Mitäs mieltä siitä, että venäjällä eläkkeitten indeksikorotukset on sidottu lakiin?
Eläkkeet maailmalla
11
173
Vastaukset
- Anonyymi
Jaahas, sitäpä en tiedä enkä sitäkään miten siellä nuo indeksit lasketaan ja mitä indeksejä onkaan.
Sen vain tiedän, että sotateollisuus ja sotaväki on ensisijainen rahojen saaja ja jos jotain sitten vielä riittää muillekin, niin hyvä. - Anonyymi
Venäjällä olemassa oleviin eläkkeisiin vaikutetaan paikallisella hintaindeksillä. Keskimääräinen eläke on noin 190€/kk.
- Anonyymi
Jos ryssä valloitaa Suomen saanko työeläkkeeni ruplissa ???? :D
Skånepåg - Anonyymi
Onhan ne korotukset meilläkin sidottu sopimuksilla. Taas tuli lisää 2,28%.
Paljonko aiot saada Venäjältä eläkettä?- Anonyymi
Itse asiassa tuo korotus on ihan kohtuullinen, kun verrataan vaikkapa mitä korotuksia työmarkkinoilla on aikaansaatu. Tuon on lisäksi ’yksivuotinen’ sopimuskorotus eli koskee vain rätä vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa tuo korotus on ihan kohtuullinen, kun verrataan vaikkapa mitä korotuksia työmarkkinoilla on aikaansaatu. Tuon on lisäksi ’yksivuotinen’ sopimuskorotus eli koskee vain rätä vuotta.
Liekö minkään alan yleiskorotus v 2022 on suuruudeltaan tuota luokkaa? Ei nyt tältä istumalta tule mieleen....
Yleisesti yleiskorotustaso liikkuu 1.5 - 2.0% tietämillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liekö minkään alan yleiskorotus v 2022 on suuruudeltaan tuota luokkaa? Ei nyt tältä istumalta tule mieleen....
Yleisesti yleiskorotustaso liikkuu 1.5 - 2.0% tietämillä.Eläkkeitähän korotetaankin ennenkaikkea hintatason muutosten perusteella, ei niinkään ansiotason muutosten perusteella. Ja takautuvasti.
Ilmeisesti edellisvuonna hintojen nousu oli suurempaa kuin nyt ansioiden nousu. Siksi nyt eläkkeet nousevat ilmeisesti enemmän kuin palkat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkkeitähän korotetaankin ennenkaikkea hintatason muutosten perusteella, ei niinkään ansiotason muutosten perusteella. Ja takautuvasti.
Ilmeisesti edellisvuonna hintojen nousu oli suurempaa kuin nyt ansioiden nousu. Siksi nyt eläkkeet nousevat ilmeisesti enemmän kuin palkat.Eikös tuota kutsuta taitetuksi indeksiksi?
- Anonyymi
Inflaatio saattaa tänä vuonna 2022 nousta jopa 5-8 prosenttiin. Indeksikorotus voi näin olla 4-6% eläkkeisiin. Palkat jäävät jälkeen. No... tämä hallitus ehtii muuttaa indeksisääntöjä.
- Anonyymi
Niin, vaarana on todellakin se, että sähkö ja polttonesteet keplotellaan pois indeksistä tai
ainakin niiden panoarvoa pienennetään. Tämähän on demareitten vanha ja hyväksi todettu lusperimenetelmä, millä hyväuskoisia äänestäjiä on ennenkin älytetty. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, vaarana on todellakin se, että sähkö ja polttonesteet keplotellaan pois indeksistä tai
ainakin niiden panoarvoa pienennetään. Tämähän on demareitten vanha ja hyväksi todettu lusperimenetelmä, millä hyväuskoisia äänestäjiä on ennenkin älytetty.Kovasti pitää tapahtua, että elinkustannusindeksistä poistettaisiin nuo keskeiset elinkustannuksiin vaikuttavat tekijät.
Eihän se sitten enää kuvaisi elinkustannuksia, vaan jotain muuta. Elinkustannusindeksihän ei ole tehty eläkeindeksiä varten, vaan kuvaamaan elinkustannusten muutosta ja sitä käytetään kaikkialla missä elinkustannustietoja halutaan/tarvitaan ja sen perusteella on useita vuosikymmeniä tehty tilastoja ja aikasarjoja. Tuskin vertailukelpoisuutta eri vuosikymmenten välillä halutaan lopettaa.
Ainoa syy noiden tietojen poistoon olisi, jos sähköä ja polttoaineita ei enää tarvittaisi tai niiden merkitys vähenisi olemattomiin.
Jossain diktatuureissa, joissa tilastojen rooli on tukea hallinnon näkemyksiä ja propagandaa eikä sitä mitä on tapahtunut, mielivaltainen ja poliittisin perustein tehtävä ’modifiointi’ on mahdollinen ja sitähän tehdäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400