14v vanhat talvirenkaat hyvin toimii

Anonyymi

pintaa viel varman sen 3millii enkä vaihda uusiin..hyvin pärjää vinkuu muut mitä vinkuu.)) yleensä pidän pitkään 40v ajellut autolla muutaman kerran ostanut rengas satsin sen 10v menee aina..ja ajan jokapäivä , mitä niitä nyt uusi joka päivä

11

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauskoja nämä hönöjen jutut.

    • Anonyymi

      Voi sen hauskaksikin tulkita. Jos ajosuorite on vähäinen niin helposti hyvät renkaat palvelee sen 5-10 vuotta. Eikä ne useinkaan kovetu kolmessa vuodessa niinkuin rengaskauppiaat väittää. Ajan samoin renkaat loppuun renkaiden iästä huolimatta.

      • Anonyymi

        "Uudet" renkaat saavat olla myytäessä jopa 5 vuotta sitten valmistetut rengasliikkeiden ohjeen mukaan. Ei taida mikään liike väittää että kolme vuotta vanhat renkaat pitää vaihtaa!


    • Anonyymi

      Ajoin samoilla talvirenkailla pitempään kuin aloittaja. Kun ajaa aina kelin ja varusteiden mukaan niin pärjää. Moni ei tee niin.

    • Anonyymi

      Oleyåtkos kokenut koskaan uusia

    • Anonyymi

      Mulla oli vielä tänä talvena auton alkuperäiset 2010 valmistetut nastarenkaat alla, mutta sitten puhkesi yksi rengas kesken ajon, niin päätin uusia koko sarjan.

      Olisin varmaan ajellut vanhalla sarjalla vielä ensi talvenkin ellei yksi kumi olisi yllättäen räjähtänyt kesken ajon.

    • Anonyymi

      Itse vaihdan renkaat pois 10v iässä. Niin pihi en ole etteikö voisi halkeilleet ja sakkorajalla olevat uusiin vaihtaa.

    • Anonyymi

      Itse vaihdan talvirenkaat 6v ikäisenä viimeistään, ominaisuudet kadonneet jo silloin, vaikka pintaa olisi.

    • Anonyymi

      Katselin faijan auton talvirenkaita ja ne olivat vuodelta 2007 eli samat kuin autoa ostettaessa. Eipä noista ole nastoja irronnut yhtäkään. Tosin niitä ei ole ollut alkujaankaan. Kilometrejä mittarissa noin 150 tuhatta.

      Kesärenkaita on kuulemma vaihdettu pariinkin ketaan, mutta talvipyörät on alkuperäiset. Ei kuulemma ole tarvetta vaihtaa tuoreempiin, kun hyvin noilla vielä pärjää pikkuisilla sivuteillä kauppa ja muita reissuja tehdessä. Hyvin ovat renkaat harmaantuneet ja sama havainto faijastakin.

    • Anonyymi

      en kyllä uskaltais lähteä kymmenevuotta vanhalla nastarenkaalla mihinkään , niillä ei tee mitään vaikka kuinka olisi nastafanaatikko ja uskovainen , melkein mikä tahansa kitka voittaa sellaiset yli kymmenen vuotta ajetut merkkirenkaatkin ovat vain niin kovia ja nastat kyllä hilpaisee irti ekassa jarrupaikkassa vaikka pintaa olisi kuin uusissa , kokemuksia oli,,,,

      • Anonyymi

        Kun ajelee vanhoilla renkailla, niin pitää vain tietää ja muistaa mitkä on auton alla.
        Paikallisajossa riittää aivan hyvin vanhemmatkin rakkulat, niillä kyllä pärjää.
        Mulle jäi asuntovaunusta 4 kpl 175-13 renkaita ja laitatin ne autoon alle, kun koko oli juuri sopiva siihen. Renkaiden ikä oli 12 v. ja ajoin niillä 4 kokonaista talvea paikallisajoa.
        Sen voin myöntää, että renkaista oli tullut kovia ja ne vaativat kauden alkaessa hieman totutusajoa kunnes pinta aukesi ja pito parani. Oikeastaan kiihdytystä ja jarrutusta se ei haitannut, mutta sivuttaispito oli selkeästi alentunut ja vaati varovaisuutta .
        Noissa Gislaved Frost- renkaissa oli vanhat suuret nastat niin että pito jääkelilläkin säilyi loppuun asti. Eli vanhoilla voi ajaa kun tietää niiden ominaisuudet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      711
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe