Rikkurit rikkoi Kaukaan voiman kattilan

Anonyymi

Julma-Jussin rikkurijoukkio rikkoi kattilan. Näinkin voi käydä kun amatöörit puuhastelevat ammattilaisten töissä.

28

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ettei olisi sabotöörit iskeneet viime vuoden viimeisessä vuorossa?

    • Anonyymi

      Reikä kattilassa. Maakaasua kuluttavat nyt semmoisella 20000-30000 eurolla per tunti. Onnea Lpr! Ikävä juttu vaan se, että kaupunki maksaa tuosta ainakin puolet.

    • Anonyymi

      Asiasta toiseen... minkäslainen kattila Kyvolla on? Eikö ole tulille saaneet?

      • Anonyymi

        Eiköhän siellä ole sytytetty vain joku pieni apukattila jolla tuotetaan lämpöä tehtaaseen ja lämmitetään jätevettä ettei altaat jäädy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän siellä ole sytytetty vain joku pieni apukattila jolla tuotetaan lämpöä tehtaaseen ja lämmitetään jätevettä ettei altaat jäädy.

        Ei ne vatipäät saaneet Kyvoa tulille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne vatipäät saaneet Kyvoa tulille.

        Eikö kaikki tietävä herra 🐿, muka osaa käynnistää Kyvoa? Painakaa pitkää päivää, niitä on mulkuille tarjolla vielä piiiitkään!


    • Anonyymi

      Tässä Eteläsaimaan jutun otsikko 3.1.2022 :

      Kaukaan Voima tuottaa kaukolämpöä toistaiseksi tilapäistyövoimalla, mutta operaattoreista ei kerrota ulospäin – "Siellä on töissä pitkään alalla toimineita ammattilaisia"

      Todellisia ammattimiehiä, ei voi muuta sanoa.
      Toivotaanpa sitten -30 pakkasia niin pitkäksi aikaa kun kattila on risa.

    • Anonyymi

      Pitkän linjan ammattilaiset särkivät kattilan osaamattomuudellaan.
      Päivän paras uutinen.

      • Anonyymi

        Tsiiiiiiiiihhiiiiiiiiiiiihhhhhhiìiiiiiii!!!! 😁😁😁😁😁 Ihan oikein! Siitä saivat, kun värväsivät rikkuroimaan roskasakkia!


    • Anonyymi

      Aikoinaan tuli sellainen tv- ohjelma kuin reikä seinässä.
      Kaukaalla kuvataan parhaillaan -ammattilaisten toimesta tietenkin- Reikä kattilassa- ulkopuolisen pitkänlinjan ammattioperaattorin kootut aikaansaannokset -elokuvaa.
      Ensi-ilta elokuvateattereissa kautta maan heti kun saavat kattilan korjattua

      • Anonyymi

        Voisi viedä riistakameran portin läheisyyteen eläinten kuvaamista varten.
        Pidetään sitten julkisia tunnistuskisoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisi viedä riistakameran portin läheisyyteen eläinten kuvaamista varten.
        Pidetään sitten julkisia tunnistuskisoja.

        Laiton rekisteri kiinnostaa?


    • Anonyymi

      Erikoista ettei Kouvolan sanomat uutisoi lainkaan Kaukaan hajonneesta kattilasta.
      Juttua kyllä riitti vielä siinä vaiheessa yllin kyllin kun kyseistä laitosta alettiin ajaa ulkopuolisten voimin.

      • Anonyymi

        Tulee mieleen ne entiset sanomalehtikatsaukset radiosta, kun porukka tällä seudulla meinasi tukehtua nauruunsa Jokainen vielä muista "sitoutumaton Kouvolan Sanomat kirjoittaa".


    • Anonyymi

      Kaksi viikkoa lisää lakkoa, JIBIDII!!!
      Katsellaan 19.2 mikä on tilanne.
      Hauskaa hiihtolomaa kaikille!

      • Anonyymi

        No toipa on muuten totta. Onpa aikaa kun viimeksi päässyt muun perheen kanssa viettämään koko hiihtoloman :)


      • Anonyymi

        Huhujen mukaan UPM olisi ostanut markkinoilta runsaasti sellua alkuvuodeksi jota se nyt välittää asiakkailleen, kun omat sellutehtaat Suomessa seisoo. Siksi lakon pituus ei haittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huhujen mukaan UPM olisi ostanut markkinoilta runsaasti sellua alkuvuodeksi jota se nyt välittää asiakkailleen, kun omat sellutehtaat Suomessa seisoo. Siksi lakon pituus ei haittaa.

        Sehän olisikin varsin fiksua liiketoimintaa varsinkin nyt kun sellun hinta on korkealla.
        Tosin uskoisin kyllä helposti toopekaksikolta myös sellaisen suorituksen.

        Tosiasiassa ne asiakkaat ostaa sellunsa sieltä mistä saa ja umppi ei sattuneesta syystä sitä nyt pysty toimittamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toipa on muuten totta. Onpa aikaa kun viimeksi päässyt muun perheen kanssa viettämään koko hiihtoloman :)

        Tämä oli upea uutinen. Olympialaisetkin alkaa, kelpaa katella niitä sohvalla kuuma rommi toisessa kädessä 👍


    • Anonyymi

      No sittenhän tilanne on oikein hyvä kun ei haittaa työntekijäpuoltakaan

      • Anonyymi

        Win-Win siis. Miksi täällä sitten moni kuitenkin valittaa lakon takia ja haukkuu työnantajaa?


      • Anonyymi

        Ylempiä ja päälliköitä vituttaa kun joutuvat perseensä aamuisin raahaamaan seisovalle tehtaalle. Hähähäääää! JIBIDIII !!! Siinähän kärsitte mulkerot! 🤡🤡🤡💩💩💩🙉🙉🙉🖕🖕🖕


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Win-Win siis. Miksi täällä sitten moni kuitenkin valittaa lakon takia ja haukkuu työnantajaa?

        Tuskinpa täällä yksikään tehtaan työntekijä on työnantajaa haukkunut , ne on näitä Voikkaan Jipitii- heppuja jotka provoilee vaikka eivät edes tiedä mikä on työnantaja kun eivät ole koskaan edes työpaikalla olleet saati sitten töitä tehneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ylempiä ja päälliköitä vituttaa kun joutuvat perseensä aamuisin raahaamaan seisovalle tehtaalle. Hähähäääää! JIBIDIII !!! Siinähän kärsitte mulkerot! 🤡🤡🤡💩💩💩🙉🙉🙉🖕🖕🖕

        Näin helppoa rahaa ei ole koskaan tullut, joten ei kyllä vituta. Odotan sitä että voin naureskella aikanaan yrmyille töihinsä palaaville paperipöhköille

        Ei tarvi edes olla lakossa jos työ häiritsee mieltä noin paljon. Ottakaa loparit


    • Anonyymi

      Kouvolan sanomien jutun kommenteissa on erittäin asiantuntevaa kommentoijaa liikkeellä , mm. nimimerkki ETuomas kirjoittaa:
      "Jääräpäät asialla ja tarkoitan molempia osapuolia. Mitä muuten maksaisi paperiliitolle se, että kävisi neuvotteluissa hakemassa UPM:n ehdotuksen? Saahan sille sitten lausua vaikka haisevan vastalauseensa, jos ei tyydytä. Lakkoahan saa joka tapauksessa jatkaa hamaan maailman tappiin saakka."

      ja nimimerkki "tulevaisuus kiinnostaa"
      "Kukaan ei ole toiveista huolimatta tuonut esiin UPM:n esitystä sopimukseksi. Siitähän on tiedossa vain se, ettei yksi sopimus riitä monialayhtiölle. Onko edes Paperiliitolla parempaa tietoa? Voisi liittoo sen verran kömpiä bunkkeristaan ja käydä tapaamisessa, jolloin saisi kiistellyn esityksen. Sen sisällön voisi sitten julkaista täällä, niin voisi ymmärrys lakolle joko lisääntyä tai hävitä kokonaan."

      Pojat ei ole asioista perillä mutta jakelevat hyviä neuvojaan , ja tämä näyttää olevan heillä tapana ihan kaikkien uutisten kommenteissa.

      Jutussa, josta edellämainitut lainaukset ovat, kerrotaan mm. näin:
      ""Paperiliitto kertoo syyksi lakon jatkamiseen sen, että liiton aloitteet eivät ole saaneet UPM:ssä vastakaikua. Liiton mukaan UPM on ilmoittanut aloittavansa neuvottelut vain, jos ne käydään liiketoimintakohtaisesti ja yhtiön ehdoilla.

      Paperiliitto kertoo yrittäneensä saada UPM:n kanssa käynnistettyä yhtiökohtaisen neuvottelun työehtosopimuksesta antamalla sopimukseksi oman esityksensä.

      – Sen UPM on hylännyt ilman minkäänlaista vastaesitystä. UPM on myös katkaissut Lappeenrannan biojalostamoa koskevat neuvottelut, jotka ehdittiin aloittaa aiemman sopimuksen pohjalta, Paperiliitto kertoo tiedotteessaan.""

      • Anonyymi

        "ja nimimerkki "tulevaisuus kiinnostaa"
        "Kukaan ei ole toiveista huolimatta tuonut esiin UPM:n esitystä sopimukseksi. Siitähän on tiedossa vain se, ettei yksi sopimus riitä monialayhtiölle. Onko edes Paperiliitolla parempaa tietoa? Voisi liittoo sen verran kömpiä bunkkeristaan ja käydä tapaamisessa, jolloin saisi kiistellyn esityksen. Sen sisällön voisi sitten julkaista täällä, niin voisi ymmärrys lakolle joko lisääntyä tai hävitä kokonaan.""

        Vaikutta oleva noiden pastojen hölmöin, jolla ei ole mitään kokemusta työelämästä.
        Yleensäkään neuvottelujen aikana osapuolet ei julkaise mistä kaikesta kyse. Ei edes nimimerkin "tulevaisuus kiinnostaa" pyynnöstä. Toki asioita lipsunut julkisuuteen, ja on jossain luettavissakin
        Se nyt ainakin kertoo selvästi mistä kyse kun UPM ei halua hoitaa velvoitteitaan ja sopimuksia lämmön toimituksessa. Sehän olisi hoitunut pilkulleen vanhaa sopimusta noudattaen, mitään siihen lisäämättä ja mitään siitä poistamatta. Näin on aina toimittu siihen asti kun saadaan uusi sopimus. Mutta UPM ei halunnut pitää sopimuksesta kiinni kaupungin kanssa.


    • Anonyymi

      UPM on varautunut kesään asti. Laskelmat kestää ja olettama on että silloin aivan viimeistään duunari taipuu. Ja näin on

    • Anonyymi

      No nyt on tullut laskuvirhe esikunnalle, mennään vaikka jouluun asti tai pidemmälle. Kaikille lienee selvää jo tässä vaiheessa ettei niistä piipuista enää savua tule tupruamaan koskaan

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe