Mitä Venäjälla ajatellaan Putinin hyökkäyspolitiikasta?

Anonyymi

Kysymyksenasettelun taustalla on internjet, joka on käytettävissä Venäjälläkin. Venäjän sisällä hyökkäyspolitiikkaa voidaan perustella miten tahansa, mutta internjetistä venäläisillä on mahdollisuus lukea neutraalimpaa tilannekuvaa maailmasta. Venäjä uhittelee tuon tuostakin, vaikka kukaan ei ole ollut ryhtymässä sotasille Venäjää vastaan edes sillon kuin Venäjä on ollut heikoimmillaan, esim 1991. Venäjän turvalisuuspoliittiset argumentit hyökkäämis- ja haitantekospolitiikalle eivät ole valideja. Kukaan eikä mikään ole uhannut Venäjän turvallisuutta. Asia on tasan päinvastoin. Yksi toisensa jälkeen kaikki Venjän alusmaat haluavat erkaantua Venäjä-kytköksistä.

Venäjä tarvitsee länsimaita ja länsimaista teknologiaa. Mitä olisi Venäjän teollisuustuotanto ilman Windowsia ja Windows-alustalle tehtyjä länsimaisia ohjelmistoja? Ehtaa 1970-lukua, korkeintaan.

Internetin myötä tavan venäläisillä on mahdollisuus hankkia realistinen kuva maansa harjoittamasta ulkopolitiikasta. Tavan venäläisille hyökkäyspolitiikka ei tuo mitään hyvää. Sotimisesta on seurauksena vienti- ja tuontisanktioita, talouden noidankehää ja pulaa ruoasta ja tavaroista. Sotiminen on kallista myös voittajalle. Pieni- tai keskituloinen venäläinen tuskin jakaa Kremlin riemua siitä jos Ukraina saadaan alistettua. Sotimisen aikana kansallinen ylpeydentunto on varamsti koholla, mutta aikanaan kun sotiminen päättyy, tavan kansalaisetn arki jatkuu sodan jäljiltä aikaisempaakin kurjempana. Venäjällä ja vaikka Pohjois-Korealla olisi paljon voitettavaa maillensa, kun malttaisivat elää normaalia elämää ilman sotaisuuksia. Sotaisuudella ratsastava Pohjois-Koreakin on nälänhädässä vielä vuonna 2022. Muualta maailmasta nälänhätä poistui jo 80 vuotta takaperin.

8

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjällä suurin osa kansasta seuraa uutisia televisiosta. Internet ei ole kielitaidottomien venäläisten tietotoimisto, valtion tarjoama turvallinen tiedotus on suurimmalle osalle se lähde josta tietoa saadaan. Näin ollen Putin hallitsee vielä pitkään. Internet on valtaa pitävien toimesta sanottu olevan vain länsimaisten agenttien valeuutisten lähde. Kansa uskoo siihen suuresti, sen näkee siitä, kunka pieni se vähemmistö siellä Venäjällä on.

      • Anonyymi

        Toisaalta Venäjällä on pitkän kantaman puskaradio. Kansalaiset ovat tottuneet siihen että hallituksen mediat ovat yhden totuuden medioita. Pohjois-Koreassakin yleisesti miten suuri autuasta on asua Pohjois-Koreassa verrattuna mihin tahansa muuhun maahan. Näin siitä huolimatta että ulkomaiset mediat ja internet ovat kiellettyjä. Eiköhän Venäjälläkin faktat tapaus Navalnyistä ole kaikkien tiedossa.

        Regiimi ei siedä vaihtoehtoja poliitikalleen, eikä totuudessa pidättäytyminen ole regiimille mikään arvo. Koskaan ollutkaan. Objektiivisesti tarkastellen valehtelulle tulee tarve siinä vaiheessa kun totuutta ei haluta paljastaa.


      • Anonyymi

        Ainakin minun venäläistuttavani suhtautuvat, omien puheidensa mukaan Putiniin hyvin, hyvin kriittisesti.
        Siellä on kuulema sellainen homma menossa, että muualle opiskelemaan tms., muuttavia kansalaisia houkutellaan vakoiluhommiin. Niitä vaklaajia on Suomessakin mahdollisesti sadoittain. Oma juttunsa on nämä jotka lähetetään tänne vakoilijoiksi. Välillä jengi vaihtuu, ettei kiinnijäämisen riski ala käydä liian suureksi.


    • Viisas ja kiihkoton kirjoitus aloittajalta.

      Olisihan se mielenkiintoista saada tietää, miten paljon kannatusta hyökkäyksellä Ukrainaan on Venäjän kansan keskuudessa.

      Sen, mitä tunnen venäläisiä, luulen, että korkeat kannatusluvut yllättäisivät meidät.

      • Anonyymi

        Väitteesi korkeista kannatusluvuista ovat silkkaa sopaa. Tunnen kymmenittäin venäläisiä ja yksikään heistä ei kannata sotaa. Heidän puheistaan olen päätellyt, että ne sotaintoilijat kuuluvat yleensä vähemmän koulutettuihin typeryksiin- "durak".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitteesi korkeista kannatusluvuista ovat silkkaa sopaa. Tunnen kymmenittäin venäläisiä ja yksikään heistä ei kannata sotaa. Heidän puheistaan olen päätellyt, että ne sotaintoilijat kuuluvat yleensä vähemmän koulutettuihin typeryksiin- "durak".

        Venäjällä on monta syytä sotia. Ensinnäkin sotiminen on Venäjällä kulttuuria. Toiseksi sotiminen on Venäjällä iso ja tuottava teollisuuden haara. Sotiminen missä tahansa maailman kolkassa toimii menenkinedistäjänä venäläiselle aseteollisuudelle ja siihen kytköksissä olevaan muuhun teollisuuteen, esim raskaat ajoneuvot. Kolmas hyvä peruste sotia on ylläpitää sotilaiden motiivia ja saada harjoitusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjällä on monta syytä sotia. Ensinnäkin sotiminen on Venäjällä kulttuuria. Toiseksi sotiminen on Venäjällä iso ja tuottava teollisuuden haara. Sotiminen missä tahansa maailman kolkassa toimii menenkinedistäjänä venäläiselle aseteollisuudelle ja siihen kytköksissä olevaan muuhun teollisuuteen, esim raskaat ajoneuvot. Kolmas hyvä peruste sotia on ylläpitää sotilaiden motiivia ja saada harjoitusta.

        Neuvostoliitto kävi monia tuottoisia sotia. Viimeisenä Afganistan, josta tuli Neukkulan tuho.


    • Anonyymi

      Venäjällä voi joutua ulkomaiseksi agentiksi, jos julkaisee hallinnon vastaista tietoa.
      Joten sviitit ulkomaisiin lähteisiin saattavat aiheuttaa melkoisia vaikeuksia esim. arka-aiheisista poliittisista tapahtumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe