Rumiahan nuo Ovnit ovat, mutta ainakin niihin rakennetaan paikat paneeleille.
Miten nykyaikaisen veneen sähkönkäyttö ja -tuotanto pitäisi huomioida? Millaiset akut, millainen kapasiteetti? Mitä välineitä sähköntuottoon?
https://www.alubat.com/la-gamme/ovni-370/
Tuolle veneelle muuten yritetään saada A-kategorian luokitusta. Miten se on mahdollista. Vaikka kuinka olisi pohjassa painoa, niin ei se kölissä ole.
Miten sähköntuotanto pitäisi huomioida uusissa veneissä?
11
657
Vastaukset
- Anonyymi
Momentti on varren pituus kertaa paino. Jos varsi on lyhyempi, pitää painon kasvaa, jotta momentti ei muutu.
- Anonyymi
Ei sen CE-A -katergorian vaatimukset kummosia ole; pinnallisesti raapaisten 20m/s tuulta ja 4 metrinen aalto, 10 tonnin veneelle AVS 110 astetta. Eiköhän noihin tuuli ja aaltolukuihin pääse moottoriprutkullakin ja AVS 110 ei kuulosta ollenkaan mahdottomalta tyhjällä veneellä - meren ylitys varusteltuna AVS jää varmasti alle tuon, mutta sehän on vain veneen ostajan ongelma. Parempi vain välttää knock downeja
Sähköntuotanto on tietenkin oma kysymyksensä. Riippuu siitä miten aikoo sähköä käyttää. Joillekin riittää jääkaappi, instrumentit ja puhelimen lataus, toisille ei mikään, kuten Jimmy Cornellin viimeiseksi jääneestä veneprojektista voi todeta. Lifepo akut ovat uuteen veneeseen itsestäänselvyys, kapasiteetti sen mukaan että pärjää ilman latausta viitisen päivää ja aurinkopanelia katolle niin paljon kun vain mahtuu - yksirunkoiseen ei kuitenkaan mahdu tarpeeksi. - Anonyymi
Pieni kannettava aggregaatti on ihan hyvä ratkaisu.
- Anonyymi
"Miten nykyaikaisen veneen sähkönkäyttö ja -tuotanto pitäisi huomioida?"
Miten sähkönkäyttö nykyaikaisessa veneessä poikkeaa sähkönkäytöstä vanhemmassa veneessä? Jääkaapit on eristetty paremmin kuin vanhemmissa alunperin, mutta moni on niitä vanhempiakin eristänyt uudelleen. Muuten tuskin merkittävää eroa kulutuksessa, kun käytännössä vanhoihinkin veneisiin on jälkikäteen asennettu samat vermeet kuin uusissa. Siis olettaen ettei sähköä käytetä propulsioon kuitenkaan, jolloin puhuttaisiin ihan eri luokan sähköjärjestelmästä.- Anonyymi
Jääkaappien koko on kyllä kasvanut valtavasti ja usein on myös pakastimia.
Koko homman pitäisi lähteä kulutuksen minimoinnista. Ihan jokaista laitetta ostettaessa pitää tuota miettiä. Tärkeimmät ovat kylmälaitteet, AP, lämmitin ja plotteri. Noissa voi helposti väärillä valinnoilla tuplata kulutuksen.
Sitten siihen suhteutetaan akkukapasiteetti ja tuotto. Aurinkopaneelit ovat helppoja ja halpoja. Jos liikkuu aurinkoiseen vuodenaikaan, ne voivat hyvin riittää jo yksin. 100-200 W voi jo riittää, jos kulutus on osattu nipistää pieneksi. Suomessa noilla sitten ei tee enää oikein mitään syyskuusta alkaen.
Tuuli - ja hydrogenut ovat paljon haastavampia eli vaativat huoltoa, vievät tilaa ja maksavat paljon. Niiden tuotto on paljon tai vähän riippuen paljonko ollaan liikkeellä, millä vauhdilla ja missä tuulissa liikutaan sekä ollaan ankkurissa/satamassa.
- Anonyymi
1. Akuston täytyy olla riittävän suuri ja sen on pystyttävä ottamaan nopeasti virtaa vastaan.
2. Aurinkopaneeleille on oltava mahdollisimman häitiötön paikka, siis sellainen, että aurinko pääsee paistamaan niihin suoraan ja etteivät ne ole tiellä. Pienikin varjo romahduttaa paneelin tuoton.
3. Hydrogenulle täytyy olla vähintään sähköt vedettynä. Genujen kehityksessä järjestyksen tulee olla kestävyys, helppokäyttöisyys, tuotto, vastus. Esimerkiksi markkinajohtajan malli vaikuttaa sellaiselta, että sen edestakaisin nostelu on vaikeaa. Genusta täytyy rakentaa edestakaisin nosteltava.
4. Polttokennoa tulee vähintään sähkövetoineen tarjota uuteen veneeseen. Se tulee kalliiksi ainoana ratkaisuna, mutta kun se on olemassa, siitä on suuri hyöty poikkeuspäiviä varten.
5. Jos suurempaan veneeseen ei mahdu erillistä genua, niin ainakin moottorilla lataamisesta täytyy tehdä mahdollisimman nopeaa.
6. Kaikelle navigointielektroniikalle sun muulle tulee olla valmiit vedot.
7. Lämmitin asennettua täytyy kuulua venepaketin hintaan pohjoisemmille alueille tulevissa veneissä.
Ylipäänsä idean tulee olla se, että tehtaalta lähtiessä vene on siinä kunnossa, että sillä voi lähteä pitkään reissuun. Kun ratkaisut suunnitellaan huolellisesti ja tehdään jo rakennusvaiheessa, niistä tulee sekä parempia että halvempia kuin itse tai ostopalveluna jälkeenpäin söhräten. - Anonyymi
Voisiko sähkövinsseihin laittaa generaattorin? Sähköä kuluu, kun vedetäån narua sisään. Kun päästetään narua ulos, voisi sähkövinssi ladata akkua.
- Anonyymi
Kyllä, mutta olisi melko kallis ratkaisuna ja ehkä kömpelön kokoinen.
- Anonyymi
Pienoisydinvoimala ratkaisu olisi loistava, niin, kuin muinoin venäläisessä jäänmurtajassa, mutta pursikokoa.
Homeskandikin voisi muuttua vain skandiksi voimalan toimiessa. - Anonyymi
Jos haluaa veneeseensä pakastimen ja tiskikoneen, täytyy ymmärtää ettei sellaisella tehdä mitään Atlantin ylityksiä tai päiväkausien legejä avomerellä muutenkaan, vaan ne on tarkoitettu lähinnä snobbailuun Nizzan ja Sisilian marinoissa.
Muutenkin kylmätavaran raahaaminen veneessä mukana on älytöntä.
Säilykkeet ja kuivatavarat on keksitty ja niistä saa tehtyä ruokaa milloin tahansa, jos jonkinlainen keitin on veneessä. Tietysti joku urpo haaveilee induktioliedestä liesituulettimella.
Kas kun ette halaja poreammetta veneeseen.- Anonyymi
Puputa sinä säilykkeitäsi. Minä jätän ne varamuonaksi kaapin perälle ja normaalisti nautin hyvästä ruoasta. Joku maapallon kierto pysähtymättä on eri asia, mutta tavallisilla purjehduksilla ei ole mitään tarvetta kärvistellä säilykkeillä ja kuivamuonalla. Hyvin eristetty jääkaappi vie niin vähän sähköä, että sen saa helposti korvattua pienelläkin aurinkopaneelilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1846268Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido993433Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.102712Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1112277Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1581744- 1091563
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131434- 1291267
- 151194
Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!
Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v121131