1,5mm jatkojohto ja 16A sulake

Anonyymi

Hajosi tuossa taannoin vanha jatkojohto ja siitä kupareja pelastaessa huomasin että johto oli 1,5mm. Olen vuosikaudet käyttänyt tuota johtoa antamaan virtaa ties mille työkoneille autotallissa ja pihamaalla ja tiedän että kaikki ne pistorasiat ovat 16A sulakkeen takana ja kiinteät johdotukset tehty 2,5mm
Eikös tuo olis periaatteessa kiellettyä kun eihän 2,5 johtoa saa jatkaa 1,5. Vai koskeeko vain kiinteitä asennuksia?
Asialla sinänsä ole enää väliä mutta aloimpa pohtimaan kun en niin sähköistä ymmärrä. Kestääkö tuommonen 1,5 johto 16A virran vikatilanteessa vai sulaako johto ennen sulaketta?

10

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä noita 1,5 neliöisiä roikkia ole kielletty. Kuluttaja käyttää niitä niin kuin käyttää ja kaikki on tavallaan ok siinä mielessä. Moni muu asia on säännelty kuin käsiteltäisiin uraania, mutta jatkojohdot voi olla mitä vain. Niitä saa itsekin tehdä.

      Käytännössä tuon johdon kestävyys riippuu missä se sijaitsee. Roikkakelat syttyy hyvin helposti tuleen, jos niitä kuormitetaan pidemmän aikaa vaikka lämmittimellä.
      Suoraksi maahan levitettynä 1,5 neliöinen roikka voi kestää aika suurtakin kuormaa ja se 16 ampeerinen sulake on jopa pieni maksimikuormitukseen nähden.
      Enemmän olen itse huolissani tuosta normaalista käytöstä kuin oikosulusta. Vikatilanteista huolestuttavin on rikkinäinen laite tai kaapeli ja jännite rungossa tai suora sähköisku. Pitkä roikka voi tehdä vikavirtasuojasta ja sulakkeesta vähemmän tehokkaan.

      • Anonyymi

        Miten roikan pituus vaikuttaa vvsk:n toimintaan?


    • Anonyymi

      Asiantuntemattoman aloittajan tekemän aloituksen vaikeusaste ainakin kahdeksan !

      • Asiantuntijan ei tarvitsisi täällä kysellä.

        ...eikä asiaa tuntemattoman tarvitsisi aloitukseen vastata.


    • 1, 5 mm² on OK 16 ampeerille jatkojohdossa. Sama koskee myös pinta-asennusta. Kun johto ei ole seinän sisällä, niin se pääsee jäähtymään paremmin. Luuletko, että se jotenkin ei päästä virtaa läpi. Jos johto on 10m pitkä, niin vastus on 0,23 Ω eli päästää 1000 A. 160 A ainakin laukaisee johdonsuojan heti. Toki koko piiri vaikuttaa virtaan.

      Se kestää 16 A normaalitilanteessa ja paljon enemmän vikatilanteessa. C-tyypin katkaisin laukeaa 5-10x normi virrallaan.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.

        Mitä sontaa sinä nyt selität.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö.
        Keskuksessa olevan 16 A sulakkeen on tarkoitus suojata pistorasialle menevää johtoa.
        Pistorasiaan voi sitten liittää sähkölaitteen vaikka 0,75 mm2 johdolla.
        Seinien sisällä olevat johdot ja niiden jäähtyminen ei vaikuta asiaan millään lailla joten okaronpaska on edelleen okaronpaskaa.

        Mitä sinä höpötät. Tottakai pienempää johtoa voi käyttää, jos se laitteelle riittää. Minä vain osoitin, että oikosulussa virta sori on suuri.


    • Anonyymi

      nuo 1,5 mm2 jatkojohdot ovat monikarvaisia johtoja, virtaa voi päästellä niistä läpi aika lailla saman määrän kuin yksikarvaisista 2,5 mm2 piuhoista.

      • Anonyymi

        Se säikeisyys ei vaikuta virrankestoon yhtään mitään verkkosähköllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe