Kahvi on aika kallista.

Anonyymi

Katsoin kaupasta että rainbow kahvikin 4.5 euroa jo kun ennen maksoi 2 euroa. Muut kahvit maksaa jo 6 euroakin huh huh. Onneksi ostin ison satsin kahvia viime vuoden syyskuussa alennuksesta joten minun ei tarvii ostaa vielä 9 kuukauteen kahvia. Itsellä menee päivässä kaksi kuppia kahvia.

10

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse hörpin liikaakin kahvia ni nyt hyvä peruste vähentää kun hintaa tullut lisää.Nyt voi kahvitarjoukset tuoda asiakkaita kun kilpailua.

    • Anonyymi

      Tarjouksista saa kahvia edullisesti, miksi ostaa sitä kalliisti! Juhla-Mokka oli tarjouksessa ennen joulua, ostettiin puolen vuoden kahvit vaimon kanssa. Minä tosin en kahvia juo, mutta vaimo ja tyttäret juo.
      Kyllä kahvi tulee taas tarjoukseen keväällä, joten sitten ostetaan taas lisää.

      Sama juttu muissakin tarjouksissa, silloin ostetaan, kun on edullista. Hernekeittoa myytiin 0,19€/purkki, niin ostettiin iso satsi, 100 purkkia maksoi vain 19€! Makaronit maksoi 0,12€/pussi, niin ostettiin niitäkin enempi kerralla 100 pussia maksoi 12€. Papuja oli tarjouksessa, niitäkin ostettiin monta purkkia, riitti varmaan kolme vuotta niitäkin. Hyvä olla kotona kunnon kotivara, niin on aina jotain ruokaa!

    • Mulla on sama tilanne, onneksi.
      Ostin syksyllä sen verran ison satsin kahvia edullisemmin, ettei mun nyt ainakaan ennen kesää tarvitse ostaa pakettiakaan kahvia. Paitsi tietty jos nyt sattuu tulemaan oikeasti hyviä tarjoukisa, eli kahvipaketin saa/saisi max. 3€ pakettihinnalla. Nyt olikin K-kaupoilla vielä tyrkkynä Costa Rica 2,89€/pkt, hain sitä vielä varuksi pari pakettia.
      En ole edes mitenkään kranttu kahvin suhteen, eli mulla on laidasta laitaan noita kahveja. On Kulta Katriinaa, Saludoa, Costa Ricaa..
      Ja kyllä mä tarvittaessa juon pikakahviakin, vaikkeivät nyt olekaan ihan niin hyvää kuin nuo keitettävät kahvit. Niissä kait on ainakin vielä suht järkevät hinnat.

      • Anonyymi

        Murukahvi onkin riittoisaa, kun sitä kuluu vain lusikallinen per kuppi.
        Kun ostaa vain vaaleampaa paahtoa, niin saa ihan maukasta eikä tervamaista.
        Rajamarketissakin oli poistomyynnissä 1€/purkki . Suosittelen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Murukahvi onkin riittoisaa, kun sitä kuluu vain lusikallinen per kuppi.
        Kun ostaa vain vaaleampaa paahtoa, niin saa ihan maukasta eikä tervamaista.
        Rajamarketissakin oli poistomyynnissä 1€/purkki . Suosittelen.

        Juu ja viime talvena ostin Gevalian pikakahvia useamman pussin, oli muistaakseni poistotarjouksessa muistaakseni 1,47€/200gr pussi ja käyttöaikaa oli kuitenkin useampi kuukausi. Oli helkkarin hyvää pikakahvia ja on se taviskahvinakin hyvää. Ja käsittääkseni tuo Gevalian iso pussi on normihinnalla ainakin 6€. Sitä ei kyllä enää juuri missään ole näkynyt.
        Ja Costa Rica on toisaan kanssa ihan hyvää, että mun mielestä vähän turhaankin haukuttu kahvi. Ja se Costa Rican Brazil-laatu on tosi hyvää, ostin sitä joskus maistiksi. Ennen tätä hinnankorotus-rumbaa maksoi 3,99€/pkt, eli oli ihan siedettävän hintaista. Tämän hetkistä hintaa en tiedä.
        Ja mä myös teen saman, eli vanhemmat kahvit eturiviin, uudemmat taakse, niin tulee käytettyä päiväysjärjestyksessä.


    • Anonyymi

      Toi costa rica ihan hyvä juotava kahvi.

    • Anonyymi

      Ennen joulua ladattiin jo ennen hinnan nousuja kaappi täyteen kahvipaketteja ja samalla nostin ne aiemmin ostetut eturiviin niin ei pääse vanhettumaan niinkuin huoltovarmuuskeskuksen varastot.

    • Anonyymi

      Kahvi tulee kauppiaille olemaan aina se sisäänheittotuote, että jos vähän viitseliäisyyttä harrastaa sitä saa kyllä suhteellisen halvalla aina. Muutama vuosi sitten yksi kahvikuppi kotona keitettynä oli sen 10 senttiä, tuskinpa on tuosta paljon noussut. Ihmiset heittää vuodessa ruokaa roskiin noin 20 kiloo vuodessa eli about 100 euron edestä...

      • Anonyymi

        Tämä tosi, että kahvi on sisäänheittotuote, joten siitä kyllä tarjouksia riittää. Ennen joulua oli S-ryhmän kaupoissa Juhla-Mokka tarjouksessa, me ostettiin sitä puolen vuoden tarve. Toki taas ostetaan varaston täydennystä, kun kohdalle osuu tarjouksia.
        Ruokaa meiltä ei kyllä mene hukkaan paljoakaan, joskus jotain hedelmiä tai vihanneksia pitää heittää pilaantuneina kompostiin, mutta aika vähän niitäkin. Pakastin on hyvä, sinne voi laittaa sopiviin annoksiin valmiita ruokia. Eilen illalla tein pyydystämistäni kaloista kalapihvejä ison satsin ja pakastan ne sopiviin annoksiin.


    • Anonyymi

      Juhlamokka oli syksyllä 2.49 euroa. Ostin 60 pakettia ja vieläkin on 52 pakettia. Nyt se maksaa jotain lähemmän 6 euroa joten säästin kyllä paljonkin rahaa. Pitää juoda vähemmän että riittää ensi syksyksi. Pitää katsella tarjouksiakin jos niitä tulee niin haen lisää. Toivottavasti kahvi ei pysyvästi ole 6 euroa paketti koska itseltä se kahvi lopppuu joskus sitten kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3081
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1889
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1874
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      196
      1817
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1590
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      77
      1266
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      88
      1206
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1063
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      180
      1046
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      21
      1019
    Aihe