 2,5 johtoa saa jatkaa 1,5. Vai koskeeko vain kiinteitä asennuksia?
Asialla sinänsä ole enää väliä mutta aloimpa pohtimaan kun en niin sähköistä ymmärrä. Kestääkö tuommonen 1,5 johto 16A virran vikatilanteessa vai sulaako johto ennen sulaketta?

10

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä noita 1,5 neliöisiä roikkia ole kielletty. Kuluttaja käyttää niitä niin kuin käyttää ja kaikki on tavallaan ok siinä mielessä. Moni muu asia on säännelty kuin käsiteltäisiin uraania, mutta jatkojohdot voi olla mitä vain. Niitä saa itsekin tehdä.

      Käytännössä tuon johdon kestävyys riippuu missä se sijaitsee. Roikkakelat syttyy hyvin helposti tuleen, jos niitä kuormitetaan pidemmän aikaa vaikka lämmittimellä.
      Suoraksi maahan levitettynä 1,5 neliöinen roikka voi kestää aika suurtakin kuormaa ja se 16 ampeerinen sulake on jopa pieni maksimikuormitukseen nähden.
      Enemmän olen itse huolissani tuosta normaalista käytöstä kuin oikosulusta. Vikatilanteista huolestuttavin on rikkinäinen laite tai kaapeli ja jännite rungossa tai suora sähköisku. Pitkä roikka voi tehdä vikavirtasuojasta ja sulakkeesta vähemmän tehokkaan.

      • Anonyymi

        Miten roikan pituus vaikuttaa vvsk:n toimintaan?


    • Anonyymi

      Asiantuntemattoman aloittajan tekemän aloituksen vaikeusaste ainakin kahdeksan !

      • Asiantuntijan ei tarvitsisi täällä kysellä.

        ...eikä asiaa tuntemattoman tarvitsisi aloitukseen vastata.


    • 1, 5 mm² on OK 16 ampeerille jatkojohdossa. Sama koskee myös pinta-asennusta. Kun johto ei ole seinän sisällä, niin se pääsee jäähtymään paremmin. Luuletko, että se jotenkin ei päästä virtaa läpi. Jos johto on 10m pitkä, niin vastus on 0,23 Ω eli päästää 1000 A. 160 A ainakin laukaisee johdonsuojan heti. Toki koko piiri vaikuttaa virtaan.

      Se kestää 16 A normaalitilanteessa ja paljon enemmän vikatilanteessa. C-tyypin katkaisin laukeaa 5-10x normi virrallaan.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.

        Mitä sontaa sinä nyt selität.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.

        Mitä sinä höpötät. Tottakai pienempää johtoa voi käyttää, jos se laitteelle riittää. Minä vain osoitin, että oikosulussa virta sori on suuri.


    • Anonyymi

      nuo 1,5 mm2 jatkojohdot ovat monikarvaisia johtoja, virtaa voi päästellä niistä läpi aika lailla saman määrän kuin yksikarvaisista 2,5 mm2 piuhoista.

      • Anonyymi

        Se säikeisyys ei vaikuta virrankestoon yhtään mitään verkkosähköllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      123
      1220
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      782
    Aihe