Toimittajat hyökkääviä amatöörejä, jotka yrittävät hyökkäämällä näyttää päteviltä.
Aluevaalit: puheenjohtajatentti mtv3
5
103
Vastaukset
- Anonyymi
Mä en ikinä ole ymmärtänyt mihin perustuu se tapa kun on vaalit ja pidetään vaalitentti, niin toimittaja esittää kysymyksen ja kun henkilö jolta kysytään alkaa vastaamaan rupee toimittaja välittömästi puhumaan vastaajan päälle. Tämä sama käytäntö ihan joka ainoassa vaalitentissä.
Jos taas samainen poliitikko menee haastateltavaksi esim uutisiin tai muuhun ohjelmaan hänen päälle ei enää puhuta, mutta vaalitentissä kyllä.
Mikä tämä tapa on ja miksi niin tehdään? Se ärsyttää suunnattomasti ja siksi vaalitenttejä ei pysty katsomaan.
Eilen yritin vartin katsoa ja sama meno. Joskin hallituspuolueiden puheenjohtajien päälle ei juuri alettu puhumaan, mutta opposition edustajien päälle kyllä.
Tuo nyt lienee toimittajien omaa poliittista suuntautumista ja ei haluta antaa puheenvuoroja vastustajille, mutta yleisessä kuvassa he puhuvat kaikkien päälle. - Anonyymi
Eilisessä tentissä myös sama ilmiö toistui. Juuri kun tentittävä oli päässyt asiaan nämä näsäviisaat toimittajat keskeyttivät puhujan ja esittivät kysymyksen uudelleen ja sama jankkaus jatkui.
Eikö vaalitenttien tarkoitus ole palvella katsojia niin että kunkin puhujan asia tulisi kerralla selväksi.
Seurasin kyllä ohjelman loppuun mutta jäi kyllä ikävä tunnelma joka johtui juuri toimittajien hösötyksestä.
Puheenjohtajat selvisivät tästä toimittajien sähellyksestä huolimatta kunnialla.
Ovathan he tottuneet jo eduskuntatyöskentelyssä jatkuvaan tahalliseen tai tahattomaan väärinymmärrykseen ja välihuuteluihin. - Anonyymi
Pitäähän siihen jotain viihdearvoa saada. Ei kai kukaan jaksa mitään kuivaa pupinaa jostain vitun "palvelut on turvattava" jaksa kuunnella?!?!
- Anonyymi
Miten päälle puhuminen tuo viihdearvoa? Viihde siitä on kaukana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten päälle puhuminen tuo viihdearvoa? Viihde siitä on kaukana.
Jos viihde on sitä että katsoja ärsyyntyy ja vaihtaa kanavaa niin miten se palvelee asiaohjelmien katsojaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057